Długość przerw podczas treningu

Posted By: Anna Anna On: poniedziałek, sierpień 28, 2017 Comment: 0 Hit: 56

Jak wiadomo każdy trening w większym lub mniejszym stopniu będzie dla nas męczący.

Bez przerwy się nie da

Jest to zjawisko naturalne. Nie jesteśmy robotami, żeby mieć nieskończone ilości sił. Prędzej czy później niezbędna nam będzie przerwa w treningu. To właśnie one wywołują bardzo często wiele spekulacji. Trudno jest ustalić ile powinny wynosić przerwy między treningami. Jednak chyba jest jakiś optymalny czas, który każdy z nas podczas treningu powinien na nie przeznaczyć. O tym poniżej. Jeśli chodzi o trening siłowy, to tak jak już wcześniej wspomniałem przerwy są niezbędne. Dlaczego? Podczas przerwy nasz organizm odpoczywa. Można to tak najprościej wyjaśnić.

Procesy zachodzące w organizmie podczas przerw

Jednak co jeszcze dzieje się wtedy w naszym organizmie? Gdy nie ćwiczymy odpoczywają nasze mięśnie, do których w tym czasie napływa tlen oraz krew wraz ze wszystkimi substancjami odżywczymi. Ponadto regeneruje się nasz ośrodkowy układ nerwowy. Nawet jeśli podczas treningu nie odczuwamy zmęczenia to warto chociaż na chwilę się zatrzymać i dotlenić organizm. W wielu przypadkach przerwy podczas treningów określają ich intensywność.

Przerwy tylko z konieczności

W niektórych treningach potrzeba ich występowania ograniczona jest do minimum lub nie powinno być ich tam w ogóle. Znakomitym przykładem tego typu treningu może być trening obwodowy, który powinno wykonywać się w tzw. gigant serii bez przerwy na odpoczynek. Skąd wiadomo jak długa ma być przerwa? Zależne jest to od wielu czynników. A te czynniki to: stopień intensywności treningu, jego objętość, cel treningowy oraz najważniejszy, czyli nasza wydolność i wytrzymałość. Niekiedy bywa tak, że długość przerwy zależna jest od danej metody treningowej.

Wyczerpujący trening obwodowy

Przykładowo w przypadku treningu obwodowego, w którym chodzi o wykonanie kilku ćwiczeń w jednej serii, tak aby wszystko odbywało się w jak najkrótszym czasie. W tym rodzaju treningu nie powinno być w ogóle przerw, a jeśli już to może być nimi jedynie czas przejścia z jednego ćwiczenia do drugiego. Zapewne teraz większość zadaje sobie pytanie w jaki sposób najlepiej obliczyć to ile czasu powinien trwać nasz optymalny odpoczynek tak, aby organizm się odpowiednio zregenerował. Tak naprawdę jest to zależne tylko i wyłącznie od nas. Musimy wiedzieć czego oczekuje nasz organizm. Nie możemy robić niczego na siłę.

Inne cele treningowe

Jeśli minęło kilka minut, a my nadal czujemy, że nie jesteśmy w stanie podejść do kolejnego ćwiczenia to zdecydowanie lepiej jest odczekać jeszcze trochę, aż do momentu, gdy nabierzemy odpowiednią ilość sił potrzebną do dalszego kontynuowania naszego treningu. Należy pamiętać o tym, że każdy z nas ma inny cel treningowy, a co za tym idzie również inne tempo ćwiczeń. Wiadomo, że jeżeli zależy nam przede wszystkim na budowaniu masy mięśniowej to trzeba umiejętnie rozłożyć siły oraz dobrać optymalnie długie przerwy. Rozłożenie sił w tym przypadku jest ważniejsze niż długości przerw. Warto zaznaczyć, że osoby, które trenują tylko na siłę czasami mogą pozwolić sobie nawet na przerwy wynoszące nawet 5 minut.

Komentarze

Napisz komentarz