Jak dobrać odpowiedni biustonosz sportowy?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 925

Aktywne kobiety, bez względu na swój rozmiar czy kształty powinny zadbać o odpowiedni biustonosz sportowy, który jest nie tylko niezwykle praktyczny, ale przede wszystkim ułatwia treningi.

Specjalnie zaprojektowany biustonosz sportowy zapewnia nie tylko wygodę i komfort ruchu, ale przede wszystkim nie ograniczają swobody poruszania się. Mało elastyczne, z fiszbinami czy innymi mało wygodnymi elementami klasyczne staniki mogą powodować podczas aktywności otarcia, zaczerwienienia czy nawet problemy z oddychaniem.

Biust kobiecy, to głównie tkanka tłuszczowa, gruczoły sutkowe, tkanki łączne i więzadła Coopera, które podtrzymują piersi i zapobiegają ich wiotczeniu. Treningi wykonywane w źle dobranej do aktywności bieliźnie mogą sprawić, iż więzadła nie utrzymają należycie biustu, staną się nazbyt rozciągnięte, przez co cały biust może stracić na urodzie, a przede wszystkim trening może przysporzyć sporo bólu i urazów w jego obrębie.

Odszukanie biustonosza dla siebie być może nie należy do najłatwiejszych zadań, niemniej gdy w końcu znajdziesz ten idealny z pewnością poczujesz różnicę! Wzmocnienie, odpowiednie wsparcie biustu, zapobieganie rozciąganiu i bólom z nim związanym możliwe jest w przypadku każdego rozmiaru kobiecych atrybutów. Trzeba również pamiętać, iż nie ma czegoś takiego jak rozmiar uniwersalny w przypadku biustonoszy.

Jak wykazują badania, nawet 3 na 4 kobiety mają źle dobrany rozmiar biustonosza sportowego (i nie tylko), dlatego nie spełniają one swojej funkcji. Wiele sklepów z odzieżą sportową czy bielizną oferuje pomoc w doborze idealnego rozmiaru, ale jeżeli czujesz się skrępowana, wykonaj odpowiednie pomiary w domu, a na ich podstawie, obsługa pomoże dobrać optymalne rozwiązanie.

Oto podstawowe zasady pomiaru:

  • wykonując mierzenie skorzystaj z taśmy pomiarowej;
  • stań prosto przed lustrem, aby mieć pewność, że taśma nie obsuwa się przez co pomiar może nie być dokładny;
  • mierząc obwód biustu nie miej na sobie wyściełanych miseczek, ani też biustonosza sportowego, gdyż nie wykonasz wówczas realnego pomiaru;
  • taśma krawiecka, którą wykonujesz pomiary nie może być mocno ściśnięta wokół obwodu biustu czy pod nim, warto również nieco zaokrąglić do góry uzyskaną liczbę (do pełnego centymetra), gdyż tym sposobem unikniesz wypadku w którym biustonosz będzie przyciasny;
  • pilnuj aby taśma była w odpowiednim miejscu – nie za nisko, ani nie za wysoko;
  • pamiętaj, że pomiary są jedynie wskazówką do tego które rozmiary warto przymierzyć, gdyż często rozmiary z metek są bardzo urozmaicone i w zależności od modelu czy marki, te odpowiednie dla Ciebie mogą być zupełnie odmienne.

Jeżeli uda się już określić wymiary i rozmiar, warto zastanowić się nad kolejnymi ważnymi kwestiami, które zapewnią maksymalny komfort uprawiania Twojej ulubionej dyscypliny sportowej.

Ważne jest to jaki sport uprawiasz. Jeżeli biegasz, ćwiczysz aerobik czy inną wyjątkowo aktywną formę, warto zaopatrzyć się w biustonosz o wzmocnionej budowie, która pomoże utrzymać biust podczas podskoków i zmiany tempa. Przy jodze, pilates czy jeździe na rowerze nie jest konieczne dodatkowe wzmocnienie, gdyż delikatne ruchy nie wpływają tutaj zbytnio na biust.

Kolejnym aspektem jest to czy planujesz trenować w pomieszczeniach czy raczej na świeżym powietrzu. Wszystko to dlatego, iż wiele kobiet na siłowni czy też w zaciszu domowym preferuje treningi bez dodatkowej koszulki. Jeżeli biustonosz stanowi jedyne okrycie, ważne jest aby był wykonany z materiału, który dobrze odprowadza wilgoć, a do tego ładnie wygląda.

Biustonosz powinien być również dobrany do indywidualnej budowy ciała. Fakt, że koleżanka wygląda świetnie w konkretnym modelu, nie oznacza, iż podobnie będzie w Twoim przypadku. Wielkość piersi, sylwetka, to elementy, które mogą znacznie wpłynąć na ogólny komfort, wygląd  i zapobieganie otarciom i nieprzyjemnym uciskom.

Istnieją trzy podstawowe style biustonoszy sportowych:

Styl kompresji – jeden kawałek materiału, najczęściej wkładany przez głowę – jeden z najpopularniejszych. Ten rodzaj biustonoszy kompresuje obie piersi przy klatce piersiowej pozwalając na minimum ruchu piersi, a nawet całkowicie go uniemożliwiając. Typ kompresji pozwala czuć się komfort podczas treningu w szczególności u kobiet o niewielkim biuście, najczęściej o miseczce A lub B. Ten typ biustonoszy jest dostępny u większości topowych producentów odzieży sportowej, a idealnie nadaje się do wzmożonej aktywności jak bieganie czy porządny fitness.

Styl obudowany lub naturalnie kształtujący piersi jest idealny dla kobiet o większych piersiach. Ich wygląd jest bardziej zbliżony do klasycznych biustonoszy, najczęściej komponowane są one z elementów złączonych w przedniej lub tylnej części. Zdarzają się tego typu biustonosze z wbudowanymi fiszbinami, które pomagają utrzymać większy biust w ryzach. Każda pierś w tego typie biustonosza jest odpowiednio oddzielona, a nie jak w przypadku poprzedniego typu ściśnięta razem. Ten biustonosz sportowy jest idealny dla miseczek od C wzwyż, dla kobiet o średniej sylwetce. Czołowe marki coraz bardziej rozszerzają ich ofertę, dlatego wiele pań o pełniejszych kształtach znajdzie model idealny dla siebie. Są one polecane głównie do delikatniejszych treningów jak joga czy pilates.

Styl łączony – jest stylem który spaja dwa powyższe rodzaje biustonoszy w jeden. Każda pierś jest w nich podtrzymywana osobno, a następnie razem wspomagając tym samym pełniejsze kształty podczas większych i bardziej „skaczących” aktywności. Ten styl jest idealny dla dużych i średnich piersi od miseczki C wzwyż. Nadaje się świetnie dla bardziej korpulentnych sylwetek. Można znaleźć modele wkładane przez głowę, jak również te zapinane z tyłu lub przodu. Polecane są one do wzmożonych aktywności.

Jeżeli już określiłaś swój rozmiar i styl biustonosza, który będzie dla Ciebie najlepszy, zaczyna się chyba najprzyjemniejszy etap, mianowicie dobór kolorów, stylistyki czy rozwiązań projektowych, gdyż nie da się ukryć, że każdy znajdzie coś stworzonego dla siebie.

Podczas wybierania biustonosza dla siebie, warto pamiętać o tkaninach, które powinny sprawnie odprowadzać wilgoć – dri fit, cool-max – pomagają one bowiem utrzymać skórę suchą i ochłodzoną, co pozwoli uniknąć otarciom czy zaczerwienieniom.

Bawełniane biustonosze nie należą do tych najbardziej polecanych, gdyż utrzymują pot przy skórze, są również mokre długo po zakończonym treningu.

Warto zwrócić uwagę również na to, aby biustonosz miał minimalną ilość szwów, lub też szwy kryte, które nie ocierają i nie podrażniają skóry – ogólnie zasadą powinno być – im mniej szwów tym lepiej.

Szerokie ramiączka, to kolejny plus jaki daje biustonosz sportowy, zawłaszcza jeśli dysponujemy obfitym biustem. Często biegaczki wybierają wersje o cieńszych ramiączkach dla wygody podczas biegu, niemniej są one najlepsze jedynie przy niewielkim biuście.

Ścisłe dopasowanie biustonosza powinno zapewnić minimum ruchu, ale nie powinno uciskać i powodować problemów z oddychaniem. Wygodne i przyjemne użytkowanie to priorytety, dlatego przestrzeń pod pachami również powinna być optymalna.

Poszukiwanie idealnego biustonosza nie może odbyć się bez przymiarki, mało tego eksperci zalecają przymierzenie co najmniej 3 rożnych staników, aby ocenić różnice i wybrać ten najwygodniejszy. Warto zabrać ze sobą do przymierzalni rozmiar wymierzony, a także mu najbliższe (mniejszy i większy), gdyż w zależności od producenta mogą się one różnić. Idealnie dopasowany biustonosz powinien spełnić kilka poniższych wymogów:

  • Ramiączka powinny idealnie dopasować się do skóry, ale nie na tyle aby wpijać się w nią. Optymalnie jeśli możesz wsunąć pod nie dwa palce bez problemu.
  • Miseczki powinny przyjemnie okalać biust, jeżeli gdzieś po bokach co nieco wystaje – weź większy rozmiar.
  • Tylne części powinny płasko układać się na plecach i po bokach klatki piersiowej, nie powinny dociskać, a pozwalać na przemieszczenie palcem pod opaską.
  • Tkanina nie powinna się marszczyć, szczególnie na biuście – to oznacza, że miseczka jest za duża i warto wybrać mniejszą. Nadmiar tkaniny, to kolejna przyczyna otarć i dyskomfortu, dlatego nie należy stawiać na biustonosz sportowy dobietany na wyrost.
  • Próbą biustonosza, może być kilka delikatnych ćwiczeń już w przymierzalni, które pozwolą one ocenić czy jest on wygodny także podczas ruchu. Ważne jest to jak zachowuje się podczas poskoków, przechyleń czy wymachów ramionami.

Pamiętaj, że idealny biustonosz sportowy daje gwarancję bezpieczeństwa dla Twoich piersi i nie należy brać na siłę nawet najśliczniejszego modelu, jeśli już przy przymierzaniu sprawia kłopoty – z czasem nie stanie się wygodniejszy!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu