Glutation i jego antyoksydacyjne właściwości

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1222

Glutation to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który naturalnie występuje w komórkach ludzkiego organizmu.

Jak działa glutation? Dlaczego warto wzbogacić dietę suplementami z glutationem oraz zawierającą tą substancję żywnością? Antyoksydanty to niezwykle ważne dla ludzkiego organizmu związki. Głównym zadaniem przeciwutleniaczy jest redukcja wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkodzeń DNA i wykazują działanie mutagenne.

Co to jest glutation?

Glutation to najważniejszy przeciwutleniacz, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu wykazuje m.in. działanie ochronne na DNA mitochondrialne oraz jądrowe i tym samym chroni przed powstawaniem wielu groźnych chorób, w tym nowotworów.

Pod względem budowy glutation jest tripeptydem, w którego składzie znajdziemy reszty aminokwasowe cysteiny, kwasu glutaminowego oraz glicyny. Cechą charakterystyczną tego kluczowego dla zdrowia przeciwutleniacza jest powszechne występowanie we wszystkich organizmach roślin i zwierząt.

Dlaczego naturalnie antyoksydanty są tak ważne dla zachowania dobrego zdrowia? Przede wszystkim aktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym, do których zaliczamy glutation dbają o zachowanie zdrowia organizmu już na poziomie komórkowym. Ponadto antyoksydanty pozwalają usuwać z organizmu szkodliwe i powodujące wiele chorób toksyny, w tym niezwykle niebezpieczne dla zdrowia metale ciężkie, jak m.in. ołów i rtęć, które asymilujemy wraz z wodą, pożywieniem oraz wdychanymi spalinami obecnymi w powietrzu.

Jak działa glutation?

Oprócz wspomnianego już działania antyoksydacyjnego i detoksykacyjnego glutation pełni także inne ważne funkcje w organizmie m.in.:

  • Zapobiega zmianom nowotworowym i pomaga leczyć raka
  • Bierze udział w procesach produkcji koenzymów
  • Uczestniczy w wewnątrzkomórkowym transporcie aminokwasów
  • Wzmacnia działanie układu immunologicznego – jest niezbędny m.in. do prawidłowego funkcjonowania limfocytów
  • Przedłuża żywotność erytrocytów
  • Chroni organizm przed destrukcyjnym działaniem terapii antynowotworowych tj. chemio i radioterapii
  • Neutralizuje szkodliwe działanie pestycydów przenikających do organizmu m.in. z intensywnie produkowanej żywności

Glutation dla sportowców

Glutation wykazuje także działanie pozwalające utrzymać wysoką sprawność fizyczną oraz siłę mięśni, a także przyśpiesza regenerację organizmu po intensywnym wysiłku oraz hamuje wydzielanie enzymów katabolicznych. Dodatkowo glutation ułatwia syntezę białek, pozwala wytworzyć dodatni bilans azotowy, zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu, pozwala zwiększyć zasoby glikogenu mięśniowego, redukuje poziom kortyzolu oraz obniża poziom kwasu mlekowego – z tego względu ten naturalny przeciwutleniacz polecany jest, jako codzienny składnik diety każdego sportowca oraz osób prowadzących intensywny tryb życia, w którym wysoka sprawność fizyczna odgrywa ważną rolę.

Wraz z wiekiem stopniowo obniża się poziom glutationu w naszych komórkach, proces ten przyśpiesza długotrwałe przyjmowanie paracetamolu – lek ten metabolizowany jest do silnej toksyny, która przyłączona zostaje w wątrobie do glutationu – w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie zaspokoić codziennej podaży glutationu związek ten może ulec „wyczerpaniu”, co spowoduje martwicze uszkodzenia wątroby.

Naturalne źródła glutationu

Najwięcej glutationu zawierają zielone warzywa jak: brokuły, szparagi, awokado i brukselka, niedobory tego niezwykle cennego związku uzupełni także częste spożywanie czosnku, cebuli, kapusty oraz kurkumy.

Glutation możemy także stosować w formie suplementów – zalecana dzienna porcja glutationu, która pozwoli uzupełnić niedobory tej substancji wynosi 500 mg – dawkę tę należy podzielić na dwie części i przyjmować w stałych odstępach czasu. Stosując dietę ukierunkowaną na uzupełnienie niedoborów i zapewnianie odpowiedniej podaży glutationu warto wzbogacić codzienne menu źródłami witamin, które pozwalają wzmocnić jego działanie – są to przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina E oraz witamina C.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu