Jajecznica to danie, które ma wiele zalet. Jest niezwykle prosta w przygotowaniu i poradzi sobie z nią nawet ta osoba, która potrafi przypalić wodę w czajniku. Można przyrządzić ją na setki sposobów! Jajecznica daje długie uczucie sytości, dostarcza wielu cennych składników odżywczych i mnóstwa energii. Jest świetna zarówno w okresie budowy masy mięśniowej, jak i redukcji I przede wszystkim – jajecznica jest przepyszna!
Dlaczego warto jeść jajecznicę?
Podstawowy powód jest taki, że składniki niezbędne do przygotowania idealnej jajecznicy są łatwo dostępne i bardzo tanie. Wystarczy zejść do sklepu obok, aby wrócić ze wszystkim, czego potrzebujesz do swojego śniadania idealnego. Walory smakowe to jednak nie wszystko! Jajecznica posiada o wiele więcej zalet.
Przede wszystkim jajka są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Średnia waga jajka to 58 gramów. Warto wiedzieć, że 100 g jajek ma aż 13 g białka oraz mnóstwo zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera ono także potas, witaminę A, D, B6 i B12, wapń, kwas askorbinowy, żelazo i magnez. Dodatkowo jajka są źródłem leucyny, która jest bardzo ważna w odchudzaniu i budowaniu masy. Co ważne, leucyna może obniżać poziom cholesterolu i skutecznie chroni skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB. Jajko zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, których organizm ludzki nie wytwarza samodzielnie i nalezy dostarczyć je wraz z pożywieniem.
Jajko jest również źródłem ważne lecytyny. Jest ona niezwykle istotn w procesie odchudzania, ponieważ dosłownie “rozbija” tłuszczu. Lecytyna poprawia także funkcjonowanie układu nerwowego, zapewnia dobrą pamięć, koncentrację i pomaga lepiej radzić sobie ze stresem.
Jajka a cholesterol
Wiele osób zastanawia się, czy jajka nie wpływają na poziom cholesterolu i ile należy ich spożywać, aby było to bezpieczne. Specjaliści zalecają najczęściej spożywanie około 10 jaj tygodniowo. Osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny spożywać 2-3 jajka w tygodniu. Warto jednak poznać kilka dodatkowych faktów.
Dzięki zawartości leucyny i nienasyconych kwasów tłuszczowych, jajka mogą przyczyniać się do obniżania poziomu cholesterolu. Dodatkowo tłuszcze znajdują się jedynie w żółtku – białka jaj można spożywać właściwie bez ograniczeń, a warto podkreślić, że jajecznica z białek tez jest całkiem smaczna.
Co ważne, ilość jajek, które można spożywać, zależy w dużej mierze od tego, jak wygląda dieta danej osoby. Jeżeli ktoś spożywa mnóstwo produktów pochodzenia zwierzęcego – mięsa, wędlin i serów, powinien uważać z ilością spożywanych jajek. Z kolei osoby, które sporadycznie sięgają po produkty odzwierzęce, mogą spokojnie zwiększać ilość jaj w diecie, ponieważ nie grozi im niebezpieczeństwo zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
Dodatkowo warto przypomnieć, że jajka działają kwasotwórczo. Aby zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu, jajka warto łączyć z produktami zasadotwórczymi, na przykład z pieczywem lub z kaszą.
Jakie jajka wybrać?
Kwestia wyboru jajek również budzi wiele wątpliwości. Jeżeli masz możliwość kupna jaj od osoby, która ma własne gospodarstwo, na przykład od babcia, cioci lub kolegi, to jest to sytuacja idealna – takie jajka z pewnością są najzdrowsze, o czym świadczą kury wesoło krzątające się po ogrodzie babci.
Jeśli jednak kupujesz jajka w sklepie, warto zwrócić uwagę na ich oznaczenia. Na każdym jajku znajduje się ciąg cyfr i liter. Pierwsza cyfra oznacza, od jakiej kury pochodzi jajko. Najlepsze są jajka z oznaczeniem “0” – kury te cały czas miały dostęp do świeżego powietrza i były karmione ekologicznym ziarnem. W przypadku jajek z “1” kury biegały po podwórku, jednak były karmione słabej jakości, często genetycznie modyfikowaną żywnością. Jajka z oznaczeniem “2” dają informację, że kury nie tylko były karmione nie najlepszym jedzeniem, ale też mieszkały w kurnikach, z których nigdy nie wychodziły. Najwięcej kontrowersji budzą jajka z oznaczeniem “3” – to właśnie z nim rezygnuje obecnie większość sklepów i sieci handlowych. Jajka “trójki” pochodzą od kur z chowu klatkowego. Kury trzymane są tam w nieludzko ciasnych klatkach, często z połamanymi skrzydłami, karmione są najgorszej jakości pożywieniem, a ich jajka mogą dostarczyć nam jedynie hormonu stresu. Zdecydowanie nie należy ich kupować, chociaż sprzedawcy i producenci kuszą niską ceną. Lepiej jednak zapłacić nieco więcej i dokonać wyboru, który będzie zarówno zdrowy, jak i etyczny.
Jak przygotować jajecznicę idealną?
Dla każdego z nas jajecznica idealna oznacza co innego. Warto jednak poznać kilka trików, dzięki którym będzie ona jeszcze smaczniejsza. Przede wszystkim należy upewnić się co do świeżości jajek – powinny być one przechowywane w lodówce nie dłużej niż trzy tygodnie. Jeśli jajko jest świeże, żółtko jest intensywnie żółte i wypukłe, a białko ma konsystencję galaretki. Jeżeli białko się rozlewa, jajko może nie być do końca świeże. Co bardzo ważne, przed spożyciem należy dokładnie umyć jajka w gorącej wodzie. Co prawda po zniesieniu jajko powinni być jałowe, jednak mogą znajdować się na nim bakterie Salmonelli lub prątka gruźlicy ptasiej. Jeśli jajka przechowywane są w wilgoci i ciepłe, bakterie mogą dostać się do środka.
Do przygotowania jajecznicy idealnej potrzebujesz kilku jajek, łyżki masła i warzyw, a jako dodatku świeżego pieczywa. Jajka wystarczy wbić do miseczki i rozmieszać, dodać ulubione przyprawy oraz odrobinę mleka. W międzyczasie warto usmażyć świeżą cebulkę, paprykę i pomidora. Masę z jajek należy wlać na patelnię i odczekać, aż białka się zetną. I to właściwie tyle – jajecznica gotowa. Można dodać do niej szczypiorek lub starty ser, wszystko zależy od preferencji.
Jajecznica – śniadanie sportowców?
Jajecznica jest świetnym pomysłem na śniadanie dla osób, które są aktywne fizycznie. Jajka dostarczają nie tylko dużej ilości białka, ale też witamin i aminokwasów. Dodatkowo są łatwo przyswajalnym źródłem energii, dlatego jeśli wiesz, że danego dnia czeka Cię intensywny trening, warto wybrać na śniadanie jajecznicę. Dodatek warzyw sprawi, że posiłek będzie miał jeszcze więcej witamin, a Ty nie poświęcisz wiele czasu na jego przygotowanie!
Komentarze
Napisz komentarz