Naukowcy wywodzący się z Australii odkryli coś, z czego ucieszą się osoby zamawiające jedzenie do pracy. Okazuje się, że spożywanie fast food wcale nie musi prowadzić do nadwagi i złego samopoczucia. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby zjedzenie hamburgera na mieście nie wiązało się z wyrzutami sumienia i kontrolą wagi. Jak to możliwe, że jedzenie fast food nie musi wiązać się z przybraniem na wadze?
Jak często można jeść fast food?
Nie ukrywajmy- często ulegamy słabościom. Wystarczy zły dzień w pracy, nieprzyjemna rozmowa z szefem lub brak energii i już sięgamy po coś niezdrowego, aby poprawić sobie humor. Jedzenie ma bardzo duży wpływ na jakość samopoczucia, jednak warto pamiętać o umiarze. Każdy z nas lubi od czasu do czasu zjeść coś niezdrowego nawet prowadząc zdrowy tryb życia i ćwicząc. Mózg może prowadzić do buntowania się ciała i do powstania przykrych objawów somatycznych.
Cheat day i cheat meal
W świecie sportu istnieje coś takiego jak ,,cheat day'' i ,,cheat meal''. Co to oznacza?
Cheat day
To dzień jeden na tydzień, 10 dni, miesiąc, lub co dwa tygodnie, kiedy całkowicie rezygnujemy z naszej diety i nie przestrzegamy jej zasad. Jemy to, na co mamy ochotę.
Cheat meal
To jeden posiłek niezgodny z dietą, który podajemy sobie codziennie, co kilka dni, co tydzień lub co miesiąc.
Niektórzy uważają, że takie postępowanie ,,podkręca'' metabolizm i sprawia, że znacznie on przyspiesza. Inna część osób jest przeciwna takiej opinii, twierdząc, ze takie ,,grzeszki'' rozregulowują go i sprawiają, że mózg, który odzwyczaił się od danej ilości cukru, czy tłuszczu, będzie dopominał się o kolejne porcje.
Jak jeść zakazane produkty?
Pizza
W przypadku pizzy warto wybierać tę na cienkim cieście. Różnica w smaku jest minimalna, jednak ilość zaoszczędzonych kalorii prezentuje się imponująco. Nie należy jeść również więcej, niż 2 kawałków, gdyż nie będzie wtedy nieprzyjemnego uczucia ociężałości, a żołądek będzie miał możliwość szybkiego trawienia. Warto pamiętać również o tym, aby nie popijać wody żadnymi słodzonymi napojami, takimi jak cola, czy soki. Do popicia należy wybrać wodę z cytryną lub filiżankę zielonej herbaty, która pozytywnie wpłynie na procesy trawienia.
Cheesburger
Chuda wołowina to najbardziej dietetyczna część każdego cheesburgera. W tym przypadku, zamiast niezdrowych i sztucznych sosów warto poprosić o podwójną porcję mięsa i warzyw. Taki chessburger będzie oczywiście droższy, jednak znacznie zdrowszy, niż pierwotna jego forma zawierająca ogromne ilości sztucznych barwników i konserwantów, które często przykrywają niewielkie ilości treściwych dodatków w bułce.
Pączki i ciastka
Urodziny, babski wieczór u przyjaciółki, a może kawa i ciasto w restauracji? To bardzo kuszące propozycje, z których wręcz nie można rezygnować. To najmniej pożądane jedzenie w każdej diecie, gdyż zawiera ono nie tylko duże ilości tłuszczu, ale i cukru. Podczas wyboru danej słodkości warto zapytać o jej wielkość. Bardzo często nazwa jest mylna i ciasto może mieć niewielkie rozmiary oraz nieszkodliwą kaloryczność. Wielu kelnerów zna również ilość kalorii, jaka znajduje się w cieście, dlatego można poprosić o sugestię. Wybór powinien padać na słodkości na bazie jogurtu naturalnego, świeżych owoców lub galaretki.
Lody
Letnie popołudnie i wieczór to idealny czas na lody. Najbezpieczniejsze okazują się lodowe sorbety, które stworzone są ze zmrożonych owoców z niewielką ilością cukru. Cukier ten jednak można szybko spalić podczas ćwiczeń. Nie należy również prosić o dodatkowe posypki i polewy, które są nie tylko kaloryczne, ale i niezdrowe. Unikamy tego jak ognia!
7 wskazówek jak wybrać mądrze, gdy musisz zjeść fast-food!
1. Zasada zamiany
Ustalenie stałych pór jedzenia sprawi, że żołądek będzie miał możliwość swobodnego trawienia pokarmów i nie będzie musiał odkładać niczego ,,na później''. W niektórych przypadkach, po obliczeniu kaloryczności danego posiłku można zamienić go z jakimś fast foodem. Warto jednak pamiętać o tym, aby fast food ten został spożyty w takiej ilości, aby kaloryczność nie była większa, niż zaplanowanego, zdrowego posiłku. Oczywiście porcja będzie mniejsza, jednak pokusa zjedzenia czegoś niezdrowego zostanie zaspokojona, a waga nie poszybuje w górę.
2. Zasada niepodjadania
Nie ma nic gorszego dla organizmu, niż zjedzenie dodatkowej porcji kalorii w nieoczekiwanych okolicznościach. Wiele osób uważa, że podjadanie ,,od czasu do czasu'' nie wiążę się z negatywnymi skutkami dla wagi. Nie w przypadku fast foodów. Warto trzymać się powyższej zasady zamiany, aby organizm nie został zaskoczony dodatkową porcją kalorii, zwłaszcza na noc.
3. Zasada dzielenia się
Często, kiedy już wychodzimy na miasto z przyjaciółmi i decydujemy się na przerwanie diety na ten jeden wieczór, tracimy zdrowy rozsądek i zjadamy zbyt duże ilości fast foodów. Warto jednak zachować rozsądek i zjeść pół zaplanowanej porcji. Można również zamówić danie po połowie z kimś innym, aby pokusa zjedzenia reszty nie była zbyt silna. Żołądek ma być zapełniony, lecz nie przepełniony.
4. Zasada niereagowania na negatywne emocje
Fast food nie może być ukojeniem w przypadku trudnych sytuacji. Na szczęście na takie smutki są inne sposoby. Warto nosić przy sobie paczkę świeżych daktyli, które smakują podobnie jak czekolada, jednak ich jedzenie ma wiele korzyści dla zdrowia.
5. Zasada wybierania żyta
Bułki do hot dogów i hamburgerów, które zostały stworzone z mąki żytniej, są zdrowsze, niż te, które zostały utworzone z pszenicy. Warto prosić o taki rodzaj bułki, aby zaoszczędzić kilka kalorii!
6. Zasada ograniczenia ilości sosów i sztucznych dodatków
Podczas zamawiania danego fast fooda, warto prosić o zmniejszenie ilości sosów, jaka miałaby zostać dodana do potrawy. Dzięki temu również można wiele zyskać i nie dostarczyć do organizmu barwiących dodatków i konserwantów. Jak wiadomo, sosy są niezwykle kaloryczne.
7. Zasada rezygnacji
Kiedy postanowiliśmy zjeść fast food, powinniśmy zrezygnować z popijania niezdrowych i sztucznych napoi. Cola, soki i napoje gazowane to prawdziwa bomba kaloryczna. Lepiej wybierać wodę lub herbatę.
Komentarze
Napisz komentarz