Jak działają stymulanty?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1866

Każdy potrzebuje czasami dodatkowego pobudzenia, które w pozytywny sposób wpłynie na efektywność pracy oraz wspomoże nas w momencie dużego wysiłku fizycznego. Wśród zawodników sportów siłowych i sylwetkowych stosowanie substancji jakich są stymulanty nie jest niczym nowym i pozwala zwiększyć produktywność podczas ćwiczeń oraz podnieść koncentrację, dzięki czemu możliwe jest całkowite skupienie uwagi na wykonywanych ćwiczeniach.

Czym są stymulanty?

Substancje o działaniu stymulującym pobudzają działanie układu limbicznego poprzez wpływ na receptory dopaminy, co skutkuje przypływem energii i znacznie lepszym samopoczuciem. W świecie sportu stosowanie stymulantów pozwala przede wszystkim usunąć znużenie i zmęczenie fizyczne spowodowane wysiłkiem fizycznym, zwiększyć wydajność w trakcie ćwiczeń oraz wyostrzyć zmysły. Dodatkową zaletą rozsądnego sięgania po stymulanty jest ich działanie odchudzające, dzięki czemu możemy szybciej pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Stosowanie symulantów w okresie redukcji wagi pozwala zniwelować uczucie zmęczenia i zniechęcenia spowodowane stosowaniem diety.

Wśród dostępnych na rynku suplementów stymulujących znajdziemy wiele naturalnych związków, które stosowane w momencie spadku motywacji i gorszego samopoczucia pomagają „zmusić” się do kolejnego treningu. Aby ich działanie przyniosło pożądany efekt należy przede wszystkim stosować je w uzasadnionych przypadkach. Przyjmowane w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia i powodować różnorodne dolegliwości oraz prowadzić do uzależnienia.

Tak naprawdę czasami całkowicie nieświadomie sięgamy po stymulanty – kawa, zielona herbata, guarana czy preparaty z żeń – szeniem w naturalny sposób stymulują pracę układu nerwowego. Niestety stosowane przez długi czas powodują, że organizm zaczyna się przyzwyczajać do ich działania, dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru i zdroworozsądkowe podejście do suplementów stymulujących, jako środków uzupełniających suplementację, a nie stanowiących jej podstawę.

Naturalne stymulanty

Chcąc jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ środków stymulujących na nasze zdrowie warto sięgać po suplementy zawierające naturalne związki o działaniu psychoaktywnym m.in.:

  • Kofeinę – pobudza i ułatwia koncentrację poprzez bezpośredni wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Kofeina zwiększa także wydzielanie adrenaliny w korze nadnerczy, co ma bezpośredni wpływ na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego i wzrost ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku osób nastawionych na budowanie masy nadużywanie kofeiny prowadzi do utraty białek mięśniowych i szybkiego zużywania glikogenu.
  • Guaranę – posiada podobne działanie jak kofeina, jednak daje dłuższy zastrzyk energii, Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu spowalnia procesy starzenia się organizmu. Stosowanie guarany pozwala podnieść sprawność fizyczną i umysłową w okresie wzmożonego wysiłku.
  • Żeń – szeń – posiada działanie pobudzające i termogenne. Pobudza do zwiększonego wysiłku oraz uspokaja skołatane nerwy, dzięki czemu umożliwia pełne skupienie uwagi na wykonywaniu konkretnej czynności.
  • Fenyloalaninę – związek ten należy do grupy aminokwasów egzogennych, jako jeden z 20 kodowanych przez DNA związków stanowi budulec większości białek. Fenyloalanina naturalnie występuje w nabiale, mięsie oraz innych pokarmach białkowych. Niedobór fenyloalaniny może prowadzić do obniżenia nastroju i depresji. Dostarczana do organizmu w formie suplementów wpływa na poprawę nastroju, dodaje energii, usprawnia funkcjonowanie tarczycy oraz poprawia efektywność przyrostu masy mięśniowej.
  • Tyrozynę – zaliczana do grupy podstawowych aminokwasów białkowych tyrozyna jest ważnym neuroprzekaźnikiem oraz prekursorem wpływającym na wydzielanie wielu hormonów. Niedobór tyrozyny zaburza wydzielanie dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny, co skutkuje zmęczeniem i może prowadzić do depresji. Stosowana w okresie zwiększonego wysiłku tyrozyna dodaje energii, zwiększa siłę oraz podnosi próg wysiłkowy,
  • Efedrynę – wykazuje działanie stymulujące układ współczulny. Efedryna podnosi ciśnienie, zwiększa siłę skurczową serca, usprawnia pracę układu krwionośnego oraz rozszerza oskrzela wpływając na poprawę osiągów i efektywności ćwiczeń.
  • Johimbinę – ten naturalny afrodyzjak poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększa siłę mięśni.

Stosowanie suplementów o działaniu stymulującym pozwala przezwyciężyć zmęczenie oraz dodaje motywacji do kolejnego treningu. Podczas korzystania z właściwości substancji stymulujących należy dokładnie zapoznać się ze składem i dawkowaniem konkretnego suplementu oraz przeciwwskazaniami do jego stosowania. Stymulanty przyjmowane okazjonalnie dodają energii i sił witalnych, dzięki czemu trening staje się łatwiejszy, jednak spożywane w nadmiarze mogą poważnie zaburzyć funkcjonowanie organizmu i powodować ból głowy, palpitację serca, zawroty głowy i pogorszenie ogólnego samopoczucia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu