Jak pozbyć się cellulitu, jak go zwalczyć?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1118

Cellulit – to prawdziwa zmora. „Pomarańczową skórkę” ma ponad 80% kobiet, dotyka nawet osoby szczupłe i wysportowane. U jednych jest mniej widoczny, u innych bardziej. Nasila się w okresie dojrzewania, w ciąży czy podczas menopauzy. Przeważnie powoduje psychiczny dyskomfort, kompleksy. Kobiety zazwyczaj starają się walczyć z cellulitem, jednak często kończy się to porażką. Dlaczego tak jest i czy problem ten można jednak rozwiązać? 

Czym jest cellulit i jak powstaje?

Cellulit to nieprawidłowo rozmieszczona i niewłaściwie funkcjonująca tkanka tłuszczowa, tworząca zgrubienia i wgłębienia wyglądem przypominające skórę pomarańczy. Dotyka głównie obszary ciała takie jak: uda, biodra, brzuch i ramiona. Powstaje w wyniku zmian hormonalnych w organizmie, ale nie tylko. Na jej powstanie ma również wpływ: zła dieta, stosowanie używek - palenie papierosów, picie kawy i alkoholu oraz prowadzenie siedzącego trybu życia.

Jak pozbyć się cellulitu, jak go zwalczyć?

Walkę z cellulitem można przegrać lub wygrać. Zależy to głównie od determinacji i systematyczności w stosowaniu wszystkich zaleceń. Najważniejsze jest jednak działanie kompleksowe, wielotorowe. No dobrze – myślisz - ale co to właściwie znaczy? Chodzi przede wszystkim o to, by podjąć jednocześnie kilka działań związanych zarówno ze zdrowym stylem życia, jak również działań z obszaru kosmetyki i medycyny. Nie wystarczy samo smarowanie zmienionych miejsc kremem antycellulitowym reklamowanym w telewizji przez uśmiechniętą celebrytkę. Nie oczekuj cudów.

Dieta i ćwiczenia fizyczne

To od czego należałoby zacząć to weryfikacja sposobu odżywiania. Nie chodzi o to, by żywić się tylko sałatą, ale o to, by jeść zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki. Do diety włączyć należy więcej warzyw i owoców, ciemne pieczywo, chude mięso i ryby oraz chudy nabiał. Do produktów niewskazanych należą: sól (zatrzymuje wodę w organizmie, powoduje obrzęki), cukier, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, kawa i alkohol. I co najważniejsze – należy pić wodę, dużo wody. Codziennie należy wypijać do 2 litrów wody mineralnej (niegazowanej). Jest to bardzo istotne, gdyż woda pomaga wypłukiwać z organizmu toksyny.

Po zmianie diety, należy zweryfikować swoje podejście do sportu, bowiem aktywność fizyczna jest niezbędna w walce z cellulitem. Ćwiczenia ujędrniają ciało, poprawiają napięcie mięśni, a cellulit staje się wtedy mniej widoczny. Polecane są wszelkie aktywności łączące trening aerobowy z siłowym, a więc: jogging, jazda na rowerze lub rolkach, pływanie i zajęcia fitness. Ćwicz wszystkie partie mięśni, zwracając szczególną uwagę na części ciała, na których pomarańczowa skórka jest najbardziej widoczna. Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś, zacznij choćby od spacerów.

Domowe sposoby na cellulit

Wiele kobiet stosuje i chwali sobie domowe sposoby. Należy do nich np.: prysznic uelastyczniający naczynia krwionośne, domowy masaż oraz specjalne peelingi. Wszystkie te sposoby można wykonywać podczas lub po kąpieli. Każdą kąpiel zakończ prysznicem wykonywanym naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Po kąpieli zrób sobie masaż limfatyczny. Wykonuj go szorstką gąbką lub specjalną rękawicą czy drewnianą szczotką, zaczynając od stóp, a kończąc na brzuchu. Wykonując koliste ruchy pobudzasz krążenie, napędzasz metabolizm. Oczyszczasz też tkanki z toksyn poprzez przyspieszenie odpływu limfy ze szkodliwymi produktami przemiany materii. Raz w tygodniu możesz także wykonać peeling. W internecie znajdziesz mnóstwo „przepisów” na domowe peelingi antycellulitowe. Możesz też skorzystać z gotowych, kupionych w sklepie kosmetycznym.

Kosmetyki i suplementy diety

Powyższe działania wspomagać można specjalnymi kosmetykami, stosowanymi miejscowo na skórę. Przy wyborze odpowiedniego kremu czy balsamu wyszczuplającego warto kierować się jego składem i zawartością substancji czynnych. Czytaj skład na etykiecie, a w razie wątpliwości poproś o pomoc kosmetologa lub farmaceutę. Wybieraj kosmetyki z substancjami pobudzającymi rozkład tłuszczu (kofeina, ksantyna, L- karnityna, retinol) oraz mającymi działanie przeciwobrzękowe, które przeciwdziałają zatrzymaniu wody w organizmie (zielone i brunatne algi, miłorząb japoński, bluszcz pospolity, arnika).

Z pewnością spotkałaś się również z tabletkami, które mogą pomóc w walce z cellulitem. Ich działanie skupia się na przyspieszeniu metabolizmu i rozkładzie tkanki tłuszczowej, usprawnieniu krążenia i usunięciu z organizmu wody oraz zalegających toksyn. Zapytaj o nie w aptece i ewentualnie dobierz odpowiednie dla siebie. 

Jeśli podane sposoby przez dłuższy czas nie dają pożądanych rezultatów, udaj się po pomoc do gabinetu kosmetycznego. Najskuteczniejsze zabiegi, które można wykonać to: drenaż limfatyczny poprawiający ukrwienie tkanek, endermologia i elektrostymulacja (za pomocą prądów) wspomagająca likwidację tkanki tłuszczowej i ujędrniająca skórę. Pamiętaj, że tu też ważna jest systematyczność, a wizyta w gabinecie kosmetycznym nie zwalnia od diety i ćwiczeń, które odgrywają kluczową rolę w redukcji cellulitu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu