Herbata czerwona, czyli fakty i mity na temat aromatycznego napoju z Azji

Dodane przez: . Komentarze: 0 1193

Ludzie od wieków piją różne odmiany herbaty. Aromatyczny napój przyrządza się starannie w celu osiągnięcia maksymalnych walorów smakowych. Herbata czerwona kojarzy się Polakom z pewnością z czasami PRL-u. Wtedy jednak nikt nie dawał jej takich właściwości, jakimi dysponuje naprawdę.

Smocza herbata (to nazwa wymyślona przez Chińczyków) charakteryzuje się intensywnym, nieco ziemistym zapachem. Posiada korzenny smak oraz ma 5% udział w produkcji herbat na świecie. Długi proces fermentacji wiąże się z licznymi plusami, którymi może poszczycić się ów szlachetny napój.

Czy faktycznie odchudza?

Kwestia kluczowa z perspektywy osób z nadmierną wagą. Picie czerwonej herbaty może wspomagać nasze odchudzanie. Powstało wiele badań na ten temat i wyniki okazały się zadowalające.

Szczególne właściwości wykazuje odmiana Pu-erh. Dlaczego w ogóle picie herbaty ma nam pomóc w codziennej walce z nadmiernymi kilogramami?

Cały szkopuł tkwi w szczególe, a w tym wypadku w polifenolach. Herbata czerwona podlega długim procesom fermentacyjnym. Zdarza się, że niektóre gatunki mogą leżakować przed podaniem nawet przez pięćdziesiąt lat!

Polifenole odpowiadają za nasz metabolizm. Skutecznie regulują wydzielanie żółci oraz nie pozwalają na odkładanie się węglowodanów. Jeżeli dodamy do tego ich zbawienny wpływ na tłuszcze, odkryjemy sekret czerwonej herbaty. Ale nie dajmy się zwieść pozorom, samo picie aromatycznego napoju nie zawsze rozwiąże wszystkie nasze problemy.

Inne udowodnione korzyści

Niewiele osób o tym wie, ale czerwona herbata posiada w sobie kofeinę. Jest jej zdecydowanie mniej, aniżeli w klasycznej kawie (około sześciokrotnie). Pobudza nas zatem słabiej oraz po dłuższym czasie.

Warto wspomnieć o tym, że czerwona herbata jest również antyoksydantem. Pozwala na szybszą regenerację komórek oraz hamuje naturalne procesy starzenia organizmu. Być może to jeden z sekretów młodości Azjatów? Trzeba wiedzieć, że uprawy herbaty mają miejsce głównie w Chinach oraz na Tajwanie.

Z innych właściwości powinniśmy wspomnieć o zapobieganiu cukrzycy oraz regulowaniu ciśnienia. Ważny jest aspekt nowotworowy. Najnowsze badania dowiodły, że regularne picie czerwonej herbaty zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Oprócz tego aromatyczny wywar obniża cholesterol oraz wpływa na nasze…zęby.

Zawarty w herbacie fluor wspomaga organizm w walce z próchnicą, chroniąc szkliwo zębów w naturalny sposób. Dowiedziono także działania na układ trawienny. Filiżanka herbaty będzie pomocna przy biegunce albo problemach gastrycznych.

Ostatnim ciekawym skutkiem jest poprawa naszej pamięci. Trzeba przyznać, że efektów jest bardzo wiele, jak na tak ,,pogardzaną” herbatę. Ale trudne czasy często determinują konsumenckie gusta.

Sztuka parzenia - diabeł tkwi w szczegółach

Koneserzy smaku na pewno zwrócą uwagę na drobne detale, jakimi jest temperatura oraz czas parzenia. Trzeba przyznać, że w wypadku czerwonej herbaty to podejście zupełnie uzasadnione. Wiele mówi się na temat zbawiennych właściwości, ale bardzo mało o wpływie techniki parzenia na osiągane rezultaty.

Na samym początku smutny fakt, czyli trochę o kupowaniu herbaty w torebkach. Przy czerwonym wywarze, konsument może się spotkać ze słabymi rezultatami. Okazuje się, że niesprawdzone pochodzenie wpływa na ilość wartości odżywczych, a także minerałów. Kupując herbaty w torebkach ryzykujemy wiele. Niektóre firmy pakują w nie miał z liści (rodzaj odpadów poprodukcyjnych). Taka czerwona herbata będzie smakowała jak każda inna, ale zostanie pozbawiona swoich głównych walorów.

Jeżeli chcemy osiągnąć pełnię zdrowia, musimy albo dokładnie wybierać producentów, albo parzyć czerwoną herbatę samemu. Druga z opcji jest trudna, ale lata doświadczeń pokazały, że najlepsze efekty osiąga się przy zachowaniu określonych proporcji.

Mowa tutaj oczywiście o czasie oraz temperaturze parzenia. Najlepsze efekty osiąga się w 80°C przy parzeniu przez około 5 minut (maksymalnie do ośmiu). Gdy mamy taką możliwość, wybierajmy herbatę o dużych liściach. Podczas procesu parzenia pamiętajmy o wodzie. Zwykłe zagotowanie jej w czajniku nie rozwiąże naszego problemu. Aby osiągnąć wymarzone efekty, musimy zastosować wodę miękką (pozbawioną wapnia oraz magnezu). Sztuka parzenia jest zatem w tym przypadku prawdziwą sztuką!

Słowem podsumowania

Czerwona herbata  może być aromatycznym dodatkiem do naszej codziennej kuchni. Ma zbawienny wpływ na trawienie oraz wspomaga organizm przy odchudzaniu. Samo jej picie nie zawsze jednak wystarczy do pozbycia się ,,oponki” z brzucha oraz nadmiaru tłuszczu z innych części ciała. Niekiedy należy je wspomóc poprzez ruch oraz bardziej restrykcyjne przestrzeganie zasad zdrowego żywienia.

Jeżeli mamy taką możliwość, lepiej poddajmy liście czerwonej herbaty sztuce parzenia. Wtedy uwolnimy z niej pełnię składników odżywczych oraz minerałów. Filiżanka tego gorącego napoju pita codziennie, wspomoże nasze zęby, układ odpornościowy oraz spowolni procesy starzenia. Herbata czerwona przyda się przy walce z grypą, przeziębieniem, cukrzycą oraz miażdżycą.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu