Rozpoczęcie odpowiedniego treningu i pracy nad swoim ciałem, sylwetką oraz kondycją często bywa dosyć trudne. Szczególnie jeśli do ćwiczeń zabierają się osoby, które do tej pory były dosyć bierne fizycznie i nie wiedzą od czego tak naprawdę należy zacząć. Najważniejsze jednak to znaleźć w sobie odpowiednią motywację, zachęcającą do systematycznych treningów. Jak zacząć ćwiczyć? Najlepsze porady dla początkujących.
Odpowiednia motywacja i akceptacja siebie
Podstawowym czynnikiem, od którego trzeba zacząć pracę nad swoim ciałem jest akceptacja samego siebie. Wiele osób borykających się z nadwagą i dodatkowymi kilogramami, czuje się gorszych od innych, popada w kompleksy, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Wiąże się z to z niską samooceną, niektórzy nawet dodatkowo zajadają swoje smutki, co przyczynia się do stworzenia jeszcze większego problemu. Dlatego każdą przygodę z aktywnością fizyczną, należy rozpocząć od uzmysłowienia sobie, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy, bez względu na to jak w tej chwili wygląda.
Ważne jest również odpowiednie nastawienie i motywacja do ćwiczeń. Regularne ćwiczenia nie powinny być przykrym obowiązkiem, które są koniecznością w osiągnięciu wymarzonej wagi, ale przyjemną aktywnością fizyczną, poprawiającą humor w gorsze dni. Właściwe podejście może być głównym kluczem do sukcesu.
Określenie realnego celu i stworzenie planu
Rozpoczęcie systematycznych ćwiczeń należy zacząć od wyznaczenia sobie konkretnego, realnego celu. Najlepiej, żeby był określony w czasie i dosyć łatwy do zrealizowania. Osoby, które do tej pory nie trenowały, nie mogą zakładać, że w ciągu dwóch tygodni uda się im wyrzeźbić sylwetkę kulturysty. Oczywiście jest to możliwe, ale potrzebna jest regularność i wytrwałość. Oraz, co najważniejsze - cierpliwość. Większe rezultaty będą widoczne dopiero po dłuższym czasie systematycznych treningów, dlatego tak ważne jest, aby za szybko się nie poddawać.
Po określeniu konkretnego celu, warto zacząć przygotowywać odpowiedni plan ćwiczeń. Dobrze jest przyjrzeć się dokładnie codziennym obowiązkom i zajęciom, które zajmują najwięcej czasu. Dzięki temu możesz dokładnie wybrać dni, które wygospodarujesz na treningi. Wyznaczenie konkretnej godziny w harmonogramie dnia, może pomóc w systematyczności, szczególnie osobom, lubiącym wszystko odkładać "na jutro".
Jeśli do tej pory nie miałeś większej styczności z aktywnością fizyczną i sportem, przed rozpoczęciem konkretnego planu ćwiczeń, warto skonsultować się z instruktorem bądź trenerem. Po odpowiedniej rozmowie, razem określicie cel i najlepsze dla Ciebie ćwiczenia przeznaczone na konkretne partie ciała. Dodatkowo, specjalista nauczy Cię jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia, aby dały odpowiednie rezultaty i były bezpieczne dla zdrowia.
Zacznij od małych kroczków
Decydując się na regularne treningi ważne jest, aby na samym początku się zbytnio nie przeforsować. Osoby, które do tej pory prowadziły tryb siedzący z pewnością nie dadzą rady z godzinnymi ćwiczeniami, wymagającymi większej sprawności fizycznej. Trening należy zacząć od niewielkiej aktywności. Na początek, najlepiej trenować maksymalnie trzy razy w tygodniu po dwadzieścia-trzydzieści minut. Warto zacząć od takich ćwiczeń, które nie nadwyrężają dodatkowo organizmu, a siły rozłożyć w taki sposób, abyś mógł w pełni, ale bezpiecznie realizować wyznaczony plan. Dzięki temu, nie tylko przygotujesz swoje ciało do późniejszego, większego wysiłku, ale również unikniesz bolesnych zakwasów.
Zmiana nawyków żywieniowych
Nawet najbardziej wyczerpujące i regularne treningi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie dostosujemy do nich odpowiedniej diety. Podczas regularnej aktywności fizycznej ważne jest, aby w codziennym menu znalazło się dużo różnorodnego białka, wysokiej jakości węglowodanów i dobrych tłuszczy. Warto szczególnie wprowadzić do jadłospisu kaszę, ryż, makaron, ryby, mięso, drób, ser oraz twaróg.
Wybór ulubionego treningu
Decyzja o właściwej aktywności fizycznej powinna być w dużej mierze związana z efektami, które chcesz uzyskać. Nie wolno jednak zmuszać się do treningu, na który nie ma się najmniejszej ochoty. Jeśli nie przepadasz za bieganiem, wybierz zajęcia fitness lub pływanie, ćwiczenia na siłowni z kolei można spokojnie zamieć na jazdę na rowerze.
Dodatkowe kilogramy najlepiej stracić decydując się na treningi interwałowe oraz cardio. Idealną alternatywną może okazać się również basen, aerobik, bieganie, jazda na rolkach czy zumba. Konieczne aby była to taka aktywność, która odpowiednio podniesie tętno i pobudzi metabolizm. Ukształtowanie sylwetki i pozbycie się cellulitu powinno się odbywać za pomocą treningów siłowych oraz wszelkich ćwiczeń na siłowni, wpływających na zarys mięśni i rzeźbę ciała.
Można również połączyć relaks z pożytecznym i wybrać się na zajęcia jogi, pilatesu lub stretchingu. Nie tylko wpłyną one na Twoje dobre samopoczucie, ale również właściwie wzmocnią mięśnie oraz zapewnią odpowiednią witalność organizmu.
Systematyczna aktywność fizyczna nie tylko poprawi nastrój, pomoże zrzucić zbędne kilogramy i pięknie wymodeluje sylwetkę, ale również opóźni procesy starzenia. Warto więc zacząć pracę nad sobą właśnie teraz, bez zbędnego przekładania "na jutro".
Komentarze
Napisz komentarz