![Jak zrobić redukcję – podstawowe zasady](https://centrumodzywek.net/img/leoblog/b/lg-b-people-2572265_1920.jpg)
„Jestem na redukcji” – w ustach wielu osób brzmi to niemal jak przyznanie się do odbywania wyroku. Odchudzanie kojarzy się bowiem z odmawianiem sobie wszelkich przyjemności. Sałatka zamiast pizzy, jogurt zamiast lodów, minimum cukru.
Jednak jeśli dobrze zaplanujesz proces redukcji, może okazać się, że przebiegnie on szybko i bezboleśnie. W dodatku szybko dostrzeżesz efekty, co da ci ogromną satysfakcję i zmotywuje do dalszej pracy nad ciałem.
Jak przeprowadzić redukcję – trzy najważniejsze kroki
Zanim zabierzesz się za odchudzanie, zważ się na dobrej wadze, która przeanalizuje skład twojego ciała. Jeśli korzystasz z wagi w siłowni, zachowaj wydruk. Jeśli ważysz się w domu, zapisz dokładnie wyniki. Następnie ustal sobie cel. Ile dokładnie tkanki tłuszczowej musisz zrzucić? Ile chcesz ważyć po redukcji? Ile procent tkanki mięśniowej chcesz mieć po zakończeniu procesu? Odpowiedz sobie dokładnie na takie pytania.
Druga sprawa to odżywanie. Pamiętaj, nie istnieje idealna dieta odchudzająca. Każdy organizm działa inaczej. Podstawową rzeczą jest oczywiście rezygnacja z cukrów prostych oraz z części tłuszczów. To jednak tylko ogólna zasada. Dietę musisz indywidualnie dobrać do swoich potrzeb. Najlepiej porozmawiaj o tym z trenerem lub dietetykiem.
W diecie bardzo ważna jest konsekwencja. Jeśli dobrałeś sobie plan odżywiania, nie zmieniaj go. Nie rezygnuj też z ustalonego planu posiłków, jeśli nie zobaczysz szybkich efektów. Czasem, aby dieta była skuteczna, trzeba w niej wytrwać dłuższy czas.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy na redukcji czujesz się bardzo źle lub jesteś osłabiony. Wtedy musisz sprawdzić, czy dieta nie powoduje u ciebie niedoborów witamin. Może też okazać się, że za bardzo zredukowałeś ilość kalorii.
Pamiętaj o tym, aby pić dużo wody. Zrezygnuj natomiast ze słodzonych napojów, mocnej kawy czy herbaty. Bardzo ważny jest też sen. Osoba niewyspana i przemęczona może mieć większą ochotę na słodkie przekąski.
Trzecim elementem redukcji jest odpowiedni trening. Jakie ćwiczenia najlepiej wspomogą proces odchudzania? Oczywiście aerobowe, czyli takie, które prowadzą do spalania tkanki tłuszczowej. Włącz je do twojego planu treningowego.
Zadbaj o to, aby ćwiczenia były różnorodne i sprawiały ci przyjemność. Masz do wyboru szeroki wachlarz aktywności. Możesz jeździć na rolkach, jeździć na rowerze zwykłym czy też stacjonarnym lub skakać na skakance. Jeśli chodzi o bieganie to nie zawsze jest ono najlepszym pomysłem. Lepiej zastąpić je szybkim truchtem w terenie lub na bieżni albo szybkim chodzeniem. Taka forma przyniesie równie dobre efekty, a będzie na pewno mniej kontuzyjna.
Możesz też przetestować treningi interwałowe. Do najintensywniejszych należy popularna tabata.
Jakie suplementy na redukcję wybrać
Podstawowym suplementem, w jaki powinieneś się zaopatrzyć podczas przeprowadzania redukcji jest BCAA. Gdy będąc na diecie, dostarczasz organizmowi mniej kalorii, może to doprowadzić do sytuacji, gdy organizm będzie pobierał energię z mięśni, czyli po prostu je spalał. BCAA zapobiegają takiej sytuacji. Wspomagają regenerację tkanki mięśniowej, a przy tym są doskonałym, niskokalorycznym źródłem energii. Dzięki BCAA podczas redukcji będziesz tracił tłuszcz, a nie mięśnie.
Warto też sięgnąć po suplementy wspomagające proces spalania tłuszczu. Dużym zainteresowaniem cieszą się tak zwane termogeniki. Podnoszą one minimalnie temperaturę naszych komórek, dzięki czemu zmuszają organizm do zużywania większej ilości kalorii. Dzięki temu spalanie tłuszczu przebiega szybciej. Do termogeników zalicza się na przykład guarana, l-karnityna, kofeina oraz ostre przyprawy, jak na przykład pieprz cayenne. Suplementy zawierające takie składniki, będą dobrym wyborem dla osób przeprowadzających redukcję.
Jeśli chcesz ograniczyć swój apetyt, sięgaj po suplementy z błonnikiem. Nie tylko likwiduje on uczucie głodu, ale też wspomaga prawidłową prace jelit.
Komentarze
Napisz komentarz