Jak drżenie mięśni wpływa na trening?

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 206

Czasami podczas treningu odczuwamy drżenie naszych mięśni. To sygnał dla organizmu o tym, że może nam brakować siły lub nawet być ostrzeżeniem o potencjalnym niebezpieczeństwie. Takie mimowolne drżenie czy szybkie skurcze mięśni mogą być także objawem chorób takich jak Parkinson lub padaczka. Jeśli zaś łączą się one z siłownią to najczęściej jest to powiązane z naszym przemęczeniem spowodowanym ćwiczeniami lub niedoborem różnych składników mineralnych. Jak jednak takie drżenie mięśni będzie wpływać na nasz trening? 

Czym może być spowodowane drżenie mięśni? 

Drżenie mięśni w rzeczywistości zaburzenie ruchowe objawiające się zmiennym i rytmicznym ruchem różnych grup mięśni. Może ono występować podczas wykonywania niektórych ruchów lub odpoczywania. A najczęściej będzie odczuwane na rękach, nogach, twarzy lub tułowiu. Jako najczęstsze przyczyny drżenia mięśni uważa się:
- Niedobory witamin. 
Drżenie może być wynikiem niedoboru witamin lub pierwiastków mineralnych. Najczęściej dotyczy to potasu, magnezu i wapnia, czyli pierwiastków mających wpływ na nasz układ mięśniowy i kostny. Drżenie to może być także objaw niedoboru witamin z grupy B, ponieważ te także odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu mięśniowo-nerwowego.
Jak poradzić sobie z niedoborami tych składników w naszym organizmie? Najlepszym rozwiązaniem tego typu problemów jest włączenie ich do codziennej diety. Ich wysoką zawartość możemy znaleźć w orzechach, nabiale, owocach bądź warzywach. Druga opcja to dostępne na rynku kompleksy minerałów i witamin w odżywkach, co jest doskonałym sposobem na ich uzupełnienie. Należy jednak pamiętać, że to może być jedynie dodatek do odpowiedniego planu dietetycznego i nie zastąpi w pełni dobrze zbudowanej diety.
-Nadmierne obciążenie
Drżenie mięśni, które występuje po wysiłku lub w trakcie ćwiczeń może nie być powodem do niepokoju o ile jest ono delikatne. Gdy jednak nasze mięśnie drżą tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie poprawnie czegoś chwycić lub się ruszyć to drżenie to jest odznaką nadmiernego obciążenia. Takich symptomów nigdy i nikomu nie wolno lekceważyć bo mogą one wiązać się nawet z poważną kontuzją. 
Przyczynami tego zjawiska mogą także być niektóre substancje lub leki oraz odstawienie alkoholu, lecz są to sytuacje, które dotyczą głównie osób uzależnionych. Mogą to także być substancje dostarczane codziennie takie jak kawa. Warto jednak pamiętać o tym, że drżenie mięśni często bardzo łatwo jest pomylić z tikami nerwowymi. 

Jakie choroby może to zwiastować?Drżenie mięśni może wskazywać na wiele różnych chorób z których warto wymienić:
- choroba Parkinsona, która objawia się drżeniem rąk o małej częstotliwości
- padaczka, która w przypadku napadu ogniskowego może okazywać się w postaci drżenia niektórych części ciała
- pląsawica Huntingtona
- zespół Tourette'a, czyli niekontrolowane tiki takie jak mruganie oczami, ruchy ramion, głowy lub grymasy twarzy
- tężyczka, czyli choroba objawiająca się uczuciem mrowienia w opuszkach palców i wokół ust
- niewydolność nerek, która objawia się drżeniem mięśni rąk i nóg oraz bólami w odcinku lęzwiowym

Jak drżenie mięśni może wpłynąć na nasz trening?


Drżenie mięśni podczas wykonywania ćwiczeń to sygnał od naszego organizmu. Co próbuje nam przekazać? Głównym komunikatem tego sygnału jest informacja o tym, że obciążenie, które dobraliśmy do treningu przekroczyło "strefę komfortu" naszych mięśni. Nie musimy się tym przejmować pod dwoma warunkami:
1) Nie przeszkadza to w poprawnym wykonywaniu danego ćwiczenia
2) Drżenie to nie powoduje odczuwania ostrego i silnego bólu
Mimo tego w takich sytuacjach warto jednak zachować większą ostrożność niż podczas zwykłego treningu i zwracać uwagę na każdy kolejny swój ruch w serii by uniknąć kontuzji. Warto też pamiętać, że przekraczanie granic naszego organizmu pod warunkiem odpowiedniej kontroli tego zjawiska może zapewnić nam odpowiedni bodziec do przyrostu mięśni oraz progresu treningowego.

Jak poradzić sobie z drżeniem?


Delikatne skurcze lub drżenie mięśni to przeważnie pierwszy z objawów przemęczenia. Jak je wyeliminować? Najlepszym sposobem na pozbycie się tego typu zjawisk jest prawidłowa regeneracja. Na ten element naszego planu treningowego powinny składać się odpowiednie ilości snu oraz suplementacja. Gdyby jednak to nie pomogło,a skurcze mięśni pojawiałby się mimo tego należy wtedy udać się na badania krwi oraz skonsultować z lekarze. Jeśli sytuacja ta ma miejsce na treningu to nie zawsze jest to zła wróżba, ale należy pamiętać by odpowiednio przygotowywać się do kolejnych treningów i je kontynuować.

Drżenie mięśni to zjawisko, które ma wiele powodów. Nie należy się go zawsze objawiać, bo może stanowić znak tego, że zmuszamy nasze mięśnie do pracy,a to pomaga w naszym progresie. Jednak gdy drżenie to zaczyna być zbyt odczuwalne należy zwrócić na nie większą uwagę, ponieważ może ono być objawem groźnych chorób, przemęczenia naszego organizmu lub może być sygnałem, że jesteśmy blisko kontuzji. Należy wtedy udać się do lekarza, by ten nasz zbadał i sprawdził powód tego, często nieprzyjemnego, uczucia.

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu