Dla wielu osób trening z samego rana nie jest żadną nowością. Są osoby, które chętnie ćwiczą przed pracą czy szkołą. Co ciekawe, sporo osób wybiera trening bez śniadania. Ta metoda treningowa połączona z sięganiem po suplementy przedtreningowe na pusty żołądek często kończy się jednak różnego rodzaju problemami natury żołądkowej. Kawa wydaje się być w tym przypadku lepszym pomysłem. W końcu pozwala się rozbudzić i posiada działanie silnie pobudzające. Jednak czy kofeina na pusty żołądek to na pewno dobre rozwiązanie? Czy warto pić kawę na pusty żołądek przed treningiem?
Kawa na czczo -tak czy nie?
Kawa działa na organizm człowieka pobudzająco, zwiększając przepływ krwi i przyspieszając bicie serca. Dzięki kawie człowiek czuje się pobudzony i ma energię do działania. Jednak jest to efekt jedynie krótkotrwały. Szczególnie szybko mija rano, gdy organizm nie jest jeszcze do końca obudzony po nocy.
Tym samym okazuje się, że kawa na czczo to nie jest dobry pomysł na rozpoczęcie nowego dnia. Przede wszystkim z samego rana organizm nie potrzebuje tak dużej dawki kofeiny. Kawa zapewnia też jedynie chwilowe uczucie pobudzenia i spełnienia. Dlatego lepiej rano zdecydować się na pożywne śniadanie. W końcu nie bez powodu nazywa się je najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Kawa na czczo - czy jest groźna dla organizmu?
Kawa pita na czczo na pewno znacznie zwiększa szansę na niestrawność i zgagę. Przy okazji może pogłębić stres. Okazuje się bowiem, że kawa ma działanie, które zwiększa poczucie lęku i stres. Wypicie jej rano na pusty żołądek tylko pogłębia to uczucie. Kawa przy okazji niekorzystnie wpływa także na równowagę hormonalną organizmu. blokuje bowiem wydzielanie serotoniny, a więc tzw. hormonu szczęścia. Jeśli więc kawa rano to tylko w towarzystwie dobrze skomponowanego śniadania.
Kawa na czczo a trening?
Kawa na pusty żołądek wypita przed treningiem fizycznym nie jest więc dobrym pomysłem. Warto rano przede wszystkim coś zjeść. Ponadto kawa powinna być wypita co najmniej pół godziny lub godzinę przed treningiem.
Kofeina wchodząca w skład kawy na pewno zwiększa stężenie wolnych kwasów tłuszczowych. Pozwala to oszczędzić cenny glikogen zawarty w mięśniach. Przy okazji zwiększa ona poziom glukozy we krwi i sprzyja redukcji masy ciała. Kofeina redukuje także zmęczenie organizmu i oddziałuje na ilość spalanych kalorii. Przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie, że dzięki kawie można spalić ich nawet o 15% więcej niż normalnie.
Wiele osób, które trenują na co dzień, są także zdania, że picie kawy zmniejsza uczucie bólu w czasie intensywnej aktywności fizycznej, a także ryzyko urazów i kontuzji związanych z wiekiem. Spada też odczucie zakwasów po treningu.
Kawa a odchudzanie
Wchodzący w skład kawy kwas chlorogenowy skutecznie neutralizuje wolne rodniki. Posiada także właściwości antyoksydacyjne. Przy okazji zapobiega zaparciom, przeciwdziała miażdżycy oraz działa przeciwzapalnie.
W czasie odchudzania się warto sięgać przede wszystkim po kawę zieloną. Zwana jest ona również kawą surową, gdyż jej obróbka kończy się przed procesem palenia. Naukowcy udowodnili, że picie dwóch filiżanek takiej kawy dziennie znacznie przyspiesza proces utraty tkanki tłuszczowej. Co więcej, w czasie odchudzania z kawy nie trzeba w ogóle rezygnować. Warto jednak w tym czasie zrezygnować z cukru i tłustego mleka. Tak naprawdę jeden czy dwa kubki kawy dziennie nie wpływają zbytnio na efekty diety. Większe znaczenie ma aktywność fizyczna.
Wpływ picia kawy na zdrowie
Osoby, które mają problemy z nadciśnieniem na pewno powinny uważać na picie kawy, zwłaszcza przed planowanym treningiem. W czasie ćwiczeń zwiększa się bowiem tętno, a kawa to zjawisko może jeszcze spotęgować. Osoby, które na co dzień stosują suplementy diety, również powinny na kawę uważać. Okazuje się, że część z nich ma już w swoim składzie składniki pobudzające np. kofeinę czy guaranę.
Ponadto należy pamiętać, że kawa pita przed treningiem wieczornym skończyć się może bezsennością i kiepską regeneracją organizmu. Najlepiej więc kawę jest wypić na co najmniej 5 godzin przed planowanym snem.
Ile czasu przed treningiem pić kawę?
Kofeina podawana do organizmu razem z kawą jest wchłaniana bardzo szybko. Jeśli w planach jest długi trening efekty działania kofeiny są odczuwalne już po około 15-20 minutach od wypicia kawy. W przypadku krótszego treningu jest to 45 minut. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w czasie picia kawy regularnie nawadniać swój organizm. W ten sposób skutki moczopędnego napoju są w dużej mierze niwelowane. Podstawa to 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie.
Kofeina na pewno zwiększa wydolność organizmu i dodaje mu energii do działania. Przy okazji motywuje do aktywności fizycznej. Osoby, które decydują się jednak na regularne picie kawy, powinny wziąć pod uwagę swój ogólny stan zdrowia. Kawa bywa szkodliwa na przykład dla osób, które borykają się z nadciśnieniem. W tym przypadku z kawy warto raczej zrezygnować i rozpocząć odpowiednie leczenie zalecone przez lekarza.
Komentarze
Napisz komentarz