Jak trenować, aby się nie przetrenować?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1235

Jeśli nie masz ostatnio ochoty na treningi, a Twoje wyniki nie poprawiają się oznacza to, że coś jest nie tak.

Pierwsze objawy

Jeszcze kilka dni temu chodzenie na siłownie było dla Ciebie przyjemnością, a teraz czujesz się tam źle? W przypadku, gdy zauważyłeś u siebie któryś z tych objawów zapewne jesteś przetrenowany. Jakie mogą być przyczyny takiego zjawiska? Może być ich naprawdę wiele, a główne z nich to nieprawidłowo dopasowany plan treningowy do możliwości regeneracyjnych swojego organizmu oraz zbyt długie treningi.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić, aby zapobiec temu zjawisku to czasowe ograniczenie treningów. Pomimo tego, że odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie powyższe pytania nie jesteś do końca pewny czy cierpisz na przetrenowanie? Warto sprawdzić czy zauważasz u siebie jeszcze inne skutki przetrenowania. A są to:

  • - zwiększona częstość akcji serca w czasie przerwy między ćwiczeniami lub spoczynkowego,
  • - większa podatność na choroby z powodu obniżonej odporności przez co jesteśmy w większym stopniu narażeni na kontuzję,
  • - obniżanie siły lub wytrzymałości,
  • - problemy ze snem,
  • - długotrwały stan zmęczenia,
  • - utrata apetytu,
  • - wydłużająca się i niewystarczająca regeneracja,
  • - wahania nastroju i drażliwość.

Jeżeli zauważyłeś u siebie którykolwiek z tych objawów powinieneś jak najszybciej zmniejszyć ilość treningów lub zmienić czas na regenerację organizmu pomiędzy nimi.

Kilka objawów naraz

Istnieje coś takiego jak syndrom przetrenowania, a zjawisko to występuje w momencie, gdy kilka czynników, które najczęściej krzyżują się ze sobą uniemożliwiając nam treningi na najwyższych obrotach. Trening podczas, którego podnosimy ciężary polega na uszkadzaniu struktur mięśni, aby później podczas odpoczynku mogły się one zregenerować. Dzięki temu wzrasta siła oraz ich objętość. Aby nasze treningi przynosiły odpowiednie efekty musimy być wypoczęci. Zawsze spornym tematem jest to ile czasu powinny trwać przerwy pomiędzy treningami. Zdania są podzielone, jednak wszystko to zależne jest od tego jakiego rodzaju treningi odbywamy oraz jaką suplementację stosujemy.

Suplementacja pomaga, ale czy zawsze?

Nie ma sensu brać przykładu z ludzi, którzy trenują bez przerwy, aby stać się popularnym i ze względu na swoją wytrzymałość. Jeśli potrzebujemy odpoczynku powinniśmy go sobie zrobić bez oglądania się na innych. Jeśli nie stosujemy żadnej suplementacji tym bardziej powinniśmy brać to na poważnie, ponieważ nasz organizm jest narażony wtedy na większe obciążenia. Nigdy nie powinno się przesadzać z treningami, gdyż nie zobaczymy wtedy żadnych efektów, a możemy nawet na tym stracić. W jaki sposób najlepiej uniknąć przetrenowania? Przede wszystkim trzeba zmniejszyć intensywność treningów. Jeśli to potrzebne należy również robić częstsze oraz dłuższe przerwy podczas aktywności fizycznej. Ponadto, jeśli trenujemy dwa dni pod rząd nie zaszkodzi zrobić sobie jednego dnia przerwy. W dodatku powinniśmy zadbać o odpowiednią długość snu, gdyż to właśnie wtedy nasz organizm regeneruje się najintensywniej.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu