Jak jeść zdrowo i tanio?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 863

Istnieje powszechna myśl, że zdrowe odżywianie zależy przede wszystkim od pojemności budżetu. Zdanie to nie mogłoby być dalsze od prawdy. Jest wiele możliwości, aby jeść tanio i zdrowo – niezależnie od tego, czy chcemy jeść obfite porcje, czy też stawiamy na odżywczość.

Jeśli więc chcecie zobaczyć postępy w pracy nad ciałem, macie ochotę na większe porcje lub planujecie zdrową dietę – przedstawiamy 7 najważniejszych porad zdrowego odżywiania, które nie wypłuczą portfeli z ciężko zarobionej kasy.

  1. Mięso

Warto zdecydować się na kurczaka. Jest nie tylko bardzo zdrowy, ale dodaje sporej dawki energii. Przyrządzenie kuraka w całości, sprawi, że mięso będzie można jeść przez kolejne 2-3 dni. Na czwarty dzień można ugotować jego korpus (nie należy to do największych przyjemności). Wystarczy potem odcedzić wodę przez sito i zgromadzić kawałki mięsa. Mięso można wykorzystać jako smaczny dodatek do zup.

  1. Przyrządzać duże porcje

Wiadomo, że kupując większe opakowanie produktu, będzie ono tańsze w stosunku do ilości porcji, niż gdybyśmy się zdecydowali na zakup takiej samej ilości pakowanej na pojedyncze porcje. W supermarketach, opakowania często zawierają duże ilości produktów spożywczych, szczególnie, jeśli chodzi o mięso, ryż, makaron, itp.

Dlatego warto gotować wielkie porcje żywności. Niezjedzone porcje chowamy w zamrażarce lub lodówce przez kilka następnych dni. Po wyjęciu z lodówki i podgrzaniu, również będą smaczne. A z czasem będziemy mogli zaobserwować widoczne i korzystne zmiany w budżecie przeznaczanym na jedzenie.

  1. Węglowodany 

Makaron, ryż, owies i ziemniaki można zakupić po bardzo niskich cenach. Najtańszym źródłem węglowodanów są płatki owsiane i warto je kupować w dużych ilościach. Większość węglowodanów odznacza się niesamowicie długim okresem do spożycia, więc nie trzeba się martwić o wyrzucanie pieniędzy w błoto.

  1. Własny ogródek warzywny

Nie musimy od razu przekształcać się w rasowego rolnika, ale faktem jest, że uprawa własnych warzywek to całkiem niezła zabawa. Nie dość, że pomoże nam spalić część zbędnych kalorii, to na dodatek uzyskamy satysfakcję tego, że spożywamy coś za co nie zapłaciliśmy.

Jeśli nie dysponujemy miejscem na ogródek warzywny, zawsze możemy uprawiać zioła. Wystarczy doniczka i parapet, balkon lub taras. Zioła to wspaniałe i bardzo zdrowe przyprawy, które będziemy mogli skreślić z listy zakupów.

  1. Swojskie jadło

Fasola, rośliny strączkowe, ryż, ziemniaki – wszystkie te roślinki są smaczne i tanie. Jedną z najprostszych potraw wiejskich jest ratatuj. Nie tylko jest naładowane pokaźną ilością warzyw, ale również bardzo tanie w przyrządzeniu.

W kwestii mięsa, warto spróbować podrobów. Wątróbki jagnięce i wołowe są naprawdę niedrogie i znacznie tańsze niż inne rodzaje mięs. Dodatkowo, posiadają imponującą zawartość żelaza i bardzo niską zawartość tłuszczu (około 6-9 g tłuszczu na 100 g mięsa).

  1. Inteligentne zakupy

Warto optować za promocjami i rozmaitymi przecenami w supermarketach. Często w takich sklepach znajdują się działy promocyjne, gdzie wystawiane są wszystkie produkty po obniżonych cenach. Warto zakupić wówczas większą ilość. Tylko zawsze należy patrzeć na datę ważności, ponieważ czasami produkty nie dysponują zbyt długim okresem do spożycia.

Jeśli jesteśmy na targu lub jarmarku, wówczas należy uwolnić swoje handlowe zdolności i pokusić się o negocjacje cen. Przy zakupie większej ilości warzyw lub owoców, nie powinno być z tym większych problemów. Jednak, jeśli chcemy się targować o jedną gruszkę, to nasza siła przekonania musi być godna pozazdroszczenia.

  1. Planowanie posiłków

Jeśli zaplanujemy każdy posiłek na okres całego tygodnia, wówczas są szanse, że uda nam się zaoszczędzić jeszcze więcej. Kupując duże paczki składników, nie tylko wystarczą nam na więcej posiłków, ale przy okazji ograniczymy marnotrawstwo żywności. Poza tym, nie będziemy też kupowali niepotrzebnych rzeczy.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu