Cold brew jest procesem ekstrakcji kawy w niskich temperaturach za pomocą maceracji. Ziarna kawy w praktyce zawierają około 30% substancji, które są zdolne do rozpuszczenia się w wodzie. Podczas zaparzania kawy w gorącej wodzie, proces rozpuszczania tych substancji trwa kilka minut. Jeśli natomiast wykorzystana zostanie woda zimna, trzeba znacznie wydłużyć czas kontaktu kawy z wodą, aby uzyskać podobny efekt. W tym przypadku sporo zależy od stopnia zmielenia ziaren, ale jest to nawet 10 godzin.
Co ciekawe, metoda cold brew jest jedną z prostszych metod robienia dobrej kawy w warunkach domowych. W przypadku klasycznego zaparzania kawy z wykorzystaniem gorącej wody, trzeba działać bardzo szybko, co prowadzić może niekiedy do przeparzenia się kawy. W przypadku cold brew jest inaczej. Tutaj cały proces odbywa się znacznie wolniej.
Domowe cold brew - przepis
Jak można przygotować cold brew we własnym domu? Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w sporych rozmiarów naczynie, najlepiej szklane, bo można je łatwo umyć i wyparzyć. Proces robienia cold brew zaczyna się bowiem od przelania wrzątkiem naczynia, co jest wbrew pozorom bardzo ważne. Niższe temperatury przygotowywania kawy sprzyjają bowiem rozwojowi bakterii. Trzeba więc zadbać o sterylność naczyń, aby nie narazić się na różnego rodzaju problemy natury zdrowotnej.
W przypadku tej metody doskonale sprawdzają się zawsze jasnopalone kawy afrykańskie. Warto przed użyciem wody zmielić kawę na średnią gradację, oczywiście o ile jest taka możliwość. Do przygotowania litra cold brew trzeba około 60 gram kawy. Zmielone ziarna wsypuje się do naczynia, zalewa zimną wodą, a pojemnik szczelnie przykrywa. Wówczas nie chłonie on obcych aromatów. Słój należy włożyć do lodówki na 10-12 godzin. Po tym czasie zawartość naczynie miesza się i przecedza.
Dobrze wykonane cold brew ma intensywny smaki i aromat oraz niską kwasowość. Zawiera mniej kofeiny niż kawa parzona klasycznie na ciepło, gdyż temperatura odgrywa istotną rolę w procesie ekstrakcji kofeiny. Kawa parzona w ten sposób zawiera mniej przeciwutleniaczy, które są odpowiedzialne za wyższe stężenie całkowitego cholesterolu. Nie zaburza ona gospodarki kwasowo-zasadowej, bo ma neutralne pH. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą doprowadzić do zakwaszenia swojego organizmu bądź na co dzień zmagają się z refluksem żołądkowo-jelitowym.
Cold brew a klasyczna kawa na zimno
Cold brew to w Polsce pewna nowość, która jednak w krótkim czasie zdążyła pojawić się w większości kawiarni. Jest napojem niewątpliwie idealnym na upały. Przy okazji dodaje energii do działania i skutecznie orzeźwia. W przeciwieństwie do klasycznej kawy na zimno nie zawiera cukru, mleka i innych dodatków np. bitej śmietany. Tak naprawdę aromat cold brew zależy od tego, jakie ziarna kawy zostaną wykorzystane do jego przygotowania.
Czym cold brew różni się od zwykłej kawy?
Cold brew zawiera przede wszystkim mniej kawy niż kawa parzona w sposób tradycyjny. Przygotowywana jest bez obróbki termicznej, na skutek zalania ziaren kawy zimną wodą i odstawienia ich w chłodne miejsca na kilkanaście godzin. Dlatego też nie podrażnia żołądka. Wiele osób jest również zdania, że cold brew ma lepszy smak niż zwykła kawa. Nie trzeba jej dosładzać czy dodawać do niej mleka. Tym samym cold brew jest napojem dietetycznym. Co ciekawe, podkręca również metabolizm. Posiada wyższe stężenie kofeiny niż americano czy frappe. Pobudza tym samym do działania na wiele godzin. Dlatego cold brew nie powinno pić się wieczorem.
Proces parzenia na zimno sprawia, że w cold brew zachowuje się znaczna ilość cennych antyoksydantów. To naturalne substancje, które chronią komórki organizmu przed szkodliwymi i odpowiedzialnymi za proces starzenia się wolnymi rodnikami. Zapobiegają one tworzeniu się nowotworów itd. Warto więc na co dzień jeść produkty, które zawierają ich jak najwięcej. Wiele kawiarni stawia obecnie na swoje własne cold brew np. z dodatkiem cytrusów. Napój ten doskonale smakuje np. z plasterkiem cytryny. Wówczas przy okazji zawiera również i witaminę C.
Jaką kawę użyć do przygotowania cold brew?
Okazuje się, że sposób mielenia ma bardzo ważne znaczenie podczas robienia cold brew. Do tej metody nie można użyć kawy mielonej prosto ze sklepu. Wcześniej trzeba ją zmielić w domu czy w palarni do odpowiedniego rozmiaru ziaren. Warto przy tym pamiętać, że im zmielenie odbędzie się później, tym lepiej. Po mieleniu ziaren kawy, aromat zaczyna z nich stopniowo ulatywać. Dobrze jest mieć więc w domu własny młynek do kawy.
W palarniach dostać można kawy palone ciemno oraz średnio. W przypadku przygotowywania w domu cold brew sprawdzają się doskonale kawy single origin oraz kawy z Ameryki Południowej. Można także zdecydować się na kawy afrykańskie np. z Kenii czy Etiopii. W tym przypadku wiele zależy jednak również i od osobistych upodobań. Warto również poeksperymentować, aby odnaleźć swój ulubiony smak cold brew. Sporą rolę odgrywają tutaj również i dodatki np. w formie owoców cytrusowych.
Komentarze
Napisz komentarz