Guarana i kofeina to jedne z najpopularniejszych składników dodawanych do suplementów diety na odchudzanie. Dzięki nim można w szybki i skuteczny sposób zrzucić kilka kilogramów oraz zyskać energię na cały dzień. Co warto wiedzieć o kofeinie i guaranie? Dlaczego ich stosowanie niesie za sobą tak dużo korzyści? Przekonajmy się!
Jak działa kofeina i guarana?
Oba te składniki mają bardzo duży wpływ na organizm. Działają szybko i stymulująco na układ pokarmowy oraz na układ nerwowy. OD pewnego czasu można zauważyć znaczny wzrost zainteresowana zarówno jednym, jak i drugim składnikiem, jednak warto zaznaczyć, że mogą one współdziałać oraz oddziaływać na organizm w sposób samodzielny.
Co to jest guarana?
Guarana to skrót od pełnej nazwy rośliny, czyli Paulinia Guarana. Skąd wzięło się to imię? Przede wszystkim ze względu na gorzki i zarazem kwaśny napój przyrządzany przez plemiona guarani. Napój przygotowywany jest z nasion tejże rośliny. Inna nazwa guarany to również osmęta. Największe skupiska Guarany znaleźć można w Brazylii.
Jak działa Guarana?
W guaranie znajdują się tak zwane ksantyny. Dokładniej mówić można o procyjanidach, katechinach i kofeinie. Chociaż w guaranie znajduje się dużo kofeiny, jej ilość nie powinna wpływać na nadmierne oddziaływanie tej jakże ciekawej rośliny. Guarana to często osobny suplement diety, który ma wiele właściwości pobudzających. Dzięki niemu można znieść uczucie zmęczenia fizycznego oraz psychicznego. Dodatkowo pozytywnie wpływa ona na procesy zapamiętywania, przez co przyswajane wiadomości pozostają w pamięci dłużej, niż bez jej zastosowania. Co ciekawe, guarana ma również wiele właściwości przeciwnowotworowych. Jej działanie badają naukowcy z całego świata. Do zalet jej zachowania należy również działanie psychostymulujące, dzięki czemu można pozbyć się nieprzyjemnych stanów depresyjnych.
Zastosowanie guarany
Guaranę oraz suplementy diety, które ją zawierają, można stosować w przypadku:
- Chronicznego i tymczasowego zmęczenia,
- bólu głowy i nawracających migren,
- depresji, stanów lękowych,
- zaburzeń pamięci i koncentracji,
- osłabionej odporności,
- dolegliwości związanych z układem krążenia.
Dawkowanie guarany
Zalecana dawka guarany do spożycia to 50-75 mg. Dawka ta powinna być przyjmowana raz dziennie. Warto stosować ją z samego rana, aby mieć energię na cały dzień. Niektóre osoby stosują 50 mg rano i 50 mg po południu, jednak warto zaznaczyć, że spożywanie dawek większych niż zalecana, może prowadzić do problemów z układem trawienia.
Przeciwwskazania do stosowania
Guarana ani suplementy diety, które ją zawierają, nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, ani przez kobiety karmiące piersią. Składniki w niej zawarte mogłyby zaszkodzić płodowi oraz wpłynąć na jakość pokarmu. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby cierpiące na arytmię oraz na choroby układu krążenia.
Co to jest kofeina?
Kto z nas nie słyszał o kofeinie? To podstawowy składnik każdej kawy, która wpływa pozytywnie na nasz organizm. Niedawne publikacje doniosły, że kofeina może w dużym stopniu wpływać na szybkość utraty tkanki tłuszczowej. Sportowcy stosują kofeinę jako naturalny doping przed zawodami sportowymi. Dzięki niej można zyskać moc i energię, która wpłynie na nasze możliwości.
Jak działa kofeina?
Kofeina oddziałuje na układ nerwowy tak samo, jak guarana. Ma ona jednak nieco silniejsze właściwości przeczyszczające, dlatego możliwe jest utracenie zbędnej tkanki tłuszczowej, która zalega pod powierzchnią skóry. To niezwykle ważne. Kofeina znajduje się w największej ilości w kawach ziarnistych oraz oczywiście w suplementach diety. Niestety jej dawki znajdują się w kawach rozpuszczalnych w niewielkich ilościach, gdyż postać ta jest utworzona chemicznie, a wszelkie dobroczynne właściwości są wypłukane z ziaren.
Zastosowanie kofeiny
- Poprawa koncentracji,
- likwidacja uczucia zmęczenia,
- przyspieszenie perystaltyki jelit,
- możliwość utraty zbędnej tkanki tłuszczowej,
- zwiększenie sił.
Dawkowanie kofeiny
Największy szczyt koncentracji osiągamy jest po około godzinie od jej spożycia. MA ona działanie silnie stymulujące mózg. Dawkowanie kofeiny nie zostało jasno określone. Każdy organizm działa na nią inaczej. Tak naprawdę diametralne różnice widać biorąc pod uwagę płeć, gdyż kobiety są nieco bardziej podatne na jej działanie. Różnice widać też wśród kobiet miesiączkujących oraz niemiesiączkujących. Każdy powinien przyglądać się swojemu organizmowi i na tej podstawie określić optymalną dawkę na cały dzień.
Przeciwwskazania do stosowania
Kofeina nie powinna być stosowana w dużych dawkach przez osoby skarżące się na choroby serca. Szczególną uwagę na ilość spożywanej kawy powinny zwrócić również kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.
Kofeina czy guarana?
Oba te składniki są do siebie łudząco podobne. Zarówno kofeina, jak i guarana mogą bardzo mocno oddziaływać na układ nerwowy oraz na układ krążenia. Podobieństwo widać również w poprawie koncentracji oraz w poprawie funkcjonowania procesów poznawczych. Istotna różnica dotyczy jednak likwidacji negatywnych stanów depresyjnych. Warto podkreślić, że guarana jest częstym składnikiem w preparatach poprawiających nastrój i obniżających senność. Psychiatrzy uważają, że to naturalny preparat, który może w istotny sposób zmienić życie, bez konieczności stosowania leków farmakologicznych.
Guarana i kofeina - Ciekawostki
- Kofeina może występować w wielu różnych roślinach. Jej zawartość jest dużo większa w nasionach guarany niż w jakichkolwiek nasionach kawowca.
- Wyciągi z guarany mogą zawierać kofeinę w różnych stężeniach. Sama zawartość jest jednak tak niewielka, że wyciąg z guarany stanowi jedynie niewielkie źródło kofeiny.
- Kofeina otrzymywana jest w wyniku wielu przemian chemicznych oraz syntezy. Może oznaczać to, ze w napojach energetycznych znaleźć można czystą kofeinę, a nie wyciągi.
- Guarana zawiera w sobie teobrominę i teofilinę. Składniki te wykazują działanie ergoneniczne, jednak ich ilość jest tak mała, że nie wykazuje działania ergogenicznego, czyli działania wspomagającego czynności wysiłkowe.
Komentarze
Napisz komentarz