Jak przyspieszyć regenerację?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 597

Organizm człowieka działa dzięki temu, że jest do niego dostarczane bardzo dużo substancji odżywczych, które następnie trafiają do poszczególnych organów, a te z kolei wykorzystują je do spełniania określonych funkcji. W przypadku osób, które prowadzą czynny tryb życia i sport jest dla nich codziennością, zapotrzebowanie na większość z tych składników jest dużo większe. Dzieje się tak ze względu na szybsze spalanie, czyli zużywanie substancji odżywczych, a także wypacanie niektórych z nich, na przykład minerałów. Muszą więc oni uzupełniać braki i dawać organizmowi możliwość powrócenia do normalnego stanu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, które odpowiadają za uzupełnienie niedoborów powstających na skutek wzmożonej aktywności fizycznej. Zazwyczaj są to suplementy diety, które sporządzane są w taki sposób, aby było w nich jak najwięcej potrzebnych wartości. Wiele z nich jest dobrym miksem wszystkiego tego, co organizm traci w przypadku wysiłku. Ważna jest również i dobra regeneracja. Bez niej organizm nie będzie w stanie powrócić do prawidłowego stanu, jaki jest brak jakichkolwiek śladów po treningu, oprócz oczywiście tych pozytywnych. Jest to jednak długi proces, który może całkowicie popsuć treningowy plany tygodnia. Jak przyspieszyć regenerację, tak aby była ona równocześnie skuteczna? Co powinno się robić, aby doprowadzić organizm do stanu wyjściowego, co zniweluje ryzyko kontuzji? Te informacje zostały zawarte w artykule, który dotyczy regeneracji i tego, jak ją wspomagać.

Szybka i skuteczna regeneracja po treningu

Prawdopodobnie każdy sportowiec zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna powinna być dla niego odpowiednia regeneracja. Jest to jeden z procesów, który odpowiada między innymi za efekty treningów, a jego brak może całkowicie zniwelować wszelkie plany dotyczące wyznaczonych celów. To w jaki sposób przeprowadzany powinien on być zależy w dużej mierze od skali zmęczenia organizmu po samym treningu. Ewentualne silne zakwasy dają sygnał do dłuższej przerwy i dania zmęczonym mięśniom szansy do odpoczynku. Ich brak może z kolei oznaczać źle wykonane ćwiczenie. Lepiej jest więc czuć, że poprzedniego dnia wykonało się swoją pracę poprawnie i chwilę zastanowić się nad metodami, jakie mogą pomóc przy szybszej regeneracji. Dzięki takiemu zabiegowi jest się w stanie zdecydowanie poprawić swoją wydajność, nie wpływając jednocześnie w negatywny sposób na żadne narządy i mięśnie. Szybszy powrót do normalnego stanu jest też czymś, co daje możliwość wznowienia treningów, które dzięki temu będą bardziej efektywne. Nie oznacza to jednak, że im częstsze treningi tym lepsze efekty. Należy pamiętać o tym, że organizm musi mieć możliwość nadrobienia zaległości we wchłanianiu substancji, które podczas ćwiczeń są bardzo szybko zużywane. Z tego tez powodu trzeba znać się odrobinę na biologi człowieka i zdawać sobie sprawę ze skomplikowania wszelkich procesów, które zachodzą w jego organizmie po wysiłku fizycznym. Istnieją jednak metody, pozwalające na bezpieczne przyspieszenie tego, co mogłoby trwać nawet i pół tygodnia.

Odpowiedni sen wspomaga regenerację

Sen jest czymś, co lubi każdy z nas. Odpowiednia jego ilość ma też ogromne znaczenie przy regeneracji organizmu. W czasie treningu mięśnie zużywają dostępne aminokwasy, aby się rozrastać i wykonywać ćwiczenia, do których sportowiec je zmusza. W czasie snu dochodzi jednak do syntezy białek, co dostarcza mięśniom odpowiednich dawek energii i wspomaga ich rozwój. Czas snu jest więc bardzo istotny. Nie oznacza to jednak, że należy spać cały dzień. Chodzi tutaj o odpowiednie wysypianie się, czyli około 8 godzin na wygodnym materacu. Najlepszy sen jest również wtedy, kiedy kładziemy się spać przed 24. W tym czasie organizm najszybciej przechodzi w stan syntezy białek i regeneracji, które mogą więc trwać dłużej. Należy też pamiętać, że każda osoba potrzebuje innego czasu snu. Krótsza regeneracja oznacza, że powinniśmy zapewnić organizmowi naprawdę dobrej jakości sen, co będzie miało wpływ również i na poziom wyspania. Jeżeli obudzimy się wyspani po 8 godzinach, będzie to znaczyło, że prawdopodobnie daliśmy sobie wystarczającą ilość snu, by niedługo powrócić do treningów.

Odstępy między kolejnymi treningami tych samych partii ciała

Kiedy idzie się na siłownię, aby skupić się na rękach, nie można następnego dnia robić tego samego. Tego rodzaju połączenie może być zabójcze dla mięśni, które się tam znajdują. Przyspieszenie regeneracji polegać będzie w tym przypadku na zamienianiu kolejności kolejnych ćwiczeń w poszczególne dni. Jeżeli więc we wtorek ćwiczyło się nogi, to w środę należy się skupić jedynie na innej partii ciała, na przykład na brzuchu. Warto jednak dać organizmowi chociaż jeden dzień odpoczynku od jakiegokolwiek wysiłku. W tym czasie będzie większe prawdopodobieństwo tego, że uda się doprowadzić do szybszych efektów regeneracji. Oczywiście można spotkać się z przekonaniem, że tylko codzienne treningi zapewnią najlepsze efekty, ale jest to ogromny błąd. Takie podejście mają zazwyczaj kulturyści, którzy przygotowują się do zawodów. Nie ma jednak większego błędu niż brak odpoczynku. Zbyt częsty wysiłek doprowadzi do wielkich uszczerbków na zdrowiu. Nawet szybka regeneracja jest lepsza niż codzienne treningi. Daje ona bowiem wystarczająco dużo czasu, aby mięśnie choć trochę uzupełniły to, czego im brakuje i rozrosły się wchłaniając aminokwasy białkowe.

Przyjemne formy regeneracji

Dobrze jest również wspomagać swój organizm za pomocą innych metod. Należą do nich na przykład wizyty w saunie siłowni, lub też w kriokomorze. Podobnie pomagają masaże wykonywane przez specjalistów. Sauny mają za zadanie przede wszystkim przyspieszenie regeneracji mięśniowej. Rozluźniają mięśnie i usuwają metabolity z organizmu. Ważne jest również i to, że pomagają w przypadku kontuzji, a także mogą wykazywać działanie przeciwbólowe. Kriokomory z kolei poprawiają krążenie krwi, a co za tym idzie, wszelkiego rodzaju substancje odżywcze szybciej trafiają do miejsc, które ich najbardziej potrzebują. Są to przede wszystkim mięśnie, zmęczone po długim okresie treningów. Co więcej, dzięki wizytom w kriokomorze szybciej znikają siniaki, powstałe w wyniku treningów. Jak wykazują badania, szybsze krążenie wpłynie również na usunięcie metabolitów. Przyspieszenie regeneracji może być również skutkiem masażu. Dobrze przeprowadzony jest świetnym narzędziem do poprawy krążenia, a także przyspieszenia usuwania niezdrowych toksyn. Może on mieć również działanie przeciwbólowe, które sprawi, że obolałe miejsca przestaną być dokuczliwe. Często też na jego skutek wchłaniają się wszelkiego rodzaju krwiaki. Podczas zabiegu wydzielają się również endorfiny, mające wpływ na ogólne samopoczucie i dające energię do trenowania. Wszystkie trzy metody są więc świetnymi wspomagaczami w okresie wysiłku fizycznego i późniejszej regeneracji. Dają one możliwość usunięcia toksyn i poprawiają krążenie do tego stopnia, że mięśnie otrzymują niezbędne substancje w znacznie krótszym czasie.

Suplementacja po treningach

Każdy sportowiec potwierdzi ogromną rolę suplementów w jego codziennej diecie. Dostarczają one organizmowi nie tylko aminokwasów, ale również i minerały, które są wypacane w ogromnym tempie w czasie treningów. Pamiętać należy również, że jeżeli chce się poważnie myśleć o szybkim powrocie do treningów, to nie można zapominać o wspomaganiu organizmu w ten sposób. Szybka regeneracja, jaką chce się osiągnąć, jest znacznie łatwiejsza z odpowiednio dobranymi pokarmami i dodatkowo wspomagana suplementami. Powinno się spożywać znacznie większe niż zazwyczaj porcje warzyw i owoców, ponieważ to właśnie w nich jest najwięcej witamin i minerałów. Na przyspieszenie regeneracji wpływ może też mieć większa porcja białek, które trafiają na nasze talerze. Warto więc zadbać o dobrej jakości mięso i nie żałować sobie codziennej porcji aminokwasów w proszku, które wspomogą pracę mięśni. Jeśli zależy nam również na szybkości i wysokich efektach samej suplementacji, to można również wspomagać się produktami bogatymi w taurynę. Jest to bardzo łatwo wchłanialny aminokwas niebiałkowy, który w wysokim stężeniu występuje między innymi w mięsie z indyka. Jeśli nie ma się dostępu do tego rodzaju potraw, można zakupić sobie również napój energetyczny, który będzie w swoim składzie zawierał taurynę. Dodatkowo wspomoże ona transport substancji odżywczych i wpłynie na kondycję fizyczną organizmu. Szybka regeneracja jest jednak najczęściej efektem bogatej diety, która nie będzie opierała się jedynie na mięsie i suplementach. Naturalne substancje odżywcze są dużo lepiej wchłaniane przez organizm, niż chemiczne mieszanki dostępne w sklepach.

Podsumowując, nie ma najmniejszych problemów z szybkim powrotem do treningów. Wystarczy jedynie dbać o to, żeby organizmowi niczego nie brakowało, a co więcej miał on odpowiednie ilości snu, podczas którego to organizm się regeneruje i syntezowane są białka, a także zachowywać odpowiednie odstępy między treningami. Nie ma powodu do tego, aby przemęczać organizm. Mięśnie nie będą się szybciej rozwijały, a dodatkowo codzienne ćwiczenia nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Przyspieszenie regeneracji polegać może również na wizytach w saunie, kriokomorze, albo nawet i u masażysty. Wszystkie te elementy mają wpływ na poprawienie krążenia krwi, a także i usunięcie toksyn z krwioobiegu. Dodatkowo wpływają na dotlenienie komórek, między innymi i tych, które odpowiedzialne są za budowanie tkanki mięśniowej w poszczególnych częściach ciała. Jednym z ważniejszych elementów jest też odpowiednia dieta i dobrana do niej suplementacja. Bez bogatych źródeł wielu składników odżywczych nie ma nawet co myśleć o szybszych efektach. Szybka regeneracja nie jest bowiem efektem jedynie odpoczynku, ale też i prawidłowego odżywiania. Potrzebne są tutaj zarówno białka, które mają za zadanie budowanie mięśni, jak i substancje pomocnicze, które będą towarzyszyły w transporcie i syntezie białek. Mowa tutaj między innymi o taurynie, która dostępna jest w energetykach.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu