
Z pewnością podczas świąt wielkanocnych chrzan zagości na większości naszych stołów. Warto spożywać go nie tylko przy specjalnych okazjach, ponieważ ma on bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Niestety niewiele osób wie o jego właściwościach leczniczych. Dowiedz się, jak działa chrzan i czemu warto jeść go codziennie!
Chrzan – co musisz wiedzieć?
Chrzan pospolity, czyli Armoracia rusticana, nazywany jest również warzęcha lub warzuchą, jednak nazwy te stosowane są o wiele rzadziej – stosowane były głównie do XIX wieku. Łacińska Armoracia pochodzi od słów “blisko morza”, ponieważ najczęściej tam właśnie rośnie chrzan. Jest to roślina z rodziny kapustowatych, występująca głównie w Azji, Ameryce i Europie. W Polsce rośnie niemal na całym obszarze.
Chrzan stosowany jest nie tylko jako przyprawa i dodatek do wielu potraw. Dzięki swoim właściwościom leczniczym jest chętnie stosowana również w zielarstwie i medycynie naturalnej, a nawet jako kosmetyk. Chrzan ma bowiem moc wybielania i wygładzania skóry. Może również usuwać przebarwienia, a nawet niechciane piegi.
Właściwości chrzanu
Chrzan kryje w sobie prawdziwe bogactwo cennych składników odżywczych. Zawiera między innymi witaminę A, C, E, witaminy z grupy B oraz wapń, potas, fosfor, siarkę, magnez, żelazo i ważne enzymy trawienne. Zawiera także kwasy tłuszczowe jedno– i wielonienasycone. Najważniejszym składnikiem chrzanu są glukozynolany, którym zawdzięcza on swoje ważne właściwości zdrowotne. Przekształcają się one w izotiocyjaniany, które mogą działać przeciwnowotworowo. W szczególności mogą one zmniejszać ryzyko wystąpienia raka pęcherza, żołądka, przełyku i raka płuc. Z tego powodu chrzan powinien na stałe zagościć w menu palaczy.
Chrzan ma bardzo silne działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Działa on niczym naturalny antybiotyk, dlatego kiedy tylko dopadnie Cię przeziębienie lub grypa, warto dodatkowo wesprzeć się chrzanem. Chrzan jest pomocny także wtedy, kiedy chcesz obniżyć poziom cholesterolu. Ułatwia on przyswajanie pokarmów i przyspiesza przemianę materii, dlatego sprawdza się w okresie świątecznym, kiedy często jesteśmy przejedzeni. Jednocześnie może pobudzać apetyt.
Warto mieć w swojej kuchni chrzan, ponieważ jest on cennym lekarstwem na wiele popularnych dolegliwości. Okazuje się być doskonałym wsparciem podczas bólu głowy, zapalenia zatok, kataru i niestrawności, ale też wtedy, kiedy dopadają Cię bóle reumatyczne i ból pleców. W tym przypadku warto zastosować zewnętrzne okłady, które skutecznie złagodzą ból. Chrzan sprawdza się również przy uporczywym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, przy anemii, problemach trawiennych, a nawet podczas zapalenia i problemów z wątrobą.
Jaki chrzan wybrać?
Warto wiedzieć, że zawartość izotiocyjanianów w chrzanie może znacząco się różnić. Zależy to przede wszystkim od samego korzenia – im większa średnica, tym jest ich więcej. Znaczenie ma również sposób przechowywania chrzan. W ciągu dwóch miesięcy przechowywania go w temperaturze wyższej niż 10 stopni Celsjusza ich zawartość może zmniejszyć się nawet o połowę. Zdecydowanie warto samodzielnie zetrzeć chrzan i cieszyć się domowym, pełnowartościowym produktem.
Domowy chrzan – jak zrobić?
Zastanawiasz się, jak zrobić domowy chrzan? Aby przygotować domowy chrzan, potrzebujesz kilogram chrzanu, 5 łyżek cukru, sok z jednej cytryny i 250 ml gorącej wody. Dokładnie umyty chrzan należy potrzeć na małych oczkach. Warto użyć malaksera, jeśli jesteś wrażliwy na intensywne olejki eteryczne. Do utartego chrzanu wystarczy dodać cukier, sok z cytryny i gorącą wodą, a następnie dokładnie wymieszać. I gotowe! Teraz wystarczy tylko ugnieść go w szczelnych słoiczkach i zaczekać kilka dni, aż będzie gotowy do spożycia. Jeśli nie odpowiada Ci smak, możesz dodać do niego więcej cukru, soku z cytryny lub octu winnego.
Możesz pokusić się również o przygotowanie nalewki z chrzanu, która świetnie sprawdzi sie podczas przeziębienia czy bólu pleców. W tym celu potrzebujesz 100 gramów chrzanu, 100 ml wódki lub spirytusu i litr wytrawnego białego wina. Wyczyszczony i pokrojony chrzan wystarczy zalać winem i wódką, wymieszać i pozostawić na tydzień. Po tym czasie należy go dokładnie odcedzić i zamknąć w szczelnych butelkach. Pracy jest niewiele, a warto mieć go w pogotowiu. Z pewnością chętnie sięgniesz po tę nalewkę, kiedy dopadnie Cię przeziębienie, problemy trawienne lub zastosujesz ją do smarowania obolałych pleców.
Czy warto jeść chrzan?
Z całą pewnością tak! Choć chrzan nie należy obecnie do najpopularniejszych przysmaków, warto zaopatrzyć się w niego lub przygotować samodzielnie i cieszyć się jego cennymi właściwościami zdrowotnymi. Nic tak nie podkręci smaku potraw jak aromatyczny, ostry chrzan, dlatego warto sięgać po niego jak najczęściej.
Komentarze
Napisz komentarz