Bieganie to bardzo popularny sport, który można uprawiać wyczynowo oraz amatorsko. Biegać każdy może, ponieważ wpływa to pozytywnie na cały organizm. Nie tylko osiąga się coraz to lepsze wyniki, ale też produkuje się endorfiny, poprawia się swoje samopoczucie, dba o ukrwienie mięśni i pracuje nad wzmocnieniem serca. Oczywiście w bieganiu najważniejsze jest samozaparcie, bo tylko dzięki regularnym treningom można osiągać progres. Jedni biegają dla czasu i rekordów życiowych, inni dla zdrowia. Każdy musi odnaleźć w tym swój własny świat, w którym będzie czuł się dobrze. Istnieją pewne czynniki, które wpływają na to, że biega się zdecydowanie szybciej niż jeszcze kilka miesięcy temu. W tym zakresie przyda się na pewno współpraca z trenerem personalnym, który miał w przeszłości styczność z bieganiem lub też nadal jest czynnym biegaczem. Ustalenie optymalnego planu treningowego jest kluczową sprawą, bo tylko w ten sposób można się rozwijać.
Technika biegu
W trakcie biegania nie wystarczy szybko przebierać nogami, to może okazać się niewystarczające do pokonania swoich rywali. Liczy się zwłaszcza technika biegu. Poprawna technika pozwala przede wszystkim na:
- zmniejszenie ryzyka występowania kontuzji,
- osiąganie lepszych czasów,
- pracę nad swoją sylwetką i koordynacją ruchową w trakcie biegu.
Przede wszystkim bardzo mocno pracować powinny ramiona i ręce. Jeśli nie będzie się pracowało rękoma, można zapomnieć o osiąganiu korzystnych rezultatów, niezależnie od tego, na jakich dystansach będzie się biegało. Praca rąk powinna przypominać w pewnym stopniu pracę tłoków, im szybciej będzie się nimi poruszało, tym szybciej będzie można przebierać nogami. To przydaje się zwłaszcza w biegach krótszych, ponieważ na dłuższych dystansach dochodzi do tego taktyka, ale też kontrola przyjętego tempa, a więc wytrzymałość.
Biorąc pod uwagę technikę biegu trzeba się też skupić na swojej sylwetce, która nie powinna być pochylona. Warto biegać wyprostowanym, ponieważ wtedy w bieg angażuje się zdecydowanie więcej mięśni, a przy tym nie ma się problemów z oddychaniem oraz z kolkami. Nie można biegać na wyprostowanych nogach, ponieważ związane są z tym zbyt duże obciążenia, zginać powinno się je w kolanach i przy każdym odepchnięciu zostawiać za tułowiem. Stopa każdorazowo powinna odbijać się od podłoża, plecy muszą być proste, a głowa nie za sztywna. Dzięki takiej technice można osiągać naprawdę dobre rezultaty i zyskiwać przewagę nad innymi biegaczami. Poza tym warto pamiętać też o tym, że jeśli chce się unikać kontuzji nie powinno się lądować piętą na podłożu, a płaską stopą, skierowaną do wewnątrz. Ważne jest też stopniowe wydłużanie kroku.
Oddychanie podczas biegu
Oddech ma także bardzo duży wpływ na to, jak szybko biegają dani zawodnicy, dlatego warto nad nim popracować. Im dłużej będzie się biegało, tym więcej tlenu będzie można przetransportować do swoich mięśni. Regulacja oddechu to jednak dość skomplikowana czynność, więc warto zagłębić się w tym wraz ze swoim trenerem. Podczas biegu powinno oddychać się przeponą, dzięki temu nie będzie miało się większych problemów z kolkami, które mogą okazać się klęską na drodze do rekordu życiowego lub wysokiego miejsca na mecie.
Nie można oddychać też zbyt łapczywie, ponieważ częste wdychanie powietrza sprawi, że szybciej złapie się zadyszkę i ciężko będzie kontrolować swój bieg zwłaszcza, gdy inni będą wyprzedzali słabnącego zawodnika. Oddychać trzeba miarowo, najlepiej jeśli będzie robiło się 2 kroki na jeden wdech oraz 2 kroki na jeden wydech. Praca nad techniką oddechu daje zadowalające efekty, można wtedy biegać zdecydowanie szybciej, a już na pewno czuć się bardziej komfortowo w trakcie szybszych biegów. Jak widać istnieją sprawdzone sposoby, aby popracować nad swoją formą. Niekoniecznie nabijanie pustych kilometrów jest optymalnym rozwiązaniem, czasami warto skupić swoją uwagę na detalach, bo to od nich zależy naprawdę wiele i wpływają one na osiągane rezultaty na zawodach biegowych.
Podsumowanie
Dla biegacza poprawianie swoich czasów to bardzo ważna rzecz, ponieważ jest to oznaka tego, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Na treningach warto skupić się na takich elementach jak:
- regularność,
- wytrzymałość,
- technika,
- oddech.
Dzięki temu wszystko dopracuje się do perfekcji. Warto stosować różnorodne treningi, można bazować na profesjonalnych planach treningowych pojawiających się w sieci internetowej, na portalach dla biegaczy. Może to być np. plan na 10 km, które powinno przebiec się w 40 minut. Biegacze trenujący swoją technikę oraz oddech na pewno będą się znacznie polepszać i zyskiwać przewagę nad resztą stawki. Do swoich planów treningowych warto wcielić treningi rytmiczne, przebieżki, długie wybiegania, interwały oraz podbiegi. Każdy sam powinien wiedzieć, jakie treningi dają mu najwięcej korzyści, dlatego jeśli ktoś biega regularnie wie też dobrze, że bez dobrej techniki nie da się osiągać lepszych wyników. Niespokojne oddychanie również nie będzie prowadziło do niczego dobrego.
Komentarze
Napisz komentarz