Jak działa koenzym Q10?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1152

Koenzym Q10 – ubichinon należy do grupy tzw. półwitamin i jako jedyny z 10 różnych koenzymów występuje w ludzkich tkankach. Jakie korzyści niesie za sobą suplementacja tego związku?

Co to jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 jest jedną z substancji regulujących wytwarzanie energii – jego zadaniem jest między innymi utrzymywanie działania mitochondriów, które stanowią mikroskopijną siłownię każdej komórki. To właśnie w mitochondriach magazynowany jest kwas ATP oraz zachodzą ważne z biologicznego punktu widzenia procesy biochemiczne.

Ze względu na szereg różnorodnych funkcji koenzym Q10 jest związkiem niezbędnym dla naszego zdrowia – bez koenzymu Q10 nasze komórki nie otrzymały by odpowiedniej dawki energii i tym samym organizm przestałby funkcjonować.

Jak działa koenzym Q10?

Koenzym Q10 wykazuje szereg właściwości, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie organizmu. Badania dowodzą, że już 25% niedobory tego związku prowadzą do powstania wielu groźnych dla zdrowia nieprawidłowości w pracy narządów wewnętrznych. Do głównych funkcji koenzymu Q10 zaliczamy:

  • Zaopatrywanie każdej komórki organizmu w niezbędną do życia energię
  • Utrzymanie działania mitochondriów
  • Stymulację metabolizmu
  • Spowalnianie procesów starzenia się komórek i tkanek
  • Regulowanie pracy układu immunologicznego
  • Stabilizację poziomu cukru we krwi

Koenzym Q10 wykorzystywany jest w leczeniu przeróżnych chorób m.in. wspomaga walkę z nadwagą i otyłością, przyśpiesza leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, zmniejsza skutki uboczne stosowania leków antynowotworowych, pozytywnie wpływa na proces leczenia schorzeń sercowo – naczyniowych oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu np. choroby Alzheimera i schizofrenii.

Niedobory koenzymu Q10 powodowane niewłaściwą dietą oraz stosowaniem niektórych leków np. obniżających ciśnienie krwi mogą doprowadzić do rozwoju wielu różnych chorób. Warto wspomnieć, że koenzym Q10 w optymalnych dla zdrowia dawkach wytwarzany jest przez ludzki organizm do ok. 30 roku życia – wraz z wiekiem jego produkcja sukcesywnie spada i niezbędne jest uzupełnianie zasobów Q10 za pomocą diety i suplementów.

Do głównych objawów niedoboru koenzymu Q10 zalicza się przede wszystkim wczesne wystąpienie wyraźnych oznak starzenia się skóry – zmarszczki, utrata jędrności, wiotczenie, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pracy serca. Brak koenzymu Q10 prowadzi także do poważnych zaburzeń gospodarki energetycznej organizmu.

Naturalne źródła koenzymu Q10

Koenzym Q10 występuje przede wszystkim w pokarmach zawierających tłuszcze m.in. rybach morskich – łosoś, makrela, sardynki oraz w podrobach cielęcych i wołowych – serce, wątroba.

Koenzym Q10 stosowanie

Suplementacja koenzymu Q10 wymaga przede wszystkim dużej systematyczności. Najlepsze efekty przynosi stosowanie koenzymu Q10 przez minimum kilka tygodni – tylko wówczas zabezpieczymy się przed ponownymi niedoborami. Jeżeli po kilku dniach suplementacji odczujemy wyraźną poprawę samopoczucia jest to znak, że w naszym organizmie wystąpiły duże braki Q10. Zalecana dobowa dawka koenzymu wynosi od 90 – 200 mg, jednak nie istnieją dokładne badania określające zalecane maksymalne spożycie tego związku.

Suplementy zawierające Q10 należy przyjmować podczas posiłków, jednak bardzo ważne jest, aby koenzym Q10 chronić przed wysoką temperaturą – tabletek nie należy popijać gorącymi napojami oraz spożywać z posiłkami o temperaturze powyżej 35 stopni Celsjusza.

Stosowanie koenzymu Q10 pozwala usprawnić działanie całego organizmu i wpływa na prawidłowy przebieg większości organicznych reakcji biochemicznych. Z tego względu suplementacja związku polecana jest dla każdego, kto ukończył 30 rok życia oraz chorych na serce, astmę, alergię, cukrzycę, nowotwory, a także dla osób z obniżoną odpornością organizmu. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu