Wybór na rynku herbat jest ogromny. Zakupić można herbatę czarną, zieloną, białą czy czerwoną. Smak i właściwości napoju w dużej mierze zależą od gatunku herbaty i sposobu jej parzenia.
Jaka herbata jest najlepsza?
Zdaniem ekspertów najlepsza jest wysokiej jakości herbata liściasta. Tylko ona oddaje w pełni smak i aromat. Herbaty ekspresowe sprzedawane w torebkach są niesmaczne. Poza tym na jakość przygotowywanego napoju duży wpływ ma woda. Aby zachować naturalny smak i aromat herbacianych liści należy wykorzystywać wodę miękką, przefiltrowaną. Czajnik nie może być z kolei zakamieniony. Woda twarda i zawierająca fluor czy chlor wpływa bardzo niekorzystne na smak herbaty.
W sytuacji, gdy nie ma do dyspozycji wody o odpowiedniej jakości, warto stawiać na herbaty cejlońskie, które w niewielkim stopniu zmieniają swój smak pod wpływem nieodpowiedniej wody.
ABC przygotowywania herbaty
Od rodzaju herbaty i sposobu jej zaparzania zależy zawartość teiny, która wydzielana jest na samym początku. Dopiero po 3-4 minutach zaczynają wydzielać się polifenole zwane również taninami. To składniki, które skutecznie neutralizują działanie teiny. Po około 7 minutach napój w ogóle nie zawiera teiny. Herbata nie ma wówczas właściwości pobudzających, ale zawiera sporo garbnika.
Herbatę powinno zaparzać się w imbryczkach czy dzbankach. Liście powinny mieć odpowiednio dużo miejsca, aby rozwinąć się w czasie zaparzania.
Herbata czarna
Herbata czarna zawiera zdecydowanie najwięcej teiny. Najlepiej sięgać po wersję liściastą, a nie tą sprzedawaną w torebkach ekspresowych. Parzona powinna być maksymalnie przez 3 minuty. Potem bowiem wytrącają się garbniki, które neutralizują działanie teiny. Czarna herbata działa pobudzająco i wspomaga proces wydzielania soków trawiennych.
Herbata zielona
Herbata zielona pochodzi, co ciekawe, z tej samej rośliny co herbata czarna. Jednak jej liście są poddawane specjalnemu procesowi fermentacji. Dlatego też herbata zielona zawiera mniej teiny, ale więcej cennych przeciwutleniaczy, które likwidują szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki. Na ilość antyoksydantów wpływa w tym przypadku długość parzenia herbaty. Herbata zielona wpływa pozytywnie na proces odchudzania. Przyspiesza bowiem metabolizm i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Przy okazji posiada właściwości hamujące rozwój bakterii w układzie pokarmowym i skutecznie obniża ciśnienie krwi.
Herbata biała
Herbata biała otrzymywana jest z tej samej rośliny, co herbata czarna czy zielona. Jednak w tym przypadku są to nie tylko liście, ale i pączki z białym nalotem. Herbata ta nie jest poddawana jednak procesowi fermentacji. Zawiera niewiele teiny, ale bardzo dużo przeciwutleniaczy. Wyróżnia się delikatnym smakiem i aromatem. Posiada właściwości uspokajające. Doskonale sprawdza się przede wszystkim latem, gdyż skutecznie gasi pragnienie i orzeźwia, a przy okazji obniża poziom tzw. złego cholesterolu. Przeciwdziała również procesom starzenia się organizmu.
Herbata czerwona
Herbata czerwona powstaje z rośliny innej niż herbata biała, zielona czy czarna. Otrzymywana jest z rosnących w Afryce czerwonokrzewów i nazywa się ją Rooibos. Zawiera niewiele teiny i posiada wyjątkowy smak. Częste picie czerwonej herbaty poprawia pamięć i koncentrację, oczyszcza organizm, nadaje skórze i włosom doskonały wygląd, a przy okazji chroni przed chorobami nowotworowymi.
Sekrety herbaty
Herbata zawiera teinę, która posiada właściwości pobudzające i psychostymulujące. Przy okazji jednak pogarsza wchłanianie żelaza. W praktyce więc duże spożywanie herbaty prowadzić może do groźnej anemii. To jednak przypadki bardzo rzadkie.
Dzieciom herbatę podaje się dopiero od 2. roku życia i to w niewielkich ilościach. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się rozwodniony napar z herbaty zielonej lub białej. Dzieciom nie powinno podawać się natomiast herbat ciężkich i aromatyzowanych. Dobrym rozwiązaniem są z kolei herbatki ziołowe, które dodatkowo wspomagają procesy trawienne. W razie wątpliwości można też skonsultować się z lekarzem.
Komentarze
Napisz komentarz