Domowa pizza - wszystko co musisz o niej wiedzieć
Istnieje wiele dań zagranicznej kuchni, które uwielbiamy. Wśród nich znajduje się też pizza. Jest to na tyle uniwersalna potrawa, że lubi ją właściwie każdy. Jest to także idealne danie na wypad ze znajomymi. Zaletą pizzy jest to, że można się bez większych trudności podzielić nią z kilkoma osobami. Nie trzeba tutaj dzielić się kęsami potrawy, lecz każdy może wziąć po prostu kawałek pizzy na talerz czy do ręki. Najczęściej decydujemy się na tą potrawę będąc w restauracji. Jednak skoro większość osób ją lubi - to dlaczego nie zrobić jej samemu w domu? W jaki sposób zrobić idealną pizzę? Jak stworzyć pizzę na miarę tej, którą kupujemy, a może nawet lepszą niż oferują nam restauracje? Prezentujemy tajemnice domowej pizzy i podpowiadamy jak samemu ją zrobić, aby była idealna.
Niedoskonałości restauracyjnej pizzy, czyli dlaczego warto zrobić pizzę samemu
Pizza oferowana nam w restauracji nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Często nie potrafimy znaleźć tej idealnej, która doskonale dopasowałaby się do naszego gustu, smaku i do tego, na co akurat w tej chwili mamy ochotę. Z jakimi niedoskonałościami dotyczącymi pizzy, które oferują nam restauracje, możemy się spotkać?
- Brak pizzy, która byłaby dopasowana do tego, na co aktualnie mamy ochotę.
- Brak ulubionego składnika pizzy. Albo w ogóle nie ma w ofercie pizzy z naszym ulubionym składnikiem albo akurat dany produkt się skończył.
- Pizza, której smak byłby dla nas odpowiedni, ma jeden lub kilka składników, których nie lubimy. Nie zawsze istnieje w restauracji możliwość zrezygnowania z nielubianego przez nas składnika.
- Mamy ochotę na kilka różnych smaków. W restauracji istnieje ewentualnie możliwość przygotowania dla nas pół pizzy z danymi składnikami, a drugie pół z innymi. A co jeśli chcielibyśmy, aby każdy kawałek pizzy był inny? Na takie udogodnienia nie możemy liczyć w restauracji.
- Wtedy, kiedy mamy ochotę na pizzę - restauracja jest już po prostu zamknięta.
5 złotych składników, które będą potrzebne do wykonania domowej pizzy
Istnieje pięć podstawowych składników, które będą niezbędne do przygotowania domowej pizzy. Są to takie produkty, jak: drożdże, mąka, jajka, sól i woda.
Te produkty stanowią bazę przygotowania domowej pizzy, ponieważ będą one potrzebne do wykonania ciasta na pizzę. Zazwyczaj wszystkie te produkty mamy w domu. Być może drożdże nie zawsze goszczą w naszej kuchni, ale warto mieć zawsze kostkę drożdży w lodówce, a wtedy przygotowanie ciasta na pizzę będzie o wiele szybsze.
Odpowiednie proporcje to podstawa
Kiedy mamy już pięć podstawowych składników, należy wiedzieć jakie zastosować proporcje tych produktów. Tutaj powinno się też pojawić pytanie, na jakiej blaszce będziemy piec naszą pizzę. Bowiem to od wielkości blachy zależy jakie proporcje zastosujemy. Kiedy pieczemy pizzę na tradycyjnej blaszce (czyli o wymiarach około 25 cm x 36 cm) powinniśmy zastosować następujące proporcje:
- 1 kostka drożdży 100 g
- 2 szklanki mąki lub więcej
- 1 duże jajko
- szczypta soli
- 1 szklanka wody 250 ml
Pizza pieczona na dużej blasze powinna wystarczyć na 3-5 osób
Natomiast jeśli zdecydujemy się na małą blachę (najczęstsze wymiary to około 25 cm x 18 cm) lub tortownicę (o średnicy około 25 cm), odpowiednie proporcje składników ciasta na domową pizzę są następujące:
- pół kostki drożdży 50 g
- 1 szklanka mąki lub więcej
- 1 małe jajko
- mała szczypta soli
- pół szklanki wody 125 ml
Pizza pieczona na małej blasze powinna wystarczyć na 1-3 osoby.
Domowa pizza - przepisy
Słysząc sformułowanie: domowa pizza - przepisy, można sobie wyobrażać nie wiadomo jak skomplikowane receptury. A tak naprawdę przygotowanie domowej pizzy jest niezwykle proste. Domową pizzę można wykonać nawet bez zbędnego czekania na wyrośnięcie ciasta i bez brudzenia sobie rąk. W jaki sposób? Najpierw nastawiamy piekarnik na około 175 st. W misce umieszczamy drożdże, jajko, wodę i sól. Następnie staramy się rozgnieść drożdże, np. za pomocą drewnianej łopatki. Kiedy drożdże są już dobrze rozgniecione i rozpuszczone w wodzie, mogą się zrobić tzw. kluchy. Dlatego dobrze jest wtedy użyć trzepaczki. Można to zrobić ręcznie lub mikserem. Miksujemy nasze ciasto tak długo, aż konsystencja stanie się płynna i będziemy widzieć, że wszystkie składniki się połączyły. Używając trzepaczki nie tylko dobrze łączymy ze sobą wszystkie produkty, ale też napowietrzamy ciasto - dzięki temu lepiej będzie rosło. Kiedy nasze ciasto jest płynne, przychodzi czas na mąkę. Tutaj lepiej jednak odstawić mikser na bok i użyć ręcznej trzepaczki. Powoli wsypujemy do ciasta mąkę, cały czas mieszając. Aby ciasto było jeszcze lepsze, możemy najpierw przesiać mąkę przez sitko. Dwie szklanki mąki to ilość nieco orientacyjna, ponieważ mąka mące nierówna. Kiedy ciasto zaczyna odchodzić od boków miski i widzimy, że wraz z dosypywaniem mąki - ciasto staje się co raz twardsze - mąki już wystarczy. Gotowe ciasto wylewamy na obsypaną mąką blachę. Teraz najlepiej zanurzyć palce w mące, ponieważ palcami delikatnie staramy się rozciągnąć ciasto na całą blachę. Kiedy ciasto jest już równomiernie wyłożone na całej blasze, wstawiamy je do piekarnika. Zostawiamy je tam na 10-15 minut. Ciasto wyjmujemy z piekarnika, kiedy widzimy że się lekko zarumieniło i ładnie wyrosło. Możemy też sprawdzić patyczkiem czy jest odpowiednio podpieczone.
Domowa pizza - przepisy, ciąg dalszy
Kiedy nasze ciasto na pizzę jest już podpieczone - czas na kreatywność i inwencję własną. Tutaj można już puścić wodze fantazji. Ponieważ idealna domowa pizza powinna być odpowiednia dla Ciebie i dopasowana do Twoich potrzeb - tylko Ty decydujesz jak będzie dalej wyglądać przygotowanie Twojej domowej pizzy. Podajemy jednak kilka propozycji, które mogą Cię zainspirować.
Po pierwsze, sos
Na wierzch ciasta najlepiej wyłożyć odpowiedni sos. Podstawowym sosem do pizzy jest oczywiście sos pomidorowy. Jeśli nie masz w kuchni sosu pomidorowego - możesz na pizzę wyłożyć keczup lub przecier pomidorowy. Pozostając w temacie domowych wyrobów, możesz jednak też samemu przygotować pyszny sos pomidorowy! Wystarczy, że masz w domu kilka pomidorów. Gorącą wodą należy sparzyć pomidory i obrać je ze skórki. Następnie kroimy pomidory w kostkę i rozgniatamy je, np. widelcem - jeśli chcemy aby nasz sos był z kawałkami pomidorów. Możemy też użyć blendera - wtedy konsystencja sosu będzie bardziej płynna. Ważne jest, aby własnoręcznie przygotowany sos pomidorowy odsączyć z nadmiaru wody. Nadmiar wody z pomidorów może spowodować, że ciasto będzie zbyt wilgotne. Tak przygotowany sos doprawiamy do smaku wedle uznania. Możemy dodać do niego pieprzu, soli czy przeciśniętego przez praskę czosnku. Gotowym sosem smarujemy nasze ciasto.
Po drugie, przyprawy
Posmarowane sosem ciasto obsypujemy odpowiednimi przyprawami, np. bazylią, oregano, tymiankiem. Można też wykorzystać gotową mieszankę ziół prowansalskich lub przyprawę do kuchni włoskiej.
Domowa pizza - przepisy na składnik główny
Teraz nadszedł czas na główny składnik naszej pizzy, czyli mięso (oczywiście jeśli nie jest to pizza wegetariańska - wtedy zamiast mięsa możemy użyć np. tuńczyka, pamiętając przy tym o jego odsączeniu z płynów). Wybieramy ulubioną wędlinę, szynkę, kiełbasę itp. i ciasno układamy na cieście. Warto dość szczelnie przykryć ciasto pizzy. Zapobiegnie to nabraniu wilgotności przez pizzę, jeśli użyjemy później innych "mokrych" składników.
Domowa pizza - przepisy na dodatki
Dodatki do pizzy mogą być tak naprawdę różnorakie. Wszystko zależy od tego, co lubisz. Najczęstsze dodatki do pizzy to: oliwki, cebula, papryka, kukurydza, pieczarki, rucola czy szpinak. Te bardziej niekonwencjonalne, które też się sprawdzą w przypadku domowej pizzy to: ogórek konserwowy, cukinia, marchewka, brokuł albo czerwona fasola.
A na koniec król pizzy, czyli ser
Na naszej domowej pizzy wisienką na torcie będzie w tym przypadku ser. Wszystkie składniki ułożone na naszym cieście przykrywamy pierzynką z sera. Może to być zwykły żółty ser, ser mozzarella czy nawet camembert. Dowolny ser możemy zetrzeć na tarce, pokroić w plastry bądź w kawałki i położyć do na pizzy. Na serze można też rozsypać posiekany szczypiorek. Poza tym, po raz drugi można użyć ulubionych przypraw, np. bazylii, tymianku czy oregano. Wtedy nasza pizza będzie bardziej wyrazista.
Gotowa domowa pizza
Kiedy już skomponujemy wszystkie składniki naszej pizzy, wkładamy ją do uprzednio rozgrzanego do około 175 st. piekarnika. Pieczemy około 30-40 minut. Możemy sprawdzić jej stan pieczenia za pomocą suchego patyczka.
Ciekawostki, których nie sposób ominąć
Restauracje oferujące pizze proponują także możliwość wyboru ciasta grubego bądź cienkiego. Ty też możesz modyfikować grubość ciasta. Wystarczy, że odpowiednio zmienisz proporcje składników do ciasta na domową pizzę. Jeśli lubisz bardzo grube ciasto - proporcje składników na dużą blachę możesz zastosować także w przypadku małej blachy lub tortownicy. Jeśli chcesz, aby ser był zawinięty również w brzegi pizzy, łatwo to zrobić. Wystarczy, że przed podpieczeniem "naciągniesz" brzegi pizzy i zawiniesz w nie ser.
Wszechstronne zastosowanie domowej pizzy
Domowa pizza to nie tylko idealny pomysł na kolację w gronie znajomych. To nie tylko możliwość zaprezentowania swoich kulinarnych możliwości, kiedy odwiedzą nas goście. Domowa pizza to także świetna propozycja na pyszny obiad. Poza tym, jeśli nie wszystkie kawałki pizzy zostaną zjedzone, następnego dnia jest ona równie pyszna. Może być wtedy zjedzona na śniadanie na zimno lub na ciepło (podgrzana w piekarniku lub mikrofalówce).
Korzyści z przygotowania domowej pizzy
Istnieje szereg korzyści wynikających z przygotowania domowej pizzy. Przede wszystkim możesz ją przygotować wtedy, kiedy masz na nią ochotę. Możesz ją skomponować ze swoich ulubionych składników. Możesz przygotować każdy kawałek pizzy z innymi składnikami. Możesz też rozwijać swoją kreatywność i komponować nowe rodzaje pizzy, przez co będziesz poznawać nowe smaki. Jednak nic nie zastąpi satysfakcji z tego, że samemu przygotujesz wyśmienitą pizzę, która będzie smakować nie tylko Tobie, ale też innym domownikom czy Twoim gościom.
Podsumowanie
Domowa pizza - przepisy to wachlarz nieograniczonych możliwości. Podstawą domowej pizzy jest odpowiednie ciasto. Zaś następnym krokiem, będącym najważniejszą kwestią - jest dopasowanie składników do swoich indywidualnych potrzeb. Wystarczy zatem odrobina chęci i kreatywności, a Twoja domowa pizza będzie idealna!
Komentarze
Napisz komentarz