Kreatyna - czy warto?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 2353

Kreatyna coraz częściej jest polecana wielu sportowcom, ale także i kulturystom. Ma niezwykłe właściwości „boostujące” organizm. Jest całkowicie dla nas bezpieczna, o ile przyjmuje się wyłącznie zalecaną jej ilość. Co tak naprawdę robi kreatyna i dlaczego dla osób aktywnych jest taka ważna?

Kreatyna to związek, syntezowany naturalnie przez nasz organizm. Proces ten odbywa się w wątrobie i stamtąd dociera ona do mięśni. W nich jest gromadzona pod postacią fosfokreatyny, inaczej PC. Jest wykorzystywana przede wszystkim podczas wysiłku beztlenowego, dlatego polecana jest szczególnie podczas sprintów oraz ćwiczeń siłowych. Również osoby, które ćwiczą na poziomie maksymalnym skorzystają z właściwości tegoz suplementu. Podczas tak intensywnego wysiłku nasze mięśnie korzystają z dostępnego im ATP. Kiedy jednak  jedna z grup fosforanowych oderwie się od cząsteczki, wtedy ATP przekształca się w ADP. W takiej sytuacji potrzebujemy dodatkowego wsparcia w postaci kreatyny. Jednak nie będzie ona działała zawsze. Efektywność dostarczanej przez nią energii mierzona jest w wytrenowaniu mięśni. Im bardziej są one wyćwiczone, tym więcej PC będą w stanie przyjąć i efektywnie wykorzystać, dlatego kreatynę poleca się osobom bardziej zaawansowanym w treningu siłowym. 

Jak przekłada się to na nasze treningi? Otóż poczujemy znacznie więcej siły w mięśniach, które staną się o wiele bardziej wytrzymałe. Dzięki niej będziemy w stanie zrobić o wiele więcej powtórzeń, co przełoży się na znacznie efektywniejszy trening i szybsze nabieranie masy mięśniowej. Jest ona osmotycznie czynna, co oznacza, że wspomaga przenikanie wody przez błony komórkowe. Woda rozciąga ściany komórek, przez co znacznie polepsza się ich objętość. Dzięki temu procesowi następuje pozytywny anabolizm, czyli rozrost tkanki mięśniowej za sprawą szybszej syntezy białek. 

Jak ją suplementować?

Niegdyś zalecano spożywanie nawet do 28 g kreatyny dziennie w czterech dawkach po 5-7 g, co okazywało się bardzo nieefektywne, ponieważ większość tego suplementu wydalało się z moczem. 

Ciągle badając suplementy diety zauważono, że optymalną dawką dla osoby trenującej siłowo już dłuższy czad jest 0,05 g na kilogram masy ciała. Takie indywidualne podejście pozwala na pełne wykorzystanie potencjału anabolicznego kreatyny. Suplementacja daje te same efekty co przyjmowanie 20 g kreatyny na dobę. 

Obecnie zaleca się spożywać ją wraz z węglowodanami, ponieważ insulina pomaga w szybszym transporcie kreatyny do mięśni, co z kolei znacznie przyspiesza jej wchłanianie do mięśni i znacznie podnosi poziom fosfokreatyny.

Ponieważ sami ją wytwarzamy, ale w niewystarczającej ilości, warto zacząć ją dodatkowo stosować dla polepszenia efektów treningowych na siłowni. Nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków i nie można jej przedawkować, ponieważ jej nadmiar zostanie wydalony z organizmu. Aby efektywnie zażywać ten suplement, warto policzyć swoje dzienne zapotrzebowanie na podstawie aktualnej masy ciała. 

Jaki suplement wybrać?

Polecamy REAL PHARM CREA-HCL 250G

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu