Dostępne na rynku suplementy na masę mają przede wszystkim za zadanie kontrolowanie wydzielania szkodliwych dla muskulatury hormonów katabolicznych i aktywowanie działania hormonów anabolicznych wspierających przyrost masy. Wśród legalnych anabolików znajdziemy szereg środków zawierających składnik o nazwie kurkumina.
Czym jest kurkumina?
Kurkumina to naturalny barwnik pozyskiwany z przyprawy o nazwie kurkuma, która wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Kurkuma podobnie, jak imbir powszechnie stosowana jest w medycynie naturalnej, jednak od niedawna docenioną ją także za działanie anaboliczne, które pozwala wspierać rozwój muskulatury i szybciej osiągnąć umięśnioną sylwetkę.
Wykazuje ona szereg właściwości, które pozwalają leczyć niektóre choroby. Najbardziej doceniana jest ze względu na udowodnione działanie antynowotworowe oraz przeciwzapalne. W świecie sportów sylwetkowych suplementy na bazie kurkuminy cieszą się dość dużą popularnością, jednak nie brakuje także kontrowersji dotyczących działania tego intensywnie żółtego, naturalnego barwnika. Przez pewien czas sądzono, że kurkumina wykazuje działanie obniżające kinazę m-TOR – enzymu pobudzającego produkcję białek mięśniowych, który jest aktywowany przez najsilniejsze hormony anaboliczne m.in. przez insulinę i bezpośrednio wpływa na przyrost masy mięśniowej. W toku zaawansowanych badań obalono jednak tą tezę i dowiedziono, że kurkumina może aktywnie wspomagać przyrost muskulatury i efektywnie wpływać na zwiększenie aktywności hormonów anabolicznych.
Jak działa?
W dużym uproszczeniu suplementy na bazie kurkuminy blokują wydzielanie i aktywność szkodliwych dla naszych mięśni hormonów o działaniu katabolicznym m.in. kortyzolu, katoboliny i kachektyny oraz pozwalają zwiększyć wydzielanie najsilniejszych hormonów o działaniu anabolicznym, w tym insuliny oraz testosteronu odgrywającego ogromną rolę w procesie budowania masy mięśniowej.
Lecznicze działanie
W toku różnorodnych badań udowodniono, że kurkumina powstrzymuje procesy utraty masy mięśniowej i białek mięśniowych następujące w efekcie zakażeń bakteryjnych, chorób nowotworowych, sepsy oraz zwiększa koncentrację białek kurczliwych u osób leczących skutki skrajnego wychłodzenia oraz odmrożeń.
Działanie kurkuminy na mięśnie było testowane wśród osób cierpiących na różnorodne i często bardzo ciężkie schorzenia. Wyniki badań pozwoliły jasno stwierdzić, że kurkumina nie tylko powstrzymuje rozpad mitochondriów i włókien mięśniowych będący następstwem starzenia się organizmu, ale także pozwala zachować większą masę i siłę mięśniową u pacjentów unieruchomionych oraz wpływa na szybszą regenerację mięśni po przywróceniu ich do normalnego funkcjonowania poprzez ćwiczenia rehabilitacyjne.
Pozwala ona także kontrolować i łagodzić destrukcyjne procesy utraty masy mięśniowej oraz siły związane z wieloma różnymi chorobami, w tym dystrofią mięśniową oraz zanikiem mięśni postępującym w skutek urazów rdzenia kręgowego.
Jak widać kurkumina posiada szerokie zastosowanie w leczeniu wielu bardzo poważnych dolegliwości, dlatego jej szczególnie korzystny wpływ na układ mięśniowy warto wykorzystać w procesie budowania masy mięśniowej.
Kurkumina na masę mięśniową
Jak działa kurkumina przyjmowana w okresie intensywnych treningów? W głównej mierze stosowanie suplementów z kurkuminą pomaga zapobiegać obniżeniu sprawności mięśni, hamuje rozpad białek mięśniowych w okresie okołotreningowym, zwiększa sprawność mięśni po treningu, przyśpiesza tempo regeneracji powysiłkowej, powstrzymuje utratę masy mięśniowej spowodowaną okresami niedotlenienia, zwiększa poziom glikogenu oraz obniża opóźnioną bolesność mięśni.
Kurkumina dla sportowców
Osoby intensywnie trenujące, w tym zawodnicy sportów siłowych i sylwetkowych mogą zyskać wymierne korzyści płynące ze stosowania suplementów z kurkuminą. Dzięki właściwościom tego naturalnego barwnika, możliwe jest nie tylko szybsze zbudowanie masy mięśniowej, ale także uniknięcie nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej wiążącego się ze stosowaniem wysokoenergetycznej diety. Bezpośrednio, wpływa ona także na zwiększenie siły i masy mięśniowej oraz w korzystny sposób oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu chroniąc go m.in. przed rozwojem wielu chorób nowotworowych, w tym nowotworów prostaty i trzustki.
Dawkowanie
Dawkowanie kurkuminy powinno przebiegać ściśle wedle wskazań producenta danego suplementu.
Komentarze
Napisz komentarz