Jak usprawnić mózg o poranku?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 978

Każdy z nas pragnie zapewnić sobie zdrowie i optymalną wydajność każdego dnia. Zdrowa dieta i aktywny tryb życia mogą w tym skutecznie pomóc. Nie można jednak zapominać o najważniejszym punkcie naszego ciała – mózgu, który jest najdoskonalszym i najbardziej zaawansowanym systemem operacyjnym we wszechświecie!

 

Koktajl białkowy, trening na siłowni to doskonałe sposoby na poprawę kondycji naszego ciała, w tym dla mózgu. Są jednak również inne sposoby na poprawę jego funkcjonowania i wydajności, które warto uskuteczniać w ciągu dnia, a najlepiej zacząć już od rana.

 

Dzień warto rozpocząć od filiżanki zielonej herbaty. Napój ten jest nieoceniony w poprawie funkcjonowania naszego mózgu. Jest źródłem L-teaniny – silnego związku wspomagającego redukcję stresu zarówno fizycznego jak i psychicznego, wpływa korzystnie na poprawę funkcji poznawczych, jak również doskonale poprawia nastrój. Zielona herbata bogata w liczne związki antyoksydacyjne wpływa również korzystnie na ochronę naszych komórek, pozwalając im skutecznie odpierać ataki wolnych rodników – powodujących nowotwory i wiele innych chorób.

 

Poza zielona herbatą, warto popijać kawę. Stwierdzono bowiem, iż mała czarna ma znacznie większe oddziaływanie na nasz mózg niż tylko pobudzające, pozwala bowiem zapobiegać również ryzyku późniejszego otępienia w ciągu dnia. Bogata w przeciwutleniacze zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona i jemu podobnych.

 

Do kawy warto dodawać tłuszcze – odrobinę masła (z mleka krów karmionych trawą) czy oleju kokosowego. Połączenie to z pozoru dziwne, w praktyce daje niezwykły zastrzyk energii nie tylko dla naszego mózgu, ale i całego ciała. Zwłaszcza dobre dla naszego mózgu są nasycone tłuszcze zawarte w oleju kokosowym, które bogate w trójglicerydy o średniej długości łańcucha pozwalają zapewnić naszemu mózgowi ketony, które są znacznie wydajniejszym paliwem w porównaniu do glukozy.

 

Poza tymi małymi dodatkami dietetycznymi, warto się poruszać. Małe aeroby, ot chociażby w postaci przebieżki po schodach są tym za co nasz mózg będzie nam naprawdę wdzięczny. Ruch pozwala spowalniać pogarszający się wraz z wiekiem stan naszego centrum pamięci w mózgu. Warto zatem pamiętać iż, ruch to zdrowie także dla naszego mózgu.

 

Dobre dla mózgu są również pewne aspekty psychologiczne związane z podejściem do życia. Udowodniono bowiem, iż osoby które ufały bliskim czy współpracownikom, potrafiły być nieco bardziej niefrasobliwymi, były prawie trzy razy mniej narażone na rozwój demencji,w porównaniu do ich kolegów, którzy stresowali się nadmiernie i wszystko musieli wykonywać po swojemu i samodzielnie.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu