Jak trening wpływa na nasz mózg?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1040

O tym jak ćwiczenia i regularna aktywność fizyczna wpływają na nasze zdrowie, nie trzeba wiele mówić. Dobroczynna moc płynąca z ruchu jest jednak nieoceniona także dla kondycji naszego umysłu, skutecznie usprawniając nasz mózg.

Mózg to dosyć leniwy organ, jeśli przestajemy go stymulować i „poruszać”, sam z siebie nie daje więcej niż to konieczne. Wystarczy czasami ruszyć całe ciało na energiczny spacer czy jogging, aby nagle i mózg zaczął lepiej działać.

Jak ruch wpływa na aktywność naszego mózgu?

Kiedy ćwiczymy, zwiększa się ciśnienie krwi i jej przepływ po całym organizmie -  w tym do mózgu. Szybszy ruch krwi powodowany naszą fizyczną aktywnością, działa niczym solidna dawka energii gdyż pobudza ona mózg za pomocą dodatkowych dawek tlenu dostarczanych przez poruszony układ krwionośny.

Jak wykazują badania, pobudzany przez aktywność fizyczną hipokamp – gąbczasta, nieduża struktura, umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej, znajdująca się po obu stronach mózgu, mająca znaczącą rolę w uczeniu i się oraz przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz orientacji przestrzennej – staje się niezwykle aktywny i bardziej wydajny.

Jak się jednak okazuje, nowe badania wskazują na znacznie bardziej złożone niuanse w połączeniu aktywności fizycznej i działania mózgu.

  • Trening wzmacnia mózg

Wyobrażając sobie mózg, mamy przed oczami szarą, mięsistą, pomarszczoną materię, która składa się licznych zwojów, ale to tylko obraz, które kompletnie nie oddaje tego, co w tym niezwykle skomplikowanym i niezmierzonym organie się kryje. Badania przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie w Illinois mówią, nasz mózg to biała sieć rozlicznych włókien nerwowych, które łączą i transmitują sygnały mózgowe z jednej części mózgu do innej. Ćwiczenia fizyczne wpływają na ich doskonałą formę, sprawiając, że stają się one bardziej włókniste i kompaktowe, a nasz mózg działa sprawniej i jest zdecydowanie bardziej wzmocniony.

Im bardziej opływowa i zwarta struktura tej niezwykłej sieci nerwowej, tym szybsze i efektywniejsze staje się działanie naszego mózgu. Największym wrogiem naszemu mózgu jest zatem siedzący i leniwy tryb życia, który zaburza integralność istoty całego naszego mózgu, przez co stajemy się otępiali i mało wydajni umysłowo. Trochę ruchu na co dzień pomaga utrzymać stan mózgu w doskonałej formie, co przekłada się na całe nasze życie i zdrowie!

  • Aktywność fizyczna poprawia połączanie głowa i serce

Fakt, że ćwiczenia są doskonałe dla naszego serca i całego układu naczyniowego jest wiedzą powszechnie znaną. Najnowsze badania pokazały jednak, że zdrowie serca, niezwykle korzystnie wpływa na nasz mózg. Nie da się zatem ukryć, iż te wszystkie wewnętrzne połączenia na skutek regularnej aktywności fizycznej działają jeszcze lepiej i są zdrowsze. Aorta – główna arteria w naszym organizmie, która rozprowadza utlenioną krew do całego naszego systemu, w tym mózgu, w miarę starzenia się zaczyna twardnieć, dlatego nieodzowny staje się dla nas ruch, który ją uelastycznia i usprawnia jej działanie.

Badania dowiodły, iż osoby starsze, które regularnie zażywały ruchu, miały znacznie lepszy stan aort, a tym samym osiągały lepsze wyniki w testach poznawczych. w porównaniu do kanapowców i osób, które unikały ruchu. Zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych, może być jednym z mechanizmów, które spowalnia postępy starzenia, czyniąc nas sprawnymi umysłowo do późnej starości. Głębokiego znaczenia nabiera zatem stwierdzenie, iż zdrowe serce to zdrowy umysł.

  • Zdrowe mięśnie wpływają na spokój umysłu

Podczas ćwiczeń, nasze mięśnie produkują białko zwane PGC-1 alfa. Jak wykazały badania, białko to pomaga obniżyć poziom kynureniny – substancji, która gromadzi się w naszym krwiobiegu w wyniku stresu. Można zatem połączyć ten fakt z tym, że zwiększona produkcja tego dobroczynnego białka, pozwala zmniejszać ryzyko negatywnych skutków stresu w tym depresji. Innymi słowy, możemy się uchronić przed wystąpieniem depresji poprzez regularne ćwiczenia i ruch każdego dnia.

Wystarczy naprawdę niewiele!

Nasze organizmu stworzone są do ruchu. Siedzący tryb życia, godziny spędzone przy biurku czy wylegiwanie się na kanapie wgapiając się w ekran telewizora jest kompletnie wbrew naszej prawdziwej naturze. Niestety są to efekty uboczne naszej kultury i postępu z którym idziemy. Zastanawia zatem, ile tak naprawdę powinniśmy się ruszać na co dzień, aby pozytywne efekty ruchu wpłynęły na nasz mózg? Jak się okazuje wystarczy już 20 minut dziennie porządnego treningu. Oczywiście pozostałego czasu nie należy spędzać biernie, niemniej aby przedłużyć życie i swoje zdrowie, warto poświęcić na zdrowy ruch jak najwięcej czasu.

Te 20 minut, to nie jest czas na zrzucanie wagi czy dochodzenie do olimpijskiej kondycji – bardziej jest to czas dla utrzymania zdrowia serca i mózgu w dzisiejszym trybie życia. Bez względu jednak na motywację którą się kierujesz (zrzucanie wagi, poprawa kondycji, zamiłowanie do danej dyscypliny sportu) – zdrowa porcja ruchu, wpłynie także na dłuższe i zdrowsze życie!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu