Kiedy stosować i jak dawkować karnitynę?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1054

Prozdrowotne działanie karnityny powoduje, że jest ona powszechnie stosowana przez sportowców w celu uzupełniania niedoborów tego niezbędnego do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych związku. Kiedy stosować karnitynę? Jaką dawkę suplementu przyjmować w okresie okołotreningowym?

Długotrwałe i mordercze treningi powodują, że organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na karnitynę. Ten aminokwas przyczynia się m.in. do szybszego spalania tkanki tłuszczowej, dlatego warto przyjmować go w czasie stosowania diet redukcyjnych.

Dlaczego warto stosować karnitynę?

Istnieje szereg aspektów przemawiających za włączeniem karnityny do codziennej suplementacji zarówno w okresie redukcji wagi, jak i budowania masy mięśniowej. Karnityna wykazuje szerokie spectrum działania i może być wykorzystywana w celu:

Zwiększania siły i wytrzymałości

Stosowanie karnityny wpływa na wydolność w czasie treningów oraz pomaga zyskać siły niezbędne do intensywnego wysiłku fizycznego niezależnie od jego rodzaju, dlatego polecana jest zarówno sportowcom i amatorom sportów siłowych, ale także wszystkim wykonującym ciężką i wymagającą dużych nakładów energii pracę. Stosowana w okresie okołotreningowym pozwala zwiększyć osiągi i zyskać dodatkowy impuls do wzrostu mięśni oraz przyśpiesza proces regeneracji mięśni po wysiłku.

Ochrony kości przed uszkodzeniami

Intensywny trening negatywnie wpływa na stan kośćca i z czasem może powodować utratę masy kostnej. Stosowanie karnityny pozwala wpłynąć na poprawę mikrostruktury kości oraz zabezpiecza przed złamaniami i zapaleniem stawów.

Redukcji tkanki tłuszczowej

Karnityna jest doskonale znanym wśród sportowców spawaczem tłuszczu. Ten aminokwas zapewnia transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, zabezpiecza organizm przed gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, zmniejsza apetyt oraz redukuje zmęczenie, co wpływa na poprawę wydolności organizmu w trakcie stosowania diety redukcyjnej i pozwala intensywnie ćwiczyć mimo zmniejszenia dobowej dawki kalorii. Ponadto karnityna podnosi wydolność tlenową organizmu, co przekłada się intensyfikację procesów spalania tkanki tłuszczowej.

Usprawnienia pracy serca

Intensywny trening niekorzystnie wpływa także na funkcjonowanie mięśnia sercowego. Stosowanie karnityny pozwala m.in. zmniejszyć ryzyko zawału i zapobiega chorobom serca.

Zabezpieczania organizmu przed powstawaniem wolnych rodników

Karnityna jest silnym antyutleniaczem, dzięki czemu pozwala spowolnić procesy starzenia się organizmu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Karnityna odgrywa także ważną rolę w procesach detoksykacji organizmu.

Obniżania poziomu złego cholesterolu

Badania udowodniły, że dzięki suplementacji karnityny możemy znacznie obniżyć poziom trójglicerydów i złego cholesterolu LDL we krwi. Stosowanie karnityny pozwala także podnieść stężenie korzystnie wpływającego na organizm cholesterolu HDL.

Ze względu na znaczne niedobory karnityny związane z intensywnym wysiłkiem fizycznym suplementacja tym aminokwasem jest powszechnie zalecana sportowcom i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak dawkować karnitynę?

Dawkowanie karnityny uzależnione jest od rodzaju stosowanego suplementu i zaleceń jego producenta. Standardowa dawka karnityny waha się w granicach 15 – 20 mg/ dobę.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu