Kiedy trening uczula

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1636

Wymówki od treningu mogą być różne począwszy od lenistwa, przez brak dyscypliny, a na znużeniu skończywszy. Być może fakt iż, trening może uczulać brzmi jak kolejna tania wymówka, niemniej zdarzają się przypadki, w których trening autentycznie może powodować reakcje alergiczne – uciążliwe i irytujące, ale również groźne dla życia. Grupa osób cierpiących na tego rodzaju uczulenia nie jest duża, ale uzasadnia niechęć do aktywności lub całkowitą rezygnację niektórych z regularnych treningów.

Pierwszym z najbardziej uciążliwych „uczuleń” jakie mogą powodować treningi jest astma. Osoby cierpiące na to schorzenie, często wykonując ćwiczenia wzmagają jego objawy, a co za tym idzie mogą stwarzać niezwykle poważne niebezpieczeństwo dla swojego zdrowia, a nawet życia. Astma obejmuje zapalenie dróg oddechowych, które wywoływać może skurcze mięśni gładkich wokół dróg oddechowych powodując objawy astmatyczne. Są one wywoływane również ekspozycją na alergeny, zimne lub suche powietrze, stres, infekcje wirusowe czy czynniki drażniące. Osoby u których pojawiają się objawy astmy jedynie podczas wykonywania treningów zdarzają się rzadko, a są one powiązane głównie ze sporym wysiłkiem i zbyt intensywnymi ćwiczeniami. Jeżeli jesteś w tej grupie nie musisz całkowicie rezygnować z aktywności, a jedynie poprzestać na tych mniej wysiłkowych jak ćwiczenia rozciągające, joga, delikatne treningi siłowe.

 

Podobne do objawów astmy, są również zaburzenia strun głosowych, które pojawiają się na skutek nieprawidłowego ich zamknięcia. Wśród objawów jest min. „świszczący oddech”, duszność czy ucisk w klatce piersiowej lub szyi. Leki na astmę nie pomogą w przypadku tych zaburzeń powodowanych wysiłkiem, co często wprowadza w błąd pomagających im ludziom. Czynnikami, które mogą wpływać na to zaburzenie może być również stres, niepokój, silne zapachy drażniące. W przypadku pojawiania się tego typu zaburzeń można trenować, ale tak jak w przypadku astmy nie należy zbytnio się forsować.

 

Ćwiczenia wywoływać mogą również objawy anafilaksji wysiłkowej w postaci pokrzywki na skórze. Bywa, iż zdarzają się ciężkie wstrząsy anafilaktyczne które poza pokrzywką objawiać się mogą dusznościami, zaburzeniami krążenia w tym zawrotami głowy czy spadkiem ciśnienia krwi, zdarzają się także objawy żołądkowe, nudności, wymioty czy biegunka. Anafilaksja powodowana wysiłkiem, jak sama nazwa wskazuje, powstaje w wyniku nadmiernej aktywności np. podczas uprawiania dyscyplin sportowych jak tenis, pływanie, jogging czy ciężka praca fizyczna. Jeżeli zatem odczuwalne staje się nietypowe zmęczenie, napływ gorąca, swąd czy zaczerwienienia już po kilku minutach od rozpoczęcia treningu warto go zaprzestać, gdyż może pojawić się obrzęk twarzy, ust, oczu i gardła, a następnie wstrząs anafilaktyczny. Cierpiący na to schorzenie muszą bardzo uważać, gdyż wyjątkowo intensywny wysiłek może być dla nich bardzo niebezpieczny.

 

Przyczyną pokrzywki może być również nadmierna wrażliwość na produkcję potu tzw. pokrzywka cholinergiczna, a jej pojawianie się może tkwić w nagłym wzroście temperatury ciała. Gorące kąpiele, intensywne ćwiczenia czy ostre jedzenie może wywoływać reakcję alergiczną. Często towarzyszą jej również inne problemy zdrowotne jak astma czy niskie ciśnienie tętnicze. Osoby cierpiące na tego typu uczulenie ciężko zdiagnozować, niemniej podejrzewa się, iż może to być uczulenie na własny pot, które stwierdzić można specjalistycznymi badaniami.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu