Jak rzucić palenie?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 901

Nawyk jakim jest palenie jest jednym z najbardziej wciągającym z nałogów. O jego niezdrowym wpływie na nasze zdrowie nie trzeba zbyt wiele mówić, gdyż jest to powszechnie znany i niestety bardzo ignorowany problem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ten ważny krok dla Twojego zdrowia, jakim jest rzucenie nałogu, możesz skorzystać z poniższych sposobów, a przy odrobinie wytrwałości i silnej woli z pewnością Ci się uda.

Nic na siłę, najważniejsze jest stopniowanie

Wiele osób decyduje się na drastyczny krok w postaci gwałtownego porzucenia nałogu z dnia na dzień, przez co efekt spala na panewce. Podobnie jest z powolnym rzucaniem, które usprawiedliwia palenie i w efekcie nie zmienia zbytnio nawyku. Jak twierdzą specjaliści najlepszym sposobem jest podejmowanie prób wraz z zastosowaniem zewnętrznych zasobów w tym użycia leków. Każdy jest inny, dlatego na każdego z nas rzucanie nałogu może oddziaływać inaczej. Bez dopracowanego planu rzucanie nałogów bywa utrudnione, dlatego warto dobrze się przygotować. Warto stopniować etapy działania, aby metodą prób i błędów w końcu odnieść sukces.

Poszukaj pomocy

Palenie jest wielkim problemem dla zdrowia, dlatego istnieje ogromna ilość sposobów i środków dla wszystkich, którzy zdecydują się je porzucić. Lekarze, organizacje zdrowia, dostęp do informacji w internecie jak np. social mediach – to tylko kilka z propozycji, które mogą stać się niezwykle pomocne w walce z nałogiem. Jeżeli zatem czujesz, że nie jesteś w stanie stawić czoła pleniu samodzielnie – udaj się do specjalisty lub zasięgnij odpowiedniej wiedzy u osób, które mają doświadczenie i sposoby na skuteczne okiełznanie nałogu.

Przygotuj plan działania

Rzucanie palenia wydaje się być niezwykle prostą sprawą, w końcu skoro zaczęło się od niewinnego podpalania, nie powinno być w tym nic trudnego,  aby zwyczajnie przestać palić... Niestety większość palaczy nie potrafi stawić czoła temu wyzwaniu. Ponieważ rzucanie palenia jest procesem, który wymaga zmiany sposobu myślenia, codziennych nawyków – kawa z papierosem, podpalanie na imprezie czy na przerwach w pracy, to często nie lada pokusa. Dlatego też planowanie jest tak ważne i tak niezbędne dla osiągnięcia sukcesu. Podobnie jak zmiana stylu życia, rzucanie nałogu wymaga mądrego podejścia i sukcesywnego wprowadzania zmian, od dziś nie od jutra czy poniedziałku, które to często oznaczają tyle co nic.

Rozpoznaj przyczyny

Nikotyna to powszechny wróg, który kusi do złego i wciąga w uzależnienie. Palenie nie jest prostym nawykiem, gdyż istnieją liczne czynniki psychiczne i społeczne, które wpływają dodatkowo na wzmocnienie więzi palacza z papierosami. Wśród głównych z nich wyliczyć można tłumienie stresu, palenie dla towarzystwa, dla akceptacji w danych kręgach i grupach przyjaciół czy znajomych, a także pewnego rodzaju przyjemność jaką daje palenie. Aby skutecznie rzucić nałóg, warto poznać podstawowa przyczynę dla której palimy, często jest ich nawet kilka. Konieczne jest znalezienie sposobu na każdy z nich indywidualnie, aby rozwiązać każdy aspekt przywiązania – fizyczny, umysłowy oraz społeczny. Tym tropem możemy skutecznie wyjść z nałogu i poradzić sobie z wieloma innymi aspektami życia, zmieniając je na lepsze!

Uwaga na e-papierosy

Poziom nikotyny, który oferują e-papierosy możesz dozować według indywidualnych potrzeb, a to z kolei sprawiło, że stały się one atrakcyjną opcją rzucania palenia. Niestety jak na razie, istnieje nazbyt wiele niewiadomych odnośnie e-papierosów i nie zaleca się z nimi przesadzać. Najlepiej nie stosować ich jako alternatywa dla rzucania palenia, gdyż często jedno uzależnienie wymieniamy na inne... Istnieje zbyt mało przekonujących dowodów na to, jak tak naprawdę na nas oddziałują i jakie mogą być ich skutki uboczne.

Przemyśl zastosowanie leków

Na rynku pojawiło się naprawdę sporo specyfików, które mogą skutecznie wspomóc rzucanie nałogu palenia. Większość z nich to sprawdzone leki, które pozwalają palaczom skoncentrować się na innych aspektach, aniżeli sięganiem po kolejnego papierosa. Takie hamowanie pragnienia i zmniejszanie skutków ubocznych odstawienia, daje niezwykle dużo, zwłaszcza jeżeli rzucając zaczynamy się objadać i tyjemy lub też popadamy w inne nałogi, próbując uzupełnić brak palenia. Żaden lek nie działa podobnie na wszystkich, dlatego to, że pomógł znajomemu nie oznacza, iż będzie równie skuteczny dla Ciebie. Warto zatem próbować rożnych rozwiązań, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Najważniejsze jest znalezienie skutecznego rozwiązanie dla siebie.

Przezwyciężaj pokusę i przymus zewnętrzny

Dla zaciętego palacza, rzucanie nałogu może być niezwykle trudnym zadaniem, także z racji na nawyki zakorzenione głęboko w nim. Nerwowa sytuacja, która pojawia się znienacka, daje mimowolny odruch sięgania po paczkę papierosów, nawet wówczas gdy zależy nam na tym, aby to zmienić. Stresujący tryb życia, nerwowe usposobienie to kolejne czynniki, które wywołują w palaczach swego rodzaju nacisk na to, że powinni z tym skończyć. Często jednak, im bardziej czegoś nie wolno czy jest zakazane – tym bardziej w tym trwamy. Ważne jest zatem pozyskanie wsparcia ze strony najbliższych i przyjaciół, którzy nie będą naciskać a pomagać.

Poszukaj wsparcia, które pomoże TOBIE

Nie dla wszystkich każde wsparcie jest pomocne – oglądanie zdjęć płuc palacza czy inne terapie szokowe, nie zawsze przynoszą zamierzony efekt. Krzyki, przymus, usilne zachęcanie, jest często najgorszą pomocą z możliwych, a my zamiast ruszyć ku zmianom, zamykamy się w sobie nerwowo wypalając kolejną paczkę papierosów. Osoby wspierające nas powinny wyczuć, kiedy pogłaskać, a kiedy motywować – rzucanie palenia to bardzo trudne zadanie, które wymaga różnorodnych bodźców zastosowanych w odpowiednim momencie.

Hipnoza

To dosyć innowacyjna metoda, na którą decyduje się niewielu. Jednym z powodów, dla którego nie jest ona nazbyt popularna jest fakt, iż nie ma zbyt wielu dobrych specjalistów w tej dziedzinie, a jak wiadomo – jest to klucz do sukcesu. Ponadto wiele osób nie czuje różnicy po przeprowadzonej hipnoterapii, dlatego w obawie przed tak głębokim wniknięciem w umysł, wiele osób rezygnuje z tej formy leczenia nałogów. Jeżeli należysz do osób, które pragną wypróbować wszystkich możliwych sposobów, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, wówczas jeżeli uzna Twoją prośbę za realną w Twoim przypadku, poleci Ci licencjonowanego terapeutę, który poprzez hipnozę pomoże zawalczyć z nałogiem.

Daj sobie czas

Jesteśmy tylko ludźmi, dlatego nie zawsze wszystko wychodzi nam jak książka pisze. Rzucanie palenia to nie lada wyzwanie, a sukces może wymagać sporej ilości czasu, wielu wzlotów i upadków. Większość palaczy próbowało i być może rzuciło na chwilę ten zgubny nałóg... Niestety pewna sytuacja w której się znaleźli, jakiś bodziec, spowodowały, że wszystko wróciło niczym bumerang. Sytuacja ta oznacza, że widocznie chwilowe rzucenie palenia nie było stałym, pozostawiło pociąg do papierosów nazbyt silny, a motywacja która poległa, przestała stać na przeszkodzie i powrót do nałogu był nieunikniony. Jeżeli zatem nie podołałeś kolejny raz - nie martw się! Znajdź kombinację i sposób na siebie, nawet jeśli poczekasz chwilę dłużej. To co w końcu zadziała może Cię nieraz bardzo zaskoczyć.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu