HMB - ratunek w walce o zdrowe jelita?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1712

Kwas masłowy to substancja produkowana przez nasz organizm samodzielnie, dzięki bakteriom zgromadzonym w okrężnicy. Przez lata jest więc poddawany wielu badaniom mającym poznać jego wpływ na walkę z chorobami jelit. Kwas masłowy jest bardzo istotny dla gojenia i odtwarzania się uszkodzonych ścian jelit oraz dla ich właściwej pracy. Ważna jest więc dodatkowa suplementacja, jeśli mamy problemy z jelitami, gdyż środek ten ogrywa istną rolę w leczeniu uszkodzonego jelita, a także innych chorób, również zespołu jelita drażliwego.

Nasze jelita to jedne z najważniejszych elementów budowy człowieka. Nie bez przyczyny często nazywane są drugim mózgiem, bowiem jeśli nie funkcjonują one prawidłowo, problemy pojawią się także z resztą naszego organizmu. To właśnie w jelitach ma miejsce wchłanianie się zażywanych mikroelementów, witamin, minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Każdy proces wchłaniania angażuje nawet miliardy bakterii. A te w jelicie występują bardzo licznie, bo jest ich nawet do 2 kg. Bakterie jelitowe są dla naszych organizmów niezwykle pożyteczne, ponieważ są w stanie wyprodukować związki, dzięki którym nasze ciało może funkcjonować w prawidłowy sposób. Skład flory bakteryjnej jest więc niezwykle istotny, gdyż ma on bezpośredni wpływ na to, czy jesteśmy zdrowi czy chorzy. Mikroorganizmy, z których składa się flora jelitowa, są bardzo ważne w procesie utrzymania właściwej struktury, funkcji i integralności tkanki jelita.

Uszkodzenie bariery jelitowej można dziś już nazwać chorobą cywilizacyjną, bowiem następuje pod wpływem środowiska, stylu życia, jaki preferujemy, oraz chorób, które, jeśli są leczone poprzez standardowe, tradycyjne podejście farmakologiczne, nierzadko mają negatywny wpływ na nasze jelita. Faktem jest, że współczesne produkty oraz styl życia wielu z nas nie przyczynia się  do dobrego stanu naszych jelit. Przetworzona, pełna konserwantów i sztucznych składników żywność, nadmiar cukru, mało wody, brak probiotyków w diecie czy stosowanie antybiotyków przy każdej chorobie powodują, że flora bakteryjna jelitu ulega uszkodzeniu. Nasza dieta nie jest też bogata w potrzebne składniki odżywcze, zapewniające prawidłową pracę jelit, przede wszystkim witamin z grupy B dbających o nasze jelita. Brak tych składników odżywczych powoduje wiele problemów zdrowotnych i to nie tylko w kwestii jelit, ponieważ może to doprowadzić również do problemów z trawieniem, stanów depresyjnych czy, w najgorszym przypadku, do nowotworu. Jednak największe spustoszenie w naszych jelitach wywołuje zawsze niedobór kwasu masłowego, a o to łatwo – niewłaściwa, szybka dieta, stres, brak wystarczającej ilości błonnika pokarmowego w naszych daniach. Uszkodzenia w jelitach wywoływane są jednak nie nie tylko przez uszkodzenie komórek nabłonka, ale także z powodu utracenia ścisłych połączeń pomiędzy kosmkami jelitowymi i brakiem błony śluzowej. W związku z tym ilość właściwych bakterii naszej flory ulega zdecydowanemu zmniejszeniu. Biofilm bakteryjny to bodaj najistotniejszy sojusznik w utrzymaniu kondycji naszych jelit. A o popsucie tej kondycji łatwo – jedna antybiotykoterapia trwająca 7 dni wymusza u nas suplementację probiotykami do końca życia. Niedobór kwasu maślanego jest więc bardzo powszechny i czasem warto sięgnąć po środki dążące do odbudowy naszego jelita. Czy suplement HMB firmy RealPharm zapewni nam zdrowe jelita?

 
Występujący w jelitach kwas masłowy jest częścią grupy powszechnie występujących w jelicie grubym krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które zapewniają właściwe funkcjonowanie jelit. Do kwasów tych należą także: kwas propionowy oraz octowy. 
Każdy z tych związków ma istotny wpływ na właściwą strukturę jelita, ale i na jego działanie. To one odpowiadają za właściwe pH, odpowiednie wchłanianie potrzebnych składników odżywczych oraz mają pozytywny wpływ na metabolizm glukozy oraz białek zachodzący w wątrobie.

Najważniejszym zadaniem związków obecnych w jelicie jest efekt troficzny, czyli odżywczy, który związki wywierają na nabłonek jelit. Dzięki temu nasze jelita odbudowują uszkodzoną ściankę, a największe działanie w tym zakresie przypisuje się właśnie kwasowi masłowemu. Dostarcza on komórkom nabłonka jelita najwięcej substancji odżywczych i regenerujących. Jego dobroczynne działanie na przewód pokarmowy zostało niejednokrotnie udowodnione naukowo. Kwas masłowy jest niezastąpiony w procesach zapalnych, regeneracyjnych i tych odpowiedzialnych za właściwą pracę jelit. 


Omawiany kwas masłowy jest w stanie oddziaływać na organizm w sposób bezpośredni poprzez nabłonek jelitowy, jednak poprzez wchłonięcie do krwi ma zbawienny wpływ także i na inne komórki organizmu. Kwas masłowy to także zasadnicze źródło energii dla kolonocytów, które potrafią hamować wzrost i rozwój komórek nowotworu. Brak tego kwasu w jelitach prowadzi do obumierania kolonocytów, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób układu pokarmowego i jelit.

O zaletach kwasu masłowego można napisać wiele, jednak do najważniejszych należą:

 • umiejętność odbudowy uszkodzonej tkanki nabłonka jelita,
 • odżywianie nabłonka jelitowego,
 • duże działanie przeciwzapalne,
 • wpływ na zwiększony przepływ krwi poprzez błonę śluzową jelit,
 • zapewnia właściwe działanie przewodu pokarmowego,
 • stymulacja motoryki w układzie pokarmowym,
 • wzmaga barierę jelitową, przeciwdziałając penetracji alergenów pokarmowych
 • zwiększa przyswajalność przez tkankę nabłonka składników mineralnych
 • zmniejsza objawy biegunkowe
 • zapewnia ochronę przed przemieszczaniem się bakterii i toksyn z jelita do krwioobiegu,
 • zapewnia odpowiedni poziom błonnika, przyczyniając się do dobrego samopoczucia i zdrowego wyglądu.

Przy prawidłowej diecie, bogatej we wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, która zapewnia ich poziom w naszym organizmie w proporcjonalnych dawkach, problem niedoboru kwasu maślanego nie powinien występować. Jeśli jednak nasz organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości białka, zdrowego tłuszczy, węglowodanów, probiotyków, błonnika pokarmowego, ilość istotnych dla organizmu składników znacząco w naszym ciele maleje. Powstaje także niedobór kwasu maślanego, który, jeśli występuje w nieodpowiedniej ilości, nie radzi sobie z regeneracją i odnową nabłonka jelitowego, powodując problemy z układem pokarmowym czy nieszczelność jelit.  Zdecydowanie najbardziej destrukcyjny wpływ na naszą mikroflorę jelitową mają antybiotyki oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, które z przyzwyczajenia stosujemy przy wszystkich okazjach – niewielkie bóle głowy, dyskomfort w podbrzuszu w czasie menstruacji, problemy kostno-stawowe. Negatywnie na stan jelit oddziałują również stres psychiczny i fizyczny, ponieważ podwyższony poziom kortyzolu ma wpływ na rozszczelnianie się połączeń ścisłych między kosmkami jelitowymi. Warto więc zachować zdrowy umiar zarówno w pracy, jak i w treningach. Zapewne codzienne przesiadywanie w pracy po 12 godzin i codzienny,  3-godzinny trening nie są zbyt dobrą drogą do zachowaniu zdrowia. Używki, między innymi alkohol, stosowane w większej ilości lub doustnie podawane substancje psychoaktywne również mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i często powodują spustoszenie w jelicie.

Kwas maślany jest obecny w bardzo wielu spożywanych na co dzień produktach, więc jego dostarczanie nie powinno sprawiać kłopotu. Można go spotkać w fermentowanych produktach takich jak kiszone ogórki, kapusta, w mleku, oleju kokosowym czy twardych serach. Jeśli jednak nasze problemy z jelitami są poważne i bardziej niż profilaktyka, interesuje nas leczenie, zawarty w pokarmie kwas maślany nie zregeneruje nabłonka jelitowego i na jakiekolwiek efekty będziemy musieli czekać latami. Istotne jest więc w tym przypadku  stosowanie preparatów z HMB. Jest to szczególnie wskazanie w przypadku osób z chorobą zespołu jelita drażliwego, po leczeniu nowotworu czy u osób starszych, u których samoistna regeneracja jelita nie zachodzi już tak szybko jak u osób młodszych.

Warto jednak pamiętać, żeby nie wybierać produktów z dodatkiem HMB, lecz te złożone w całości z kwasu maślanego. Takim preparatem jest na przykład HMB RealPharm, który w 100 % złożony jest z tego kwasu, a więc świetnie poradzi sobie z każdym niedoborem. Tabletki wyraźnie wpływają na zwiększoną ilość w organizmie hydroksymetylomaślanu który to jest głównym i jedynym składnikiem preparatu. Wysokie stężenie kwasu maślanego oraz brak jakichkolwiek substancji wypełniających powoduje, że stosowanie HMB RealPharm daje szybki efekt w walce o zdrowe jelita. 

Maślan znany jest ze swoich dużych właściwości troficznych, tak więc może być stosowany także w przypadku osób przewlekle chorych, wyniszczonych chorobami czy antybiotykami i z mniejszą odpornością. Wyniki badań wyraźnie wskazują, że kwas masłowy wpływa na poprawę jakości życia chorych. Pożądane efekty będą najlepiej widoczne po 3 miesiącach stosowania HMB RealPharm, jednak nie jest zabronione także profilaktyczne zażywanie maślanu, gdyż dotąd nie odnotowano żadnych objawów związanych z jego przedawkowaniem.

Zażywanie kwasu masłowego jest szczególnie zalecane w przypadku takich stanów chorobowych jak:

 • chorobie Leśniowskiego-Crohna,
 • stanów zapalnych jelita grubego,
 • alergiach na tle pokarmowym,
 • zespole jelita nadwrażliwego,
 • niedoborze krótkołańcuchowych kwasów w jelitach,
 • po stosowaniu antybiotykoterapii i po dolegliwościach infekcyjnych przewodu pokarmowego,
 • chorobie uchyłkowej jelita grubego,
 • nieprawidłowościach w jelitach wywołanych napromienianiem i lekami przeciwnowotworowymi.

Kiedy organizm z pomocą HMB upora się z problemem uszkodzonej tkanki jelitowej, po krótkim czasie odczujemy zbawienny wpływ HMB na cały organizm. Poprawa samopoczucia, składu ciała, remisja wielu objawów chorobowych. Pierwsze efekty suplementacji pojawiają się po 3 miesiącach, jednak warto dać HMB więcej czasu, gdyż cały proces odbudowy tkanki trwa nawet półtora roku. Uzupełnienie poziomu kwasu masłowego w organizmie to jeden z pierwszych i najważniejszych kroków ku zdrowiu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu