Hashimoto - dieta i trening

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1662

Hashimoto, czyli specyficzny rodzaj zapalenia tarczycy

Choroby związane z tarczycą są coraz częściej spotykane. Powodują szereg niepokojących dolegliwości, co skłania w końcu pacjenta do zasięgnięcia porady lekarskiej. Mówi się, że przeważnie chorują kobiety, jednak wśród płci męskiej również znaleźć można przypadki problemów z tarczycą. Warto wiedzieć, że w przypadku każdego schorzenia jednym z ważniejszych czynników jest odpowiedni czas reakcji. Ci, którzy mają skłonności do ignorowania swoich przypadłości, powinni zdecydowanie zwracać większą uwagę na stan swojego zdrowia. Oczywiście, nie wszystkie dolegliwości wymagają siania paniki, jednak każdy chyba wolałby być zdrowy i czuć się dobrze. Wobec tego, należy na bieżąco monitorować swoje samopoczucie i reagować, jeśli dostrzegamy jakiekolwiek nieprawidłowości. Tak jest również w przypadku tarczycy. Co powinno wzbudzić nasze obawy? Na co zwrócić uwagę i jak sobie radzić, kiedy już padniemy ofiarą choroby Hashimoto? Niestety, sprawa jest poważna i bez leczenia się nie obędzie - choć całkowite wyeliminowanie choroby jest raczej niemożliwe.

Czym jest choroba Hashimoto?

Tendencja zachorowania na Hashimoto wciąż wzrasta. Jest to przewlekłe zapalenie tarczycy, które ma podłoże autoimmunologiczne. W wyniku reakcji obronnej organizmu na własne komórki, dochodzi do niszczenia tarczycy, co często prowadzi do jej niedoczynności. Wiąże się to z wieloma dolegliwościami, jakie odczuwamy podczas codziennych czynności. W rezultacie, nasz komfort życia się obniża i pogarsza się nasze samopoczucie. Kiedy dochodzi do zachorowania i zdiagnozowania Hashimoto, w zależności od stopnia zaawansowania choroby należy obserwować jej rozwój, lub zastosować leczenie hormonalne. Niestety, jeżeli cierpimy na to schorzenie, to najprawdopodobniej będziemy musieli brać leki już do końca życia, w coraz większych dawkach, gdyż Hashimoto z czasem postępuje, a zażywane substancje jedynie łagodzą towarzyszące zapaleniu objawy. Do tego dochodzi konieczność wdrożenia odpowiedniego trybu życia, który ma za zadanie również nieco ulżyć nam w trudach przeżywania choroby. Ogólny proces dopasowywania diety, możliwej aktywności fizycznej, a także całego leczenia musi być bardzo zindywidualizowany - jak wiadomo, każdy organizm jest przecież nieco inny.

Objawy przewlekłego zapalenia tarczycy

Co powinno zaalarmować nas, że z naszą tarczycą może być coś nie tak? Niestety może być to stosunkowo trudne, zwłaszcza dla osób nierozeznanych w temacie. Dodatkowo zorientowanie się, że tarczyca szwankuje, utrudnia fakt, że u każdego przebieg może być przecież nieco inny. Wśród niepokojących sygnałów, które powinny wzbudzić naszą czujność, wymienia się chociażby wyczuwalne powiększenie tarczycy, które jest na tyle dokuczliwe, że może utrudniać przełykanie. Ten objaw nie występuje jednak u wszystkich - gdyby tak było być może chorzy z większą łatwością rozpoznawaliby tę chorobę we wczesnym stadium. W miarę postępu Hashimoto, kiedy dochodzi już do niedoczynności gruczołu, z czasem zaczynają się pojawiać typowe objawy (nie muszą wystąpić od razu, mogą po jakimś czasie). Do takich należy, między innymi, tycie, zaparcia, czy zmęczenie. Mogą również wystąpić zaburzenia nastroju. Fakt, że na początku pojawienia się niedoczynności, nie u wszystkich można zaobserwować wyżej wymienione objawy, również znacząco utrudnia choremu zorientowanie się, że coś jest nie tak. Trzeba zatem być bardzo czujnym.

Przyczyny zachorowań na Hashimoto

Dlaczego chorujemy na Hashimoto? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak nie wiadomo dokładnie, dlaczego kobiety chorują o wiele częściej od mężczyzn. Jednakże, wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się czynniki genetyczne - jeżeli ktoś z naszej rodziny miał lub ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, możliwe, że nas też dotkną choroby gruczołu. Oprócz tego, mówi się, że osoby, które cierpią na inne choroby o charakterze autoimmunologicznym, również są bardziej narażone na zachorowanie. Pojawieniu się Hashimoto sprzyja też różnego rodzaju osłabienie organizmu - wywołane przez stres, czy inne schorzenia.

Czy można żyć aktywnie z chorobą Hashimoto?

Oczywiście - to, że jesteśmy chorzy na Hashimoto nie sprawia, że jesteśmy niezdolni do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że dopasowanie odpowiedniego treningu może być utrudnione. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę nasze indywidualne samopoczucie i opinię lekarza. Każdy przypadek jest nieco inny, a w przypadku tarczycy niezbędne jest spersonalizowane podejście do ćwiczeń. Kiedy zgłosimy się do lekarza, może on zalecić nam przerwę w jakichkolwiek treningach, do czasu, aż poziom hormonów nieco się unormuje za sprawą przyjmowanych leków. Później powinniśmy skonsultować z nim ponowne podjęcie ćwiczeń. Zdecydowanie osobom chorym na Hashimoto nie należy ćwiczyć zbyt intensywnie. Należy jednak pamiętać, że dla każdego ten termin oznacza trochę coś innego. Podobno jednak pewna doza ćwiczeń fizycznych jest nawet wskazana - ze względu na wzmożone osłabienie i zmęczenie może być jednak trudno zmotywować się do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Pamiętajmy, że ćwiczenia mają też wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Jeśli zatem, nawet będąc chorzy na Hashimoto, odpowiednio wyważymy sobie plan treningowy, możemy odnieść korzyści. Warto zastanowić się nad pływaniem, nordic walkingiem, czy pilatesem, lub jogą. Są to bardzo przyjemne formy spędzania czasu aktywnie, które dodatkowo pozwalają nam samodzielnie decydowanie o tempie ćwiczenia. Gimnastyka również powinna być w porządku, podobnie jak spacery i jazda na rowerze. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma przeszkód do takiego rodzaju aktywności, możemy być spokojni. Jednakże, pamiętajmy, aby w niczym nie przesadzać. Wysiłek fizyczny dla osób chorych na Hashimoto nie może być nadmiernie męczący, ani w żaden sposób ekstremalny. Należy właściwie odczytywać sygnały, które daje nam nasz organizm. Odpowiednio wyważona aktywność może przynieść nam korzyści, jednak źle zaplanowana, może pogorszyć nasz stan. Zdecydowanie nie należy sięgać po crossfit, czy inne tego typu wymagające ćwiczenia. Ponadto, musimy mieć na uwadze, że dla jednej osoby chorej konkretne ćwiczenie może być łatwe, a dla innej całkowicie poza zasięgiem, albo wymagające ogromnego wysiłku. Nie można się w żadnym wypadku przemęczać, czy nadwerężać. Aktywność fizyczna przy chorobach tarczycy jest bardzo indywidualną sprawą.

Dieta przy problemach z tarczycą

Kolejną kwestią, jaką należy poruszyć, jest sposób odżywiania osób cierpiących na Hashimoto. Istnieje bowiem wiele produktów, których nie należy spożywać i niestety do tych zaleceń powinno się stosować, gdyż w przeciwnym razie może to również wpłynąć na nasze samopoczucie. Oprócz tego, podobnie jak w przypadku ćwiczeń, spersonalizowanie diety jest bardzo istotne. Ze względu na to, że Hashimoto często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak nietolerancja glutenu, cukrzyca i inne, należy wziąć pod uwagę nie tylko wskazania dla chorych na tarczycę, ale także kierować się wytycznymi w ramach innych schorzeń, na które cierpimy. 

Czego nie powinniśmy jeść, a co możemy, chorując na Hashimoto?

Istnieje szereg substancji, których nie powinniśmy spożywać, jeśli chorujemy na Hashimoto. Ich jedzenie może negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia. Są również produkty, które są zalecane. W każdym przypadku należy jednak skonsultować swój jadłospis z lekarzem, ponieważ wskazania dotyczące wyłącznie Hashimoto, nie obejmują przecież innych alergii i nietolerancji, na które cierpimy. Należy zatem świadomie i odpowiedzialnie podejść do konstruowania swojej diety, biorąc pod uwagę zarówno choroby tarczycy, jak i inne dolegliwości.

W chorobie Hashimoto zaleca się, między innymi, unikanie soi we wszelkich postaciach. Jeżeli decydujemy się natomiast na węglowodany, to powinniśmy wybierać te z niskim indeksem glikemicznym. Należy również unikać glutenu. Niekorzystny wpływ mogą mieć także słodycze, napoje gazowane, napoje słodzone, a także żywność charakteryzująca się wysokim stopniem przetworzenia, taka jak chociażby fast-foody. Powinniśmy też unikać używek.  Zdecydowanie nie możemy również stosować ekstremalnych i restrykcyjnych diet, które zamiast pomagać nam tracić na wadze, spowalniają i tak już ograniczony metabolizm. Dokładne i bardziej szczegółowe wytyczne możemy uzyskać od naszego lekarza, który pomoże nam dobrać jadłospis odpowiedni do naszego stanu. Istnieje bowiem całkiem sporo teorii na temat produktów szkodliwych dla osób chorych na Hashimoto i uwzględnienie tutaj wszystkich jest z pewnością niemożliwe. Należy zatem zweryfikować swoją wiedzę w tym temacie z pomocą lekarza.

Jeżeli chodzi natomiast to, co możemy spożywać, to tutaj również najlepiej porozmawiać ze specjalistą, który uwzględni nasze dodatkowe schorzenia. Przy Hashimoto zalecane jest, między innymi, spożywanie białka, selenu i kwasów omega-3. Powinno się też jeść regularnie, czyli około cztery, czy pięć razy dziennie. Należy także zapewnić sobie różnorodną dietę. Mówi się również, że spożycie błonnika może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Mięso, owoce, warzywa - to wszystko jest polecane dla osób z Hashimoto. Jednakże wśród warzyw znajdują się też takie, których spożywanie jest niepożądane - należą do nich, między innymi, brukselka i brokuły. 

Pamiętajmy jednak, że ustalenie odpowiedniego jadłospisu nie polega jedynie na przeczytaniu miliona informacji na temat diety dla osób chorych na Hashimoto. Zresztą, gdybyśmy dobrze poszukali, to niejednokrotnie znajdziemy zalecenia całkowicie ze sobą sprzeczne. Niestety, jest to na tyle indywidualne schorzenie, że do każdego przypadku należy podejść w sposób spersonalizowany. Dodatkowo, jedynie lekarz posiada zweryfikowaną i obiektywną wiedzę na temat tego, co aktualnie uznaje się za wskazane, a co za niewskazane. Nie próbujmy zatem uniknąć konsultacji ze specjalistą - on jest od tego, aby nam pomóc. Z chorobą Hashimoto, wizyta u lekarza i tak jest konieczna. Warto zatem przy okazji zapytać o sposób odżywiania i ćwiczenia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu