Jak tatuaże wpływają na nasze zdrowie?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 2456

Tatuaże to bez wątpienia niezwykły sposób wyrażenia siebie, niemniej ich piękno, lub w niektórych przypadkach nieudany efekt chwili mogą stanowić również zagrożenie dla naszego zdrowia. Mogą przykładowo utrudniać odkrycie przez dermatologa miejscowych objawów nowotworów skóry.

Oszałamiające kolory i finezyjne wzory jakie oferują tatuaże mogą mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie i pomimo, iż praktyka ich wykonywania jest dosyć powszechna reakcje naszego organizmu na ich powstanie, mogą być bardzo niepożądane. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać zanim udasz się do salonu po wymarzony wzór na ciele:

Zakażenia

Nie powinno być to zaskoczeniem, gdyż nie da się ukryć, że zdarzają się niezbyt higieniczne studia tatuażu, które narażają amatorów arcydzieł na skórze na infekcje. Infekcje te mogą pochodzić zarówno od artysty tatuażu, od igieł a nawet od tuszu. Zdarzają się bowiem zakażenia całej serii tuszu, a bywały przypadki skażenia ich bakteriami zwanymi prątki.

Zakażenia związane z tatuażami są najczęściej wynikiem działania bakterii Mycobacterium chelonae, które mogą powodować bolesne wysypki, trwające nawet kilka miesięcy. Ten szczep jest blisko spokrewniony ze szczepami prątków gruźlicy, może być również przyczyną trądu.

Chociaż zakażenia bakteryjne należą do najczęstszych zakażeń związanych z tatuażami, często pojawiają się również infekcje grzybicze czy wirusowe. Zdarza się, że można skończyć np. na usunięciu fragmentu skóry czy brodawki!

Jeżeli zatem po wykonaniu tatuażu staje się on bolesny, czerwony i opuchnięty, bądź też pojawiają się dziwne wysypki, koniecznie należy się udać do lekarza.

Alergie

Obecne czasy sprawiają, że rozwój alergii jest na porządku dziennym. Zdarzają się również alergie na tatuaże. Często osoba, która wykonuje już kolejny tatuaż rozwija w sobie alergię, która pojawia się nagle i nie przywodzi na myśl, iż może być powodowana właśnie tatuowaniem się.

Zdarzają się przypadki, że nawet po kilku latach od pierwszego tatuażu, przy okazji wykonywania nowego, pojawi się uczulenie na ten posiadany już od lat! Stają się one swędzące i zaczerwienione.

Ten typ alergii bywa trudny do leczenia, najczęściej polega na miejscowej kuracji steroidami, a w skrajnych wypadkach wymaga całkowitego usunięcia tatuażu – nawet łącznie z całym obszarem skóry na którym się znajduje!

Ukrywają znamiona skórne

Pokrywając skórę tatuażami, często możemy przykrywać także problemy zdrowotne skóry... Tym sposobem nie jesteśmy w stanie odkryć ich jak najszybciej. Często tatuaże pokrywają poważne nowotworowe zmiany jak czerniaki czy raki komórek. Ujawniona nazbyt późno zmiana chorobowa może mieć bardzo poważne konsekwencje, wręcz być dramatyczna w skutkach. Rakotwórcze wzrosty pokryte czarnym tuszem są kompletnie niezauważalne, dlatego tym bardziej niebezpieczne.

Obecność na ciele tatuaży, może zatem skutecznie utrudnić lekarzowi dermatologowi odszukanie niepokojących zmian skórnych, a w przypadku nowotworów, wczesne wykrycie ich jest niezwykle ważne.

Ekspozycja na słońce

Ochrona skóry przed słońcem, to niezwykle ważny aspekt jej zdrowia. Niestety obecność na ciele tatuaży znacząco zwiększa niekorzystny wpływ słońca na skórę. Dla niektórych, konsekwencją są opuchnięcia i swędzenie miejsc pokrytych tatuażem. Jak wykazały badania przeprowadzone przez duńskich naukowców, wytatuowani plażowicze odnosili do 42% większą ilość działań niepożądanych związanych z ekspozycją skóry na słońce niż osoby nie posiadające tatuaży. Spośród skarg najczęściej spotkać można było narzekanie na obrzęki skórne, swędzenieczy silne zaczerwienienia.

Szczególnie narażony na efekty uboczne działania promieni słonecznych jest żółty tusz do tatuaży, gdyż w składzie zawiera kadm, który szczególnie niekorzystnie reaguje na promienie UV. Badanie przeprowadzone przez duńskich naukowców brało pod uwagę głównie osoby z tatuażami w barwach czarnej, czerwonej i niebieskiej.

Rezonans magnetyczny może wywołać oparzenia!

Ludzie z tatuażami mogą napotkać również problemy podczas samych badań. Rezonans magnetyczny może u nich wywołać poważne oparzenia skóry pokrytej tatuażami. Efekt ten tłumaczony jest zawartością żelaza w tuszu do tatuażu, które reaguje z prądami elektromagnetycznymi powodując oparzenia. Najbardziej są na nie narażeni pacjenci z tatuażami na bazie czarnego tuszu, który zawiera tlenek żelaza. Zdarza się również, że np. czerwone odcienie również zawierają żelazo.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu