Jedz szpinak – bądź silny jak Popeye!

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1670

Z pewnością kojarzysz filmy animowane o dobrotliwym marynarzu, który po zjedzeniu szpinaku nabierał niezwykłej siły. Popeye, bo o nim mowa, znacząco przyczynił się do spopularyzowania tego niezwykłego warzywa – i choć miska szpinaku nie wystarczy, aby Twoje mięśnie zrobiły się ogromne i imponująco twarde, zdecydowanie warto wprowadzić go do swojego menu. Dowiedz się, jakie korzyści niesie jedzenie szpinaku i czym prędzej zadbaj o to, aby każdego dnia na Twoim stole pojawiła się porcja tego zielonego przysmaku!

Szpinak – podstawowe informacje

Szpinak to roślina z rodziny szarłatowatych, pochodząca ze środkowo-zachodniej Azji. Obejmuje trzy gatunki, jednak najbardziej znany jest szpinak warzywny – do niedawna niezbyt popularny na naszych stołach, w ostatnich latach zaczął być traktowany jako zdrowy i smaczny przysmak. Właściwości zdrowotne szpinaku znane były już w Starożytnej Persji – spożywany jest od około 2000 lat. Warto wiedzieć, że bajki o Popeye’u przyczyniły się do dużego wzrostu popularności szpinaku – dzięki nim jego sprzedaż wzrosła o ponad 30 procent! Z tego powodu w Teksasie w roku 1937 wzniesiono specjalny pomnik dla E.C. Segara – rysownika, który stworzył postać dobrotliwego marynarza. Dziś nasza wiedza o szpinaku jest bardzo duża, dzięki czemu uważamy go za doskonałe uzupełnienie diety. Ponadto nauczyliśmy się wykorzystywać go w kuchni – dzięki temu szpinak stał się jednym z ulubionym dodatków do dań z makaronem, zdrowych koktajli i zielonych sałatek.

Wartość odżywcza szpinaku

Zacznijmy od wartości odżywczych – 100 gramów szpinaku zawiera jedynie 16 kcal, a oprócz tego 2,6 g białka, 3 gramy węglowodanów i 2,6 g błonnika. Szpinak jest świetnym źródłem beta-karotenu – 100 gramów to aż 4243 μg tej substancji. Oprócz tego szpinak zawiera około 68 mg witaminy C, 106 mg witaminy B1, 0, 19 witaminy B2, 235 mg potasu, 93 mg wapnia, 29 mg fosforu, 53 mg magnezu, niemal 3 g wapnia i chlorofil – a to wszystko w zaledwie stu gramach szpinaku. Niemal od zawsze szpinak uważany był za najlepsze lekarstwo na anemię. Osoby cierpiące na niedokrwistość sięgały po szpinak, aby szybko uzupełnić poziom żelaza w organizmie. Okazuje się jednak, że rośliny takie jak szpinak nie sprawdzają się jako źródło żelaza – jest ono przyswajane w niewielkiej ilości. Dla porównania szpinak zawiera tyle samo żelaza co wołowina, jednak z rośliny przyswoimy go jedynie w jednym procencie, a z mięsa – aż w dwudziestu. Warto o tym pamiętać, choć oczywiście spożywanie szpinaku nadal jest świetnym pomysłem – ogromna ilość witamin i walory smakowe czynią ze szpinaku pozycję obowiązkową w każdym menu.

Szpinak – właściwości zdrowotne

Szpinak świetnie nadaje się dla osób w każdym wieku. Pozwala on na obniżenie poziomu cholesterolu i poprawia pracę całego układu krążenia. Odciąża serce, chroni przed miażdżycą i obniża ciśnienie. Może on również zmniejszać podatność na stres, dlatego osoby mające stresujący tryb życia, powinny sięgać po niego jak najczęściej. Szpinak ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni organizm przed nadmierną aktywnością niszczycielskich wolnych rodników. Co ważne, działa on dobroczynnie na układ pokarmowy, wspierając funkcjonowanie trzustki, zapobiegając zaparciom i regulując codzienne procesy trawienne.

Warto spożywać szpinak podczas diety odchudzającej. Ma on wyjątkowo mało kalorii, a jednocześnie istnieje mnóstwo sposobów na pyszne przygotowanie szpinaku. Dodatkowo jest on źródłem witamin z grupy B, które przyspieszają metabolizm. Niektórzy naukowcy podają, że szpinak to dobre źródło tylakoidów – substancji, które mogą wydłużyć uczucie sytości nawet o dwie godziny, opóźniając tym samym moment sięgnięcia po kolejny posiłek lub przekąskę.

Szpinak polecany jest również kobietom w ciąży. Jest on świetnym źródłem kwasu foliowego, które zapobiega wadom rozwojowym płodu. Oprócz tego jest źródłem wielu ważnych witamin, niezbędnych dla zachowania dobrej kondycji organizmu.

Istnieje grupa osób, które nie powinny spożywać szpinaku. Zawarte w nich szczawiany wpływają na organizm odwapniająco i mogą powodować kłopoty u osób, które mają problemy z nerkami – między innymi chorują na kamicę wapniową.

Szpinak w Twojej kuchni

Latem w wielu sklepach z łatwością znajdziesz szpinak świeży – warto to wykorzystać, a na produkt mrożony przyjdzie czas jesienią i zimą. Świeży szpinak doskonale sprawdzi się jako baza wielu sałatek – wystarczy dodać swoje ulubione warzywa, dodatek białkowy i zdrowy dressing, aby cieszyć się prawdziwym bogactwem smaku i witamin. Warto łączyć szpinak z serami – na przykład z serem pleśniowym oraz z owocami – z gruszkami, granatem czy truskawkami. Do sałatek należy dodać odrobinę oleju lub oliwy – dzięki temu zwiększy się wchłanialność beta-karotenu i cennej luteiny.

Szpinaku nie należy gotować. O wiele lepszym pomysłem jest duszenie szpinaku na odrobinie oliwy, najlepiej z dodatkiem czosnku (ten świetnie komponuje się ze szpinakiem i powinien być jego nieodłącznym towarzyszem!) oraz gałki muszkatołowej. Tak przygotowany szpinak doskonale sprawdzi się jako dodatek do makaronu, do lasagne, do naleśników, pierogów i tart. Ciekawą opcją są również zupy ze szpinaku, kolorowe kotlety, omlet, a także koktajle – jeśli uwielbiasz zdrowe smoothie, szpinak z pewnością będzie królował podczas wielu Twoich śniadań. Jeśli zależy Ci na tym, aby liście szpinaku nie straciły swojego intensywnie zielonego koloru, dodaj do niego kilka kropli soku z cytryny. Pamiętaj również, że liście te bardzo tracą na objętości – dlatego jeśli przygotowujesz danie ze szpinakiem w roli głównej, zaopatrz się przynajmniej w 1-2 kg liści. Smacznego!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu