Kolka - częsty problem biegaczy. Jak ją zwalczyć?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1411

Problem z kolką dotyczy nie tylko osób aktywnych fizycznie, ale boryka się z nim każdy z nas. Charakteryzuje się zazwyczaj ostrym bólem brzucha, często porównywanym do kłucia pod żebrami. Jest ona dolegliwością, która najczęściej pojawia się u biegaczy. Jak pozbyć się regularnych problemów z kolką?

Kolka - przyczyny

Mimo, iż od wielu lat wciąż prowadzone są liczne badania naukowe na temat powodów powstawania kolki, znane jest tylko kilka czynników, które mogą wpływać na zwiększenie ryzyka powstania tej dolegliwości bólowej. Są to przede wszystkim:

  • Niewzmocnione mięśnie brzucha
  • Płytki oddech
  • Nieodpowiednia dieta - zbyt dużo błonnika, jedzenie tłustych potraw
  • Odwodnienie lub przewodnienie
  • Nieodpowiednie przygotowanie do wysiłku
  • Zbyt niski poziom elektrolitów w organizmie
  • Brak rozgrzewki lub nieprawidłowo przeprowadzona rozgrzewka (np. trwa zbyt krótko)
  • Silny stres
  • Spożycie sytego posiłku przed treningiem, zjedzenie posiłku tuż przed treningiem
  • Choroby - np. wrzody żołądka, kamica nerkowa, miażdżyca, choroby serca

Jak chronić się przed kolką?

W celu uniknięcia problemów z powstawaniem kolki zachowaj odstęp pomiędzy spożytym posiłkiem a wysiłkiem fizycznym. Zadbaj również o to, aby potrawy nie były ciężkie, sycące i tłuste, ponieważ obciąży to żołądek. Rozpoczynaj trening minimum 2 godziny po jedzeniu. Zadbaj również o wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych - skup się na ćwiczeniach mięśni brzucha np. wciąganie brzucha i wydymanie. 

Jak pozbyć się kolki gdy już nas dopadnie?

Jeśli często borykasz się z kolką, weź pod uwagę sposoby, które pozwolą Ci na szybkie pozbycie się tego problemu. Przede wszystkim, gdy silne kłucie brzucha pojawia się podczas biegania - koniecznie zwolnij tempo. Nie warto również w takiej sytuacji się denerwować, ponieważ stres może wpłynąć na nasilenie się objawów. Warto również pamiętać, aby w przypadku powstania kolki zadbać o głębsze łapanie powietrza, co pozwoli na lepsze dotlenienie i zmniejszenie kolki. Specjaliści polecają też delikatne naciskanie bolącego miejsca lub podniesienie rąk ku górze. Wiele osób w przypadku kolki popełnia kolosalny błąd - kuca lub siada z nadzieją, że wspomoże to pozbycie się bólu. Niestety takie działanie nie są pożądane, a nawet są odradzane, ponieważ mogą dać zupełnie odwrotny efekt. Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą znacznych skutków - nie rozpoczynaj kolejnego biegu! Zrób sobie krótki spacer (zadbaj o wolniejsze tempo). 

Osobom, które często „łapią kolki” powinny wziąć pod lupę swoją dietę, przede wszystkim zastanowić się, czy jest ona bogata w elektrolity (potas, magnez, sód, wapń itp), gdyż regularne występowanie tej dolegliwości może być spowodowane zbyt małej ilości tych pierwiastków w organizmie. 

W celu uzupełnienia niedoboru polecamy Real Pharm ISO GO

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu