Grypa żołądkowa

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 2715

Grypa żołądkowa

Objawy grypy żołądkowej to wymioty, biegunka, uczucie nudności, które utrzymują się przez kilka dni. Grypa żołądkowa jest zakażeniem typu wirusowego, którym możemy się zarazić na przykład w środkach komunikacji miejskiej. Na grypę żołądkową w potocznym języku mówimy ”jelitówka”. Przyczyną jelitówki jest zakażenie rota-wirusami, astrowirusami, adenowirusami lub norowirusami, które są odpowiedzialne za wywołanie stanu zapalnego w żołądku i jelitach. Grypa może być bardzo niebezpieczna, u małych dzieci, ponieważ biegunka połączona z wymiotami może prowadzić do szybkiego odwodnienia i nierzadko zalecana jest hospitalizacja.  Do szczególnych grup ryzyka osób narażonych na powikłania należą, również osoby z chorobami nerek, osoby po przeszczepach, nosiciele wirusa HIV, z cukrzycą, z chorobami układu sercowo-krwionośnego, osoby chorujące na nowotwory. W grupach ryzyka należy zachować szczególną czujność i ostrożność w czasie trwania grypy, aby niknąć niepożądanych powikłań. W przypadku ludzi dorosłych ogólnie zdrowych przebieg grypy nie jest tak niebezpieczny, ale może być bardzo uciążliwy.

Grypa żołądkowa- jak się można nią zarazić?

Mechanizm zarażania się jelitówka jest taki sam jak przy każdej innej grypie, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Zarazić się można przez samo przebywanie w towarzystwie osoby chorej, albo przez używanie przedmiotów, z którymi chora osoba miała wcześniej kontakt. Można się zarazić w autobusie, w poczekalni, w sklepie czy w biurze. Dlatego ważne jest, aby zminimalizować krąg osób zarażonych i w  przypadku zachorowania pozostać w domu do całkowitego wyleczenia. Jelitówką można się także zarazić spożywając nieświeże produkty lub pijąc nieprzegotowaną wodę. Najciężej przechodzą grypę żołądkową małe dzieci oraz osoby starsze. W przypadku zachorowania u tej grupy osób na grypę żołądkową, w szczególności przez małe dziecko należy niezwłocznie udać się na wizytę lekarską celem rozważenia ewentualnej hospitalizacji i dożylnego do nawodnienia organizmu.

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Charakterystyczne objawy grypy żołądkowej to  pojawienie się zmęczenia w ciągu dwóch dni od zarażenia,  złego samopoczucia, ogólnego osłabienia, zaczyna wzrastać temperatura ciała. Zarażony zaczyna czuć nudności, pojawiają się wymioty i biegunka. Objawy są bardzo łatwe do rozpoznania. Czasami pojawiają się nieprzyjemne silne bóle brzucha.

Czas trwania grypy żołądkowej to zwykle 2 do 4 dni, ale zdarzają się przypadki kiedy grypa się wydłuży nawet do 9 dni. Po tym czasie wszystkie objawy grypy zaczynają ustępować. Jeżeli tak się nie dzieje należy pilnie skontaktować się z lekarzem celem skonsultowania niepokojących objawów.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Niestety grypy żołądkowej nie da efektywnie wyleczyć, można tylko łagodzić jej objawy. Można zastosować pewne środki farmakologiczne na zahamowanie częstych wymiotów – tutaj  używa się środków farmakologiczne z grupy antagonistów dopaminy takich jak chloropromazynę, alizapryd, metoklopramid, metopimazynę oraz domperidon.  Na leczenie biegunki– najczęściej stosuje się  takie leki jak loperamid, diosmektyt oraz racecadotril. Podstawową zasadą w czasie trwania grypy żołądkowej jest regularne dobre nawadnianie organizmu z powodu gwałtownej utraty płynów. Jest to utrudnione ze względu na odruch wymiotny, dlatego należy nawadniać się mały porcjami, najlepiej przy pomocy łyżki, a ponadto należy unikać takich napojów jak: soki, mleko, kawę, a najbardziej optymalnie będzie picie w tym czasie wody niegazowanej. Ponadto można pić niesłodzone herbaty ziołowe w temperaturze pokojowej, mogą być to zioła z rumianku, nagietka, mięty lub szałwii.  W czasie choroby dochodzi do zaburzenia równowagi elektrolitowej, dlatego warto pomyśleć o uzupełnieniu  elektrolitów, które można kupić w każdej aptece. Elektrolity mają postać tabletek albo saszetek, które rozwadnia się stosowną ilością wody, zgodnie ze wskazówkami zawartymi na ulotce. Można też samemu spróbować sporządzić elektrolity w domu, dodając do litra przegotowanej wody sporą szczyptę soli oraz dużą łyżkę miodu. W czasie choroby jest szczególnie istotne, aby wyrównywać poziom sodu i potasu, ponieważ uchroni to nas przed skurczami mięśni, zapobiegnie drgawkom oraz zmniejszy osłabienie.

Dobrym pomysłem w czasie trwania jelitówki jest zastosowanie wypróbowanych domowych metod leczenia objawowego. Świetną i sprawdzoną metodą na zmniejszenie wysokiej temperatury ciała jest zrobienie zimnych okładów na czoło lub pachwiny, a do uprzednio ugotowanej wody można dodać nieco olejków eterycznych o działaniu bakteriobójczym. Bardzo istotne jest, aby w czasie choroby odpoczywać, nie chodzić w tym czasie do pracy, do szkoły, należy pozostać w łóżku i dbać o to, aby nie było przegrzane.

W związku z tym, że grypa żołądkowa łatwo się rozprzestrzenia należy szczególnie dbać o to, żeby pomieszczenie w którym przebywa chora osoba było często wietrzone oraz dezynfekowane.

Co jeść w czasie grypy żołądkowej?

Dieta przy jelitówce dorosłych.

Szczególnie istotne w czasie leczenia grypy jest zadbanie o odpowiednie żywienie, ponieważ wirus prowadzi do uszkodzenia błon śluzowych narządu przewodu pokarmowego. Ważne jest to, aby nie obciążać dodatkowo organizmu. W czasie pierwszego dnia choroby zaleca się głównie dobre nawadnianie (w przypadku osób dorosłych).  W czasie grypy żołądkowej raczej nie dopisuje apetyt, natomiast warto jednak wzmacniać osłabiony chorobą organizm i próbować w niewielkich porcjach spożywać lekkostrawnych potraw łagodzących objawy jelitówki. Dobrze się sprawdza w tym czasie drobna kasza np. kasza manna lub kleiki ryżowe  (mogą być sporządzone z płatków ryżowych), ale nie mogą być ugotowane na mleku tylko i wyłącznie na wodzie oraz bez żadnych dodatków tłuszczów. Ponadto dobrze się sprawdzi kisiel, optymalnie będzie sporządzić go samodzielnie na bazie mąki ziemniaczanej, można spożywać chrupki kukurydziane bez dodatków smakowych. W kolejnym etapie, w miarę ustępowania najbardziej zaostrzonych objawów grypy żołądkowej można stopniowo wprowadzać suchary, biszkopty, a jak już możemy to można zjeść rozgotowany ryż i bardzo delikatne zupy warzywne. Należy koniecznie pamiętać o tym, że posiłki przy grypie żołądkowej powinny być letnie, nie wolno pod żadnym pozorem jeść potraw gorących, żeby dodatkowo nie podrażniać żołądka, powinny być lekko posolone, bez ostrych przypraw. Nie wolno obciążać nadmiernie układu pokarmowego, więc należy spożywać posiłki regularnie, w niewielkich ilościach i krótkich odstępach czasowych. Należy jeść mniej, ale za to częściej. W miarę ustępowania objawów grypy można włączyć do napojów letnie warzywne wywary.

Dieta przy jelitówce u dzieci.

Grypa żołądkowa u dzieci, że względu na duże ryzyko odwodnienie wymaga szczególnej uwagi. Dzieci z reguły przy tej chorobie nie chcą przyjmować płynów dlatego, trzeba delikatnie i systematycznie nawadniać je łyżeczką wody lub herbaty ziołowej. W czasie choroby dziecko musi być pod stałą opieką lekarza pediatry, ponieważ może zajść potrzeba skierowania dziecka do szpitala celem podania kroplówki. Małe dzieci karmione piersią mogą w czasie choroby nadal pić mleko matki. Starsze dzieci nie powinny pić mleka, a po ustąpieniu najsilniejszych objawów można podać podobnie jak dorosłym kaszę manną, kleiki ryżowe, kisiel, zupy warzywne, gotowane jabłko. Stopniowo w zależności od tempa powrotu do zdrowia oraz samopoczucia dziecka można wprowadzać do jadłospisu rozgotowany ryż, biszkopty itp.

Co jeść po grypie żołądkowej?

Ostre objawy jelitówki ustępują zwykle po 4 dniach, czasami może być to kilka dni dłużej, jednakże powrót do całkowicie normalnego odżywiania trwa około 3 tygodni. Posiłki należy rozszerzać o kolejne potrawy stopniowo, należy dostosować do indywidualnego stanu chorego. Początkowo należy włączać potrawy gotowane takie jak: gotowane mięso z kurczaka, mięso z indyka, cielęciny, można ugotować jajka na miękko, warzywa w tym także ziemniaki w postaci puree. Najbardziej optymalne będzie podawanie w tym czasie, aż do powrotu pełnego zdrowia potraw gotowanych, przyrządzanych na parze, pieczonych w rękawie lub w folii. Nie jest zalecane jedzenie potraw, które są smażone, grillowane, wędzone oraz tłuste.

W kolejnym etapie można stopniowo wprowadzić makaron pszenny, grubsze kasze, twaróg czy jogurt. Przez 3 tygodnie lepiej zrezygnować ze spożywania takich produktów jak marynowane lub konserwowane warzywa i mięso oraz różnych produktów, które powodują wzdymanie, należy do nich na przykład kapusta biała, pekińska, czerwona, cebula, brukselka, kalarepa, brokuły, kalafior oraz wszystkie warzywa strączkowe.

Szczególnie ważne jest włącznie do diety jogurtu, który uzupełnia po chorobie wyniszczoną florę bakteryjną. Można ją także uzupełnić podając kupione w aptece probiotyki. Ważne jest, aby w przypadku nieustępowania dolegliwości sięgnąć opinii lekarskiej.

Jak uniknąć zarażenia grypą żołądkową?

Grypa żołądkowa jest chorobą, która nie trwa długo, jednak objawy są bardzo nieprzyjemne, grypie mogą towarzyszyć bóle brzucha, więc warto wcześniej pomyśleć o tym co zrobić, żeby się nie zarazić grypą. Niestety jest to zadanie trudne, ponieważ rotawirusy, które są przyczyną jelitówki są bardzo zaraźliwe. Należy, więc przede wszystkim wcześniej zadbać o ogólną dobrą odporność organizmu przez dbanie o kondycję oraz przez stosowanie dobrej zbilansowanej diety. Organizm, który jest odporny ma szanse na obronę przed wirusem. Bardzo ważna jest także higiena, należy często myć ręce, dbać szczególnie o czystość miejsca w którym są przygotowywane posiłki, zmieniać często pościel oraz ręczniki, dezynfekować regularnie toaletę.

Zalecane jest zastosowanie szczepienia dzieci i młodzieży przeciwko grypie żołądkowej. Szczepionka jest podawana doustnie w 3 dawkach, a należy ją zastosować pomiędzy 6, a 24 rokiem życia dziecka. Szczepionka jest płatna, ale biorąc pod uwagę dużą zaraźliwość wirusem warto zainwestować w dodatkową ochronę organizmu. Szczepiąc dzieci przeciwko rotawirusom chronimy je przed potencjalnie groźną dla nich chorobą, a ponadto zmniejszamy zachorowalność wśród ludzi dorosłych.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu