Jakie warzywa wybierać jesienna porą?

Dodane przez: . Komentarze: 0 883

Zgodnie z zaleceniami lekarzy, żeby zachować doskonałe zdrowie, trzeba spożywać dziennie pięć porcji warzyw oraz owoców, z czego przynajmniej trzy powinny stanowić warzywa. Które wybierać jesienią?

Warzywa sezonowe


Przede wszystkim należałoby sięgać po świeże artykuły. Wśród warzyw sezonowych odnajdziemy buraki, seler, marchew, pietruszkę, pasternak, ziemniaki, kapustę białą oraz czerwoną, jarmuż, brukselkę, szpinak i dynię. Buraki mają kwas foliowy, witaminę C, żelazo, wapń, potas oraz magnez. Ich jedzenie przeciwdziała niedokrwistości i ma oddziaływanie antynowotworowe. Można z nich przygotować zupę, wykorzystać do tarty albo upiec oraz dołączyć do sałatki. Od września do marca możemy cieszyć się smakiem dyni. Odnajdziemy w niej witaminy: C, D, B1, B2, PP, żelazo, magnez, miedź, potas, kwas foliowy oraz beta-karoten. Dynia idealnie oddziałuje na wzrok oraz przeciwdziała powstaniu dolegliwości układu krążenia. Niejednokrotnie jest w formie zupy, lecz doskonale sprawdza się także jako komponent ciast. Należałoby także spożywać pestki dyni, jakie zawierają cynk oraz lecytynę. Por znany jest jako źródło witamin A, C oraz E, magnezu, potasu, kwasu foliowego i żelaza. Przeciwdziała powstaniu żylaków oraz naturalnie wzmacnia wytrzymałość organizmu. Sprawdza się jako składnik sałatek, surówek, zup oraz zapiekanek.

Czas na dynię


Dynia, należy do warzyw małokalorycznych, bogatych w witaminy oraz składniki mineralne (C, D, B1, B2, PP, kwas foliowy). Ma także wielką dawkę beta-karotenu (zwłaszcza pomarańczowe odmiany), jaki ma oddziaływanie antyutleniające, zapobiegające nowotworom oraz dolegliwościom układu krążenia. Pestki dyni obfitują natomiast w ogromne ilości cynku oraz lecytyny, i wyciąg z dyni jest najskuteczniejszym połączeniem żelaza, miedzi, magnezu oraz potasu, więc wszystkich minerałów dbających o prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Sezon na dynie trwa od września do listopada, lecz we właściwych warunkach możemy je przechować choćby do marca. Nadaje się do zapiekania, wypiekania, przygotowywania oraz marynowania. Z jej miąższu można zrobić zupę, racuszki, farsz do placków, i nawet ciasto lub dżem albo stosować jako dodatek do deserów. Pestki dołączamy do sałatek, ciasteczek albo bochenków dyniowych, zaś wydobyty z nich olej stanowi doskonały dodatek do wielu potraw. Należy jednakże pamiętać, aby nie stosować go do zapiekania – pod wpływem, wysokiej temperatury tworzy niebezpieczne związki. Placki z dyni smażmy zatem na oleju rzepakowym albo margarynach z niego zrobionych.

Cukinia, kalafior, brokuły - bogactwo witamin


Cukinia – odmiana dyni zwyczajnej, bogata jest w minerały takie jak potas oraz wapń i witaminy B1, B2, PP oraz C i karoten. Ważne jest to, iż nie łączy metali ciężkich. Zamknięte w niej związki zasadowe działają odkwaszająco oraz działają pozytywnie na mechanizm trawienia. Cukinia jest lekkostrawna, doskonale nadaje się do podgryzania pomiędzy posiłkami na surowo. Jest też doskonałym dodatkiem do placków, jakie są lżejsze od kartoflanych. Cukinię należałoby kupować od września do października. Sezon na nią jest dość krótki, więc należałoby go dobrze wykorzystać. Cukinia ma duże wartości lecznicze oraz odżywcze. Dzięki temu wykorzystywana jest dla osób na diecie i dla małych dzieci.

Kalafiory oraz brokuły z polskich upraw zbierane są od maja do listopada, i przechować udaje się je również w grudniu. Kalafior oceniany jest do ważniejszych warzyw z uwagi na bogaty skład syntetyczny, i również atuty smakowe. Zawiera m.in. multum składników mineralnych: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod i karoteny oraz szereg witamin: K, B1, B2, B6, C, kwas nikotynowy (witamina PP/B3) oraz pantotenowy (witamina B5).

Gdy idzie o możliwości przygotowania, kalafior oraz brokuły należą do niezwykle uniwersalnych warzyw. Można je jeść na surowo, duszone, wypiekane, jako składnik zapiekanek, zup jarzynowych i sałatek. Idealnie smakują smażone, ugotowane w wodzie albo na parze oraz podane ze zdrowym olejem roślinnym, z ziołami lub również opiekane z serem albo sosem beszamelowym.


Ziemniaki - kopalnia błonnika


Ziemniaki mają ogromne ilości witaminy C oraz w naszej kuchni, przy niezwykle dużym spożyciu tychże warzyw, stanowią jej podstawowe źródło w diecie, tym bardziej iż dostępne są przez cały rok. Bogate są również w witaminy z grupy B, witaminę PP, K, i ze składników mineralnych zasobne są w potas, fosfor, magnez, sód, żelazo i wapń. Poza tym ziemniaki mają dużo białka roślinnego oraz błonnika, usprawniającego pracę przewodu pokarmowego. Nazwa ”ziemniak” odnosi się do całej rośliny – również do jej części zielonych, jak i jadalnych, bogatych w skrobię bulw (ziemniak, kartofel, psianka, pyra). Warzywa te kwalifikowane są na parę klas kulinarnych. Odmiany rodzaju A albo AB to formy sałatkowe, jakie nie rozpadają się po przygotowaniu. Bulwy o największym wykorzystaniu określone są symbolem B. Typ BC albo C to formy mączyste, jakie idealnie nadają się np. na puree oraz kluski.

Czosnek zwiększa wytrzymałość


Czosnek stanowi ważne bogactwo związków bio- aktywnych, w tym witaminy C, A, B1, B2, B3, PP, i również fitosteroli, flawonoidów. Ma liczne substancje lotne, nazywane olejkami czosnkowymi, w jakim znajdują się allicyna oraz allistatyna przejawiające intensywne działanie bakteryjne. Warzywo to pomaga w walce z chorobami oraz oddziałuje pozytywnie na wytrzymałość organizmu. Jak pokazują badania, czosnek może także być przydatny w profilaktyce miażdżycy. Jedzony często oddziałuje na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi.

Warzywa kiszone


W sezonie przeziębień oraz grypy należałoby włączyć do jadłospisu warzywa kiszone (kapustę oraz ogórki). Dzięki fermentacji mlekowej, warzywa zyskują kolejną porcję witaminy C i witamin z grupy B. Spożywanie kiszonek oddziałuje pozytywnie na wytrzymałość, i również układ trawienny (reguluje perystaltykę jelit i buduje florę bakteryjną). Należy jednakże zwrócić uwagę, żeby warzywa były kiszone, a nie kwaszone.

Podsumowując, naprawdę warto w okresie jesiennym spożywać duże ilości warzyw, ponieważ mają one bardzo pozytywny wpływ na cały nasz organizm. Do tego w warzywach znajdziemy bardzo dużo witamin, które pomogą nam znacząco wzmocnić nasz organizm. Ponadto jesień jest bogata w rozmaite warzywa, z których możemy przyrządzać naprawdę przepyszne potrawy.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu