Jakie grzyby warto włączyć do diety?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1304

Niejednokrotnie słyszymy, iż grzyby są składnikami niepełnowartościowymi, a zatem należałoby unikać ich przy zdrowym i przemyślanym trybie życia. Nic bardziej mylnego. Choć nie są one niezbędne dla naszego organizmu, włączenie ich do diety z pewnością okaże się mądrym posunięciem. Grzyby dostarczają nam znaczne ilości niektórych witamin z grupy B, a także minerałów takich jak potas, żelazo czy cynk. Co więcej - w procesie suszenia wszystkie te składniki są jeszcze bardziej skoncentrowane. Dlatego zamiast obawiać się, że grzyby mogą okazać się nieodpowiednie w Waszej diecie, lepiej przeczytajcie nasz ranking i dowiedzcie się, które z nich najlepiej sprawdzą się w Waszej zdrowej diecie.

Boczniaki

Skarbnica witamin i doskonały smak - tak najlepiej można opisać boczniaki, grzyby, które nie bez przyczyny królują na talerzach wegetarian i wegan. Te nietypowe, rosnące na pniach drzew liściastych grzyby nie tylko są pełne witamin i minerałów, ale także przyswajalnego białka (aż 70%). To także dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego mogą stanowić bardzo dobry zastępnik mięsa lub ryb w posiłku. Boczniakom, jako jedynym grzybom, przypisuje się także właściwości zdrowotne. Ich regularne spożywanie może obniżyć poziom cholesterolu czy cukru we krwi. Japońscy badacze posunęli się o krok dalej. Według ich badań ekstrakt z boczniaków, zawierający pleuran, może nawet wpływać na zmniejszenie guzów nowotworowych. Nie da się ukryć, że boczniaki to niesamowicie wartościowy składnik, który warto na stałe włączyć do swojej diety.

Pieczarki

Są dostępne w każdym sklepie, dlatego właśnie to one pojawiają się najczęściej na naszych talerzach. Gotowane, smażone, marynowane - jakakolwiek forma będzie dobra. Okazuje się bowiem, że pieczarki mają znaczący wpływ na proces odchudzania. Nic więc dziwnego, iż wykorzystywane są w modnej wśród gwiazd diecie. Wpływają przede wszystkim na zmniejszenie apetytu, ale także redukcję tkanki tłuszczowej. Pieczarki składają się w aż 80-90% z wody, dlatego bez problemu mogą stanowić zamiennik mięsa - są równie sycące, a jednocześnie zawierają tylko niewielkie ilości tłuszczów. Choć nie mają tak dużo przyswajalnego białka jak boczniaki (to od 5 do 7%), nadal są pełnowartościowym składnikiem odżywczym.

Grzyby Mun

Niestety tych grzybów nie znajdziemy w naszych lasach. Całe szczęście już dawno zagościły na półkach sklepowych. To azjatycki przysmak, który znamy przede wszystkim jako dodatek w ich kuchni. A szkoda - Chińczycy od dawna podkreślają ich wartości odżywcze i wpływ na zdrowie. Są nie tylko doskonałym dodatkiem smakowym, ale także składnikiem pro zdrowotnym. Regularne spożywanie suszu ma wpływ na zwiększenie odporności, a także zmniejszenie objawów przeziębień czy zapaleń płuc. To także doskonałe remedium na choroby wieńcowe, ale także bóle zębów czy wysokie ciśnienie. Choć mogłoby się wydawać, że to mało prawdopodobne, trzeba przyznać, że Chińczycy rzeczywiście należą do jednej ze zdrowszych grup narodowościowych. Może zatem warto przejąć od nich trochę tej sprawdzonej wiedzy i dołączyć grzyby mun do swojej diety.

Borowiki

Uwielbiany przez smakoszy i zapalonych grzybiarzy borowik jest także bogatym źródłem witamin i minerałów. Znajdziemy w nim przede wszystkim fosfor, żelazo i magnez, ale także witaminę C, B2 i B3. Podobnie jak pieczarka, borowik składa się w głównej mierze z wody, dlatego możemy pałaszować go do woli, nie martwiąc się zbytnio o dodatkowe kilogramy. Należy jednak uważać, z jakiego źródła pochodzą nasze grzyby. Nie powinno się zbierać ich w pobliżu drogi, gdyż borowiki z łatwością wchłaniają i gromadzą szkodliwe substancje ze spalin.

Kurki

Kurki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych grzybów. Chętnie je spożywamy, zwłaszcza w towarzystwie śmietany, jednak rzadko zastanawiamy się, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Te grzyby, w przeciwieństwie do pozostałych, są bogate przede wszystkim w witaminę C oraz D, dlatego warto spożywać je zwłaszcza jesienią i zimą, gdy możemy odczuć niedobór tych składników. Warto także podkreślić, że kurki zawierają bardzo dużą ilość miedzi, który wpływa na detoksykację organizmu. Tak samo jak poprzednie mogą doskonale zastąpić mięso. Będą zatem idealnym środkiem wspomagającym utratę zbędnego tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że to grzyby ciężkostrawne, dlatego nie zaleca się jedzenia ich późnym wieczorem.

Maślak sitarz

Kolejny ulubieniec grzybiarzy. Maślaki to przepyszne grzyby, które najłatwiej znaleźć w wilgotnych lasach sosnowych. Jest on jednak nie tylko doskonałym elementem sosów czy dań głównych, ale także składnikiem typowo pro zdrowotnym. Jego właściwości znane były już naszym praprababkom. Ten grzyb, w przeciwieństwie do pozostałych, wykorzystywany jest przede wszystkim przy problemach zapalnych jamy ustnej. Bóle zębów i dziąseł, angina czy afty - wszystko to leczone było wywarem z maślaków lub masą ze świeżych owocników. Można także robić z nich pasty i kremy na problemy skórne, trądzik czy owrzodzenia. Jego działanie bakteriobójcze to oczywiście nie wszystko. Maślaki są także doskonałym źródłem białka oraz substancji antybiotycznych. Sprawia to, że spożywanie ich w okresie zimowym może uchronić nas przed nieprzyjemnymi infekcjami.

Grzyby a odchudzanie

Jak już wspomnieliśmy, grzyby są idealnym składnikiem zastępczym nie tylko w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ale także w tych dietach, które mają przede wszystkim pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Choć nie zachęcamy do tego, by ograniczyć się wyłącznie do spożywania grzybów w różnych formach, warto włączyć je do codziennego jadłospisu zamiast mięsa. Zachęcić do tego powinna przede wszystkim niewielka ilość tłuszczu oraz węglowodanów. Mogą one stanowić także doskonały dodatek do dań głównych. Pamiętajcie jednak, by ograniczyć zarówno smażenie jak i duszenie w śmietanie. Jeśli zależy Wam nie tylko na wartościach odżywczych i witaminach, jedzcie przede wszystkim pieczarki. To właśnie one są lekkostrawne a także najmniej kaloryczne ze wszystkich grzybów. Nie zmienia to jednak faktu, iż grzyby powinny znaleźć się nie tylko w diecie odchudzającej, ale także w każdej innej, która ma zapewnić nam zdrowie i zbilansowaną liczbę przyswajanych składników.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu