Jak działają NO – BOOSTERY?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1000

Suplementy zaliczane do grupy NO – boosterów tak zwane przed treningówki stosowane są przez dużą grupę zawodników sportów siłowych, siłowo – wytrzymałościowych, sylwetkowych oraz amatorów chcących poprawić wygląd sylwetki i usprawnić funkcjonowanie organizmu. Jak działają i dlaczego warto stosować NO – Boostery?

Suplementy określane mianem NO – boosterów mają za zadanie zwiększyć produkcję tlenku azotu oraz poprawić transport tlenu i związków odżywczych w organizmie.

Rola azotu (NO) w budowaniu siły, masy i wytrzymałości

Azot to nieorganiczny związek chemiczny powstający podczas reakcji zachodzącej w skutek połączenia argininy z cytruliną. Po uwolnieniu powoduje rozluźnienie mięśni naczyń krwionośnych, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie światła naczyń krwionośnych oraz poprawę transportu tlenu i związków odżywczych wewnątrz ustrojów. W początkowej fazie badań nad tlenkiem azotu i powodującymi jego syntezę reakcjami poznana została śródbłonkowa odmiana NO, która produkowana jest w śródbłonku komórek żył oraz tętnic, a do jej powstawania niezbędny jest enzym śródbłonkowej syntezy tlenku azotu – eNOS.

Rola tlenku azotu w organizmie polega na m.in.:

  • Amortyzacji siły skurczu mięśni, co chroni włókna mięśniowe przed zniszczeniem

  • Przenoszeniu siły skurczu mięśni na ścięgna oraz powięzi

  • Zwiększaniu ilości komórek satelitarnych

  • Zwiększaniu wydolności tlenowej

  • Ochronie białek przed katabolizmem

Różnorodne funkcje NO w ludzkim organizmie pozwalają wykorzystać jego działanie, jako związku wpływającego na wzrost siły i wytrzymałości oraz przyśpieszającego budowanie masy mięśniowej i redukcję balastu w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Dzięki właściwościom tlenku azotu możliwy jest stopniowy wzrost formy sportowców oraz usprawnienie procesów anabolicznych, jak również redukcja niekorzystnych reakcji katabolicznych prowadzących do degradacji włókien mięśniowych.

Najskuteczniejsze Boostery NO

Boosterami azotu określa się substancje mające bezpośredni wpływ na wydzielanie tlenku azotu przez organizm. Należą do nich:

  • Arginina – wykazuje korzystny wpływ na wydzielanie NO, jest także silnym hormonem anabolicznym, który pozwala usprawnić procesy budowania masy mięśniowej. Arginina jest również prekursorem kreatyny.

  • Ornityna – aminokwas biorący czynny udział w reakcji wytwarzania NO z pośrednictwem enzymów eNOS.

  • Cytrulina – związek napędzający produkcję kluczowej w reakcjach azotowych argininy, niektóre badania dowodzą, że w przypadku niedoborów argininy, cytrulina może samodzielnie wytwarzać tlenek azotu w organizmie.

  • Glicynowy propionyl l-karnityny (GLPC) – związek o potwierdzonych klinicznie właściwościach zwiększających produkcję tlenku azotu.

W zwiększeniu puli tlenku azotu w organizmie niebagatelną rolę odgrywają także antyoksydanty chroniące molekułę NO przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

NO – Boostery efekty

Efektem stosowania suplementów tego typu jest przede wszystkim zwiększenie możliwości treningowych, przyśpieszenie procesów regeneracji po treningu oraz zwiększenie przepustowości naczyń krwionośnych, co pozwala uzyskać efekt „pompy mięśniowej”. Stosowanie NO – boosterów wpływa także na przyrost suchej masy mięśniowej, pozwala osiągnąć pożądany efekt redakcji tkanki tłuszczowej w czasie stosowania diety odchudzającej oraz zwiększa siłę i wytrzymałość niezbędną do zyskiwania coraz lepszych osiągów.

Jak i kiedy stosować NO – Boostery?

Boostery NO powinny być stosowane nie częściej niż kilka razy w roku. Najkorzystniej stosować suplementację pomiędzy cyklami keratynowymi, co pozwoli nasilić procesy anaboliczne i zaowocuje zwiększonym przyrostem masy mięśniowej oraz poprawą ogólnej formy i wytrzymałości.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu