Nie od dziś wiadomo, że na uprawianie wszelkiego typu sportów składają się nie tylko wyczerpujące treningi. Profesjonalny sportowiec musi zdecydować się na wiele wyrzeczeń i dostosować swoje życie do wymogów, jakie stawia przed nim dana dyscyplina. Niezwykle istotna jest odpowiednio sporządzona dieta, w tym nie tylko spożywanie bogatych w wartości odżywcze posiłków, ale również picie odpowiednich płynów. Należyty tryb życia dotyczy nie tylko profesjonalnych i uznanych sportowców, ale również pasjonatów amatorskich zawodów, czy osób kochających aktywne spędzanie wolnego czasu.
Nawadnianie organizmu u sportowców
Nikt z pewnością nie kwestionuje opinii, która głosi, że żeby nasz organizm odpowiednio funkcjonował i posiadał wystarczającą ilość energii do działania, to trzeba mu dostarczyć odpowiednią ilość płynów. Pozornie wydaje się nie być to trudne, ponieważ woda nie należy do drogich produktów i niemal każdy ma wyrobiony nawyk picia napojów, kiedy tylko poczujemy się spragnieni. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę odczuwanie pragnienia jest niewskazane i powinniśmy pić na tyle dużo płynów, żeby go unikać.
Będąc sportowcem musimy dostarczać organizmowi jeszcze więcej płynów, niż jest to zalecane dla przeciętnej osoby. Niestety, nie ma uniwersalnego wskaźnika, który wskaże sportowcowi, ile powinien pić płynów w ciągu doby, chociaż często mówi się tutaj o 3 - 4 litrach na dobę. Tak naprawdę nasze zapotrzebowanie może być zupełnie inne, ponieważ zależy od wielu czynników, jak chociażby wzrost, waga ciała, styl życia, ilość treningów, czy panująca za oknem pogoda. Nie chcąc bagatelizować kwestii odpowiedniego nawadniania warto zakodować sobie w mózgu fakt, że nasz organizm składa się aż w 60 - 70 procentach z wody. Niedostarczenie odpowiedniej ilości płynów osłabia nasz organizm w znacznie większym stopniu, niż zbyt mała ilość składników odżywczych zawartych w diecie. Chcąc określić odpowiednią ilość wody, jaką powinniśmy codziennie dostarczyć naszemu organizmowi, najlepiej jest wybrać się do dietetyka, który odpowiednia przebada nasz organizm i poda konkretne wskazówki.
Przestrzeganie codziennej normy zapotrzebowania na płyny to jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest picie wystarczającej ilości napojów podczas treningu, kiedy nasz organizm odczuwa wzmożony wysiłek, a do tego jest stymulowany przez wytwarzaną adrenalinę. Powszechnie przyjmuje się, że sportowiec powinien wypijać około pół litra płynów na każde trzydzieści minut aktywności fizycznej. Oczywiście jest to wartość względna, bo w przypadku chociażby maratończyków zalecana ilość płynów może być po prostu niemożliwa do wypicia podczas jednego treningu.
Czy lepiej pić jedynie wodę, czy sięgać po specjalne napoje?
Chociaż ciężko polemizować o zaletach spożywania odpowiedniej ilości wody mineralnej, to wielu ekspertów zaleca jej picie jedynie podczas krótkiego i względnie mało intensywnego treningu. Dlaczego? Czysta woda wypłukuje niektóre sole mineralne, a poza tym nie dostarcza węglowodanów, które są podstawowym źródłem energii dla organizmu.
Na szczęście istnieją napoje przygotowane specjalnie z myślą o sportowcach. Zawierają one niezbędne składniki, które uzupełniają braki w organizmie. Zazwyczaj wymienia się trzy rodzaje napojów dla sportowców, które różnią się zarówno składem wartości odżywczych, jak i przeznaczeniem:
- napoje izotoniczne - najbardziej popularne płyny dla sportowców. Co najważniejsze, ich ciśnienie osmotyczne jest takie samo jak we krwi, dzięki czemu izotoniki błyskawicznie nawadniają organizm. Dodatkowo zawierają w składzie węglowodany i elektrolity, które odpowiadają za energię niezbędną do pracy mięśni.
- Napoje hipotoniczne - ciśnienie osmotyczne tych napoi jest niższe niż w ludzkiej krwi. Oznacza to, że szybko nawadniają komórki, ale zarazem wytrącają elektrolity. Zalecane są jedynie osobom, które chcą skutecznie nawodnić organizm przy względnie niewielkim wysiłku.
- Napoje hipertoniczne: - ich ciśnienie osmotyczne jest wyższe niż we krwi. Zawierają one dużą ilość węglowodanów prostych i elektrolitów, dzięki czemu stanowią doskonałe źródło energii. Z drugiej strony napoje hipertoniczne mogą odwadniać organizm i wywołać bóle brzucha.
Jakich napojów lepiej unikać?
Pierwsze co się nasuwa na myśl, to bardzo słodkie napoje gazowane. Faktycznie, przy wysiłku fizycznym należy unikać tego typu napoi. Kolejnymi płynami, których należy nie spożywać podczas treningu, są soki owocowe, mimo że zawierają zdrowe składniki. Dlaczego? Ilość wartości odżywczych (szczególnie węglowodanów) jest zbyt duża, przez soki rozpuszczają się bardzo wolno w żołądku i mogą spowodować odwodnienie.
Podsumowanie
Napoje przeznaczone dla sportowców są przydatne i bezpieczne dla organizmu, jeśli tylko odpowiednio się je dobierze. Przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam odpowiedni rodzaj produktu. Poza tym należy zawsze pamiętać, jak bardzo ważne jest regularne nawadnianie organizmu, szczególnie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.
Komentarze
Napisz komentarz