Kalistenika – czy może zastąpić trening na siłowni?

Dodane przez: . Komentarze: 0 7823

Kalistenika, czyli aktywność fizyczna, która po latach zyskuje coraz bardziej na popularności, polega na treningu z wykorzystaniem masy własnego ciała. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej naturalnych form treningu. Do trenowania potrzebujesz zaledwie jednego – własnego ciała, choć można również posłużyć się chociażby drążkiem, czy krzesłami. Czy da się w ten sposób zbudować masę mięśniową porównywalną do efektów treningów na siłowni?

GENEZA KALISTENIKI

Można powiedzieć, że historia kalisteniki sięga  początków istnienia człowieka. Szersze zastosowanie przyjęła za czasów starożytnych Greków i Rzymian. Nazwa pochodzi od greckich słów kallos oznaczającego piękno, i sthenos – siłę. Według zapisków Herodota, kalistenikę trenowali nawet Spartanie, przygotowując się do bitwy pod Termopilami, czyli w 480 r.p.n.e. W XIX w. Friedrich Ludwig Jahn, uznawany za ojca gimnastyki sportowej, która wywodzi się z kalisteniki, opracował  urządzenia takie, jak drążek i upowszechniał je w ramach treningu wojskowego i codziennego. W połowie XX w. kalistenika odeszła w niepamięć wraz z pojawieniem się siłowni publicznych. Kult maszyn do ćwiczeń szerzył się coraz bardziej i bardziej. Kalistenika powróciła dopiero w latach 90’ XX wieku w Nowym Jorku pod nazwą Street Workout i w nieco innej postaci.


JAK KALISTENIKA WPŁYWA NA CIAŁO?

Kalistenika ma na celu usprawnienie siły, wyglądu, a przede wszystkim zdrowia. W przypadku tej aktywności fizycznej osiągi nie mają większego znaczenia. Celem jest dążenie do ukształtowania sprawnego i zdrowego ciała. Wiele osób uważa, że tylko za pomocą hantli, maszyn, ciężarów i innych sprzętów możemy stworzyć masę mięśniową. Kalistenika buduje mięśnie, czasem nawet lepiej niż na siłowni. Podczas treningu ćwiczysz wszystkie partie, nie nabawisz się kontuzji spowodowanej nierównowagą mięśniową - podczas takiego treningu niektóre mięśnie mogą stać się nieproporcjonalnie większe i silniejsze od drugich. Ponadto nie obciążasz kręgosłupa ani stawów, a za to wspaniale wykształcisz mięśnie stabilizujące, które nie zawsze są rozwijane przez osoby trenujące na siłowni. Kalistenika nie da Ci jednak maksymalnej siły. Po osiągnięciu pewnego pułapu swojej mocy, będziesz potrafił wykonywać ćwiczenia, jak stanie na rękach. Pompki nie sprawią Ci żadnego trudu. Staniesz się silniejszy. Podczas treningu na własnym ciężarze trenujesz nie tylko siłę, ale również równowagę, zwinność i koordynację.

Do wad kalisteniki możemy zaliczyć to, iż zazwyczaj górna część ciala jest bardziej rozbudowana niż same dolna. Silne i masywne nogi przeszkadzają w wykonywaniu niektórych ćwiczeń, dlatego ich trening nie jest tak często uwzględniany w kalistenice.


PRZYKŁADY ĆWICZEŃ KALISTENICZNYCH

Pompki, podciąganie na drążku, przysiady, mostki, wznosy nóg, glute bride (unoszenia nóg zgiętych pod kątem 90 stopni w leżeniu na plecach), pompki szwedzkie (dip), stanie na rękach, flaga - jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń kalisteniki, a dokładniej sztandarowe ćwiczenie Street Workoutu, pistolety (przysiady na jednej nodze), pompki w staniu na rękach, podciąganie na jednej ręce, front lever (waga w zwisie przodem). Każde z ćwiczeń posiada kilka wariantów trudności, np. możesz wykonywać pompki tradycyjne lub pompki stojąc na rękach. Ważne jest, zwłaszcza na początku przygody z kalisteniką, aby zwrócić uwagę na dbałość wykonywanych ćwiczeń oraz na technikę. Istotne jest również wzmacnianie ciała, aby móc wykonywać kolejne ćwiczenia oraz bardziej skomplikowane warianty. Spora część osób ma problem z prawidłowym wykonaniem pompki, więc nie rzucaj się od razu na głęboką wodę i nie staraj się wykonywać flagi dopóki nie opanujesz podstawowych ćwiczeń.


Ćwiczenia dzielimy na dynamiczne i statyczne. Dynamiczne, czyli takie przy których wykonujemy powtórzenia -  pompki. Statyczne natomiast polegają na utrzymaniu pozycji jak najdłużej - flaga. Do kalisteniki możesz wykorzystać sprzęty takie, jak drążki, stoły, krzesła, ścianę, słupy.

Kalistenika to aktywność fizyczna znana już w starożytności, polegająca na treningu siłowym z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Jest idealny zwłaszcza przy niskim budżecie. Oprócz tego można ćwiczyć dosłownie wszędzie: w domu, w parku, na siłowni, na boisku. Pomaga zbudować masę mięśniową, a przede wszystkim wykształtować piękną sylwetkę i zdrowe ciało.


WYPRÓBUJ!


Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu