Fakty i mity na temat cukru

Dodane przez: . Komentarze: 0 1040

Wiele osób stara się usunąć ze swojej diety cukier, ponieważ jest on uznawany za składnik, który przyczynia się do zwiększenia masy ciała, może prowadzić do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Wiele się mówi na temat cukru i jego negatywnego działania na organizm człowieka. Jest to składnik, który przez wiele osób uważany jest za zbędny. Jednak, czy taka jest prawda? Czy naprawdę cukier to jedynie samo zło dla naszego organizmu? A może jedzenie cukru ma również jakieś plusy? O tym nie wiele się słyszy, ale powstało wiele mitów na temat cukru i czas je wszystkie obalić. Dziś dowiemy się jakie są fakty i jakie mamy mity na temat tego słodkiego składnika, który tak często gości na naszych stołach.

Czy cukier jest nam potrzebny?

Na początek warto zastanowić się, czy cukier jest w ogóle potrzebny w naszej diecie. Jednak jest, organizm człowieka nie jest w stanie przeżyć bez jednego z rodzajów cukru, czyli glukozy. Jest ona potrzebna do prawidłowej pracy naszego mózgu. To właśnie glukoza dba o to, by nasze procesy myślowe zachodziły prawidłowo, a pamięć nie zawodziła. Trzeba również pamiętać, że glukoza niezbędna jest również dla mięśni. To ona je odżywia i to dzięki niej możemy wykonywać każdy ruch, a także poruszać się. Wszystkie czynności, które wykonujemy w ciągu dnia potrzebują wykorzystania energii, a tą daje nam glukoza czyli cukier. Tak więc jest to składnik, który ma niezastąpione działanie dla naszego organizmu i nie może zabraknąć go w naszej codziennej diecie.

Ile cukru możemy dziennie spożywać?

Wiele osób za dużo je słodkości i węglowodanów, które składają się również na cukry proste i złożone. Przez to łatwo możemy przekroczyć zalecaną dawkę cukru w ciągu dnia. Nasz organizm potrzebuje węglowodanów, by mieć energię. A cukry zapewniają organizmowi nawet pięćdziesiąt procent wytwarzanej energii. Co ciekawe Polacy nie mają tak duże problemu z cukier jak może nam się wydawać. Okazuje się, że jemy zdecydowanie za dużo tłuszczu i to właśnie przez to wiele osób ma problemy z nadwagą. Tak więc naszym problemem nie są słodkości, ale tłuste przekąski, które tuczą i zwiększają masę naszego ciała.

Jednak warto wiedzieć, ile cukru możemy jeść w ciągu dnia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienna dawka spożywanego cukru nie przekraczała dziesięciu proces z dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Cukier – czego o nim nie wiesz?

  1. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale cukier jest jednym ze smaków, który znamy już od początku naszego życia. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dzieci tak kochają słodycze. To właśnie dlatego rodzicom zaleca się nie podawać maluchom słodyczy, by ich kubki smakowe nie przyzwyczaiły się do tak słodkiego smaku, przez co maluch może nie chcieć spożywać innych potraw, ponieważ te nie będą mu smakowały.
  2. Cukier w największych ilościach jest produkowany w Unii Europejskiej. Taką samą ilość cukru produkuje się również w Wielkiej Brytanii, a także Francji i co ciekawe w Polsce. Mimo tego, Polacy nie spożywają zawrotnych ilości cukru.
  3. Cukier po raz pierwszy odkryty był w Nowej Gwinei. Tam ludzkość odkryła biały słodkość już 800 roku przed naszą erą. To właśnie tam cukier jest jednym z najstarszych składników znanych przez ludzkość.
  4. Ciekawostką będzie dla wieku osób, to że nie Stany Zjednoczone są największym konsumentem cukru. Są nim Indie,.
  5. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale owoce cytrusowe mają znacznie więcej cukru niż inne owoce, a tym bardziej truskawka. To ogromne zaskoczenie biorąc pod uwagę smaki tych owoców. Sięgając po nie mamy wrażenie, że są one niskokaloryczne i pełne witaminy C. Drugi fakt się zgadza, ale są one również dużym źródłem cukru naturalnego fruktozy.

Czas na fakty i mity

 

Cukier przyczynia się do zwiększenia się próchnicy

O tym słyszymy już od małego. Cukier to czynnik, który wywołuje u nas próchnicę i jeśli będziemy jeść dużo cukru, to będziemy mieli popsute zęby. To jednak nie do końca prawda. Cukier to nie jedyny czynnik, który przyczynia się do powstawania próchnicy. To oczywiste, że jeśli będziemy jeść dużo słodyczy, to zęby nam się popsują, ale nie wiele się mówi, że do tego problemu przyczyniać się mogą również inne czynniki, takie jak:

  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • Spożywanie za dużej ilości cytryny,
  • Za duże ilości kawy,
  • Spożywanie dużej ilości chipsów,
  • Nieprawidłowe zasady odżywia się.

Cukier zwiększa ryzyko cukrzycy

Nie jest to prawda, a mimo to wiele osób wierzy w ten wielokrotnie powtarzany mit. Cukrzyca to choroba, która najczęściej przekazywana jest w genach, a może być również wywołana przez nieprawidłowy styl życia. Jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę, to koniecznie stosuj się do zada zdrowego odżywiania i dużo się ruszaj. Aktywność fizyczna to ważny czynnik, który zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Nie ma również zakazu jedzenia słodyczy u diabetyków. Jeśli stosujesz się do zasad zdrowej diety i od jakiegoś czasu pozwolisz sobie na zjedzenie czekolady, czy ciasta, to nie będzie to miało negatywnego wpływu na twoje zdrowie. Pamiętaj więc, że słodycze nie powinny być całkowicie wyeliminowane z twojej diety jeśli jesteś diabetykiem, ale nie można ich również naużywać.

Cukier może uzależniać

Trzeba wiedzieć, że człowiek może uzależnić się niemal od wszystkiego. Nasz organizm potrzebuje przyjemności, a my uwielbiamy to co nam sprawia przyjemność, więc tak naprawdę nie uzależniamy się od składników w naszej diecie, ale od przyjemności. Jeśli więc spożywamy słodycze z umiarem i połączona z dobrze zbilansowaną dietą, to słodycze nie będą dla nas uzależniające, a będą dodatkiem do diety, który będzie sprawiał przyjemność, ale będziemy umieli nad nim prowadzić kontrolę.

Cukier zabija – cukier to biała śmierć

Cukier nie różni się od innych składników w naszej diecie. Wszystko co spożywamy lub robimy w nadmiarze może przyczyniać się do zmniejszenia kondycji naszego zdrowia, a także zwiększa ryzyko zachorowania na choroby, które są zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale również życia. Nie oznacza to jednak, że jeśli raz w tygodniu pozwolimy sobie na zjedzenie małego batonika, to od razu wybijamy gwóźdź do naszej trumny. Tak samo z innymi składnikami w naszej diecie, jeśli spożywamy je w nadmiernych ilościach nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie, nawet te składniki, które w odpowiednich ilościach poprawiają stan naszego zdrowia, w nadmiarze są szkodliwe i można je przedawkować.

Cukier to przyczyna nadwagi

To również nie do końca jest prawda. Przyjęło się, że jeśli w naszej diecie dużo jest słodkości, to od razu zwiększa się nasza masa ciała. Kobiety sięgając po batonika mają w głowie myśl, że będą grube po jego zjedzeniu. Do cukru przyjęło się wiele problemów i negatywnych działań na organizm człowieka. Jednak to tak samo jak w przypadku ze stwierdzeniem, że cukier zabija. Jeśli jemy słodkości w nadmiarze to nie możemy się dziwić, że po kilku miesiącach codziennego spożywania pięciu batoników i popijaniu ich słodkimi napojami nasza masa ciała się zwiększyła. Nie ma w tym nic dziwnego i byłaby to naturalna rekcja naszego organizmu na nadmiar tego składnika. Jeśli spożywamy cukier w odpowiednich ilościach to jest on szybko trawiony przez organizm i wykorzystywany do wytwarzanie energii na bieżące zadania. Tak więc jeśli raz w tygodniu sięgniesz po słodkiego batonika to na pewno nie sprawi to, że od razu twoja mas tłuszczowa się zwiększy, a ty będziesz musiał przejść na dietę odchudzającą. Jeśli jednak nie ma umiaru i jesz za dużo słodyczy to zwiększa się ryzyko otyłości, nie tylko nadwagi. A to pierwsze jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ otyłość jest uznawana za chorobę przewlekłą dwudziestego pierwszego wieku i wiele osób nie wie jak z nią walczyć, a przyczynia się on do pogorszenia się stanu naszego zdrowia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu