O elektrolitach słyszał praktycznie każdy. Przede wszystkim termin ten nie jest obcy osobom aktywnym fizycznie, które niejednokrotnie sięgają po napoje izotoniczne: celem tych produktów jest właśnie uzupełnienie utraconych elektrolitów. Jednak tak naprawdę elektrolity są ważne dla każdego człowieka i zawsze należy dbać o utrzymanie ich właściwego poziomu w organizmie. Niedobór elektrolitów może bowiem doprowadzić do poważnych schorzeń. Co jeszcze warto wiedzieć o tych substancjach?
Elektrolity to substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływają m.in. na układ mięśniowy i nerwowy. Ich zbyt niski poziom może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób, np. zaburzeń pracy serca, łamliwości kości. Jeśli ktoś podejrzewa, że cierpi na niedobór elektrolitów, powinien jak najszybciej wykonać badanie krwi. Pozwoli ono jednoznacznie ustalić, czy faktycznie w organizmie elektrolitów brakuje.
Elektrolity – co to?
Elektrolity to wodne roztwory jonów, obdarzonych dodatnim lub ujemnym ładunkiem. Elektrolity występują we krwi człowieka, osoczu oraz płynach ustrojowych. Do podstawowych elektrolitów zalicza się: sód, potas, magnez i wapń. Za co odpowiedzialne są elektrolity? Przede wszystkim transportują wodę przez błony komórkowe, wspierają prawidłową pracę mózgu, zapewniają właściwą kurczliwość mięśni, zarówno serca, jak i szkieletowych. Ponadto elektrolity sprawiają, że w organizmie zachowana jest równowaga kwasowo-zasadowa.
Elektrolity – przyczyny niedoboru
Przyczyny niedoboru elektrolitów w organizmie mogą być bardzo różne. Bez wątpienia na tego typu dolegliwość narażone są osoby aktywne fizycznie, ponieważ intensywny wysiłek powoduje utratę elektrolitów wraz z potem. Dlatego też sportowcy muszą pić dużo wody i nie zapominać o napojach izotonicznych. Co jeszcze może być powodem niedoboru elektrolitów? Bez wątpienia problemy z układem pokarmowym, np. biegunki, wymioty, wysoka temperatura, która sprzyja intensywnemu poceniu się, złe odżywianie się, przyjmowanie leków przeczyszczających. Na niedobór elektrolitów mogą także cierpieć osoby odchudzające się, które stosują bardzo rygorystyczne diety.
Niedobór elektrolitów – objawy
Do niedoboru elektrolitów może dojść u każdego człowieka. Dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie tych substancji. Jeśli zlekceważy się niedobór elektrolitów, może dojść do poważnych chorób, także takich niebezpiecznych dla życia człowieka. Wiele osób rozpoznaje u siebie objawy typowe dla niedoboru elektrolitów, jednak niekiedy nie ma pojęcia, że właśnie to tego typu dolegliwość. Jakie skutki daje niedobór substancji zwanych elektrolitami? Przede wszystkim jest to:
a) ogólne osłabienie,
b) senność,
c) złe samopoczucie,
d) skurcze lub drżenie mięśni,
e) obrzęki nóg,
f) biegunki lub zaparcia,
g) mdłości,
h) zawroty głowy.
Jak uzupełnić elektrolity?
Jeśli już ma się pewność, że doszło do niedoboru elektrolitów, należy je szybko uzupełnić. Bez wątpienia dobrym sposobem jest picie dużych ilości wody mineralnej. Warto także wprowadzić do swojej diety składniki bogate w potas, magnez i wapń. Potas znaleźć można w takich produktach jak suszone owoce (np. śliwki, morele), kasza gryczana lub jęczmienna, ryby (np. łosoś, makrela), owoce (np. banan, melon, kiwi), warzywa (np. pomidor, buraki, seler). Magnez to pierwiastek obecny w pestkach dyni, kakao, otrębach pszennych, migdałach i płatkach owsianych. Bogatym źródłem wapnia są natomiast produkty mleczne, a także np. sardynki. Jeśli konieczne jest szybkie uzupełnienie elektrolitów, można sięgnąć po specjalne suplementy diety.
Elektrolity to substancje niezwykle ważne dla człowieka. Ich niedobór może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Wśród przyczyn niedoboru wymienić można intensywną aktywnością fizyczną, związaną ze sportem lub pracą, przebywanie w wysokich temperaturach czy infekcje wirusowe, zwłaszcza układu pokarmowego. Skutki niedoboru elektrolitów to brak energii, apatia, biegunka, zaparcia czy problemy z mięśniami, np. skurcze. Objawów tych nie można lekceważyć, bowiem mogą doprowadzić do omdleń, nadciśnienia, a nawet arytmii serca i zaburzeń pracy mózgu.
Komentarze
Napisz komentarz