Kwas alfa linolenowy (ALA) jest jedną z podstawowych substancji w naszym organizmie. Zapewnia on prawidłowe funkcjonowanie wielu ważnych procesów oraz sprawia, że możemy komfortowo funkcjonować. Mimo tego, że jest on niezwykle ważnym elementem, nasza wiedza przeważnie ogranicza się do podstawowych jego zalet i wiedzy o nim. Czym zatem tak właściwie jest kwas alfa linolenowy ? Jakie niesie ze sobą korzyści ? Jak należy regulować jego odpowiedni poziom w organizmie ? W jakich przypadkach jego działanie jest dobroczynne ? Odpowiedzi na te pytania wraz z przydatnymi informacjami o kwasie ALA w dalszej części artykułu.
Czym jest ALA ?
Kwas alfa linolenowy (ALA) to kwas tłuszczowy, który należy do grupy nienasyconych kwasów Omega 3. Kwas ten jest niezbędnym elementem każdego organizmu i jest niezbędny w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Kwas alfa linolenowy jest zaliczany do grupy witamin F i występuje w postaci estru z gliceryną.
Kwas ALA należy dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem lub innymi suplementami. Nie jest on sam produkowany przez organizm, dlatego samodzielnie musimy regulować jego obecność w organizmie. Zawarty w pożywieniu znacznie lepiej wchłania się, a organizm w bardziej efektywny sposób przyswaja go. Suplementacja chemicznymi środkami jest wskazana, ale nie powinna stanowić podstawowego sposobu dostarczania go do organizmu. W naszym organizmie z kwasu alfa linolenowego powstają dwa kolejne bardzo istotne związki dla naszego ciała — EPA i DHA.
Jakie korzyści niesie ze sobą ALA ?
Kwas alfa linolenowy niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Jedną z głównych cechą są doskonale właściwości antyoksydacyjne. Jako przeciwutleniacz zapobiega on procesom starzenia, ujędrnia i wygładza skórę i reguluje gospodarkę lipidową naskórka. Właściwości antyutleniające są niezwykle ważne dla całego organizmu. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie wielu układów w organizmie, zapewniając sprawniejszą oraz bardziej wydajną ich prace. Taki stan bezpośrednio przekłada się na ogólne — dobre samopoczucie.
Zmiany te w duży sposób oddziaływają na dobrą kondycję fizyczną ciała. Mając wydolny i dobrze funkcjonujący mechanizm możemy ćwiczyć dłużej i intensywniej co z kolei napędza kolejne pozytywne skutki. Bezpośrednim działaniem kwasu ALA w trakcie ćwiczeń jest też mniejsze zmęczenie oraz większa wytrzymałość. Kwas alfa linolenowy eliminuje z naszego organizmu wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania chorób przewlekłych, poważnych dolegliwości czy zmian nowotworowych. Kwas ALA przeciwdziała także zachorowaniom na cukrzycę zapalenie wątroby oraz miażdżycę. Dzięki tej właściwości znacznie szybciej przebiega proces odchudzania się. Wolne rodniki gromadzące się w tkance tłuszczowej spowalniają ten proces lub całkowicie go zatrzymując, a całe wysiłki osoby odchudzającej się nie przynosi pożądanych efektów.
W młodym wieku kwas ALA pomaga kształtować się strukturą mózgu. Jeśli wykształci się on w pełni u dorosłych osób, jest bardzo pomocny w codziennym jego funkcjonowaniu i zwiększa jego wydajność. Bardzo przydatnymi korzyściami, jakie ma kwas alfa linolenowy -są właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne. Jest to bardzo przydatne podczas utrzymywanie dobrej kondycji i zwalczania drobnych infekcji. Z większością z nich poradzimy sobie bez konieczności wizyty u lekarza, jeśli nasz organizm będzie miał odpowiedni poziom tego kwasu. Jedną z bardzo dużych korzyści jest pozytywny wpływ ALA na ciśnienie tętnicze. Reguluje on jego odpowiedni poziom i zmniejszają ryzyko negatywnych skutków nadciśnienia. Choć wpływ kwasu ALA jest niejasny w stosunku wpływu na cholesterol i trójglicerydy badania na orzechach włoskich i zawartym tam kwasie są pozytywne.
Kwas alfa linolenowy ma też pozytywne właściwości w dłuższym okresie czasowym. Może on chronić przed przewlekłymi chorobami jak zapalenie stawów. Przy tej okazji o sobie daje znać element antyzapalny i przeciwbólowy. ALA chroni nas także przed chorobami neurologicznymi oraz oddechowymi, co nie jest faktem powszechnie znanym.
Na co jest dobry kwas alfa linolenowy ?
Kwas ALA ma bardzo wiele korzystnych właściwości i jest pożądany na każdym etapie rozwoju. U dzieci wspomaga rozwój mózgu, u osób młodych i sportowców zwiększa wydolność organizmu i poprawia kondycję fizyczną, a u osób starszych zapobiega procesom starzeniowym i pozytywnie wpływa na choroby.
Kwas alfa linolenowy jest bardzo pomocny i zbawienny dla naszego serca. Liczne badania naukowe potwierdzone wieloma testami dowodzą, że kwas ALA jest bardzo dobry dla serca. Zmniejsza ona ryzyko zawału serca ze skutkiem śmiertelnym. Wzbogacanie w tę substancję naszego pożywienia i regularne stosowanie ALA jest też doskonale dla serca w ogólnym kontekście. Osoby zażywające odpowiednie ilości kwasu alfa linolenowego znacznie rzadziej chorują na choroby serca, a ich dolegliwości są mniej poważne. Uwzględnianie żywności bogatej w ALA zmienisz ja też następstwa chorób serca, jeśli takowe wystąpią. Substancja ta ma też bezpośrednie powiązanie z umieralnością na dolegliwości sercowe.
Ten rodzaj kwasów jest także doskonałym uzupełnieniem diety wegańskiej, która z racji ograniczenia niektórych składników jest bardziej wymagająca pod tym względem. Kwas alfa linolenowy w poprawny sposób umożliwia nadrobienie braków powstałych poprzez nieprzyjmowanie np. produktów rybnych. Uzupełnienie menu o orzechy, soję czy tofu
Kwas alfa linolenowy jest także wskazany, jeśli pracujemy umysłowo lub prowadzimy bardzo stresujący i szybki tryb życia. Zwiększy on naszą koncentrację, uodporni na trudne sytuacje i zwiększy wydajność mózgu.
Odpowiedni poziom jest także niezwykle przydatny podczas cukrzycy. Substancja obniża poziom glukozy oraz reguluje ten parametr. Zapobiega to spadkom oraz zwiększaniu się cukru we krwi osoby chorej.
Źródła kwas alfa linolenowego
Aby dostarczyć do naszego organizmu odpowiednią ilość kwasu ALA musimy spożywać konkretne produkty bogate w tą substancję. Znalezienie ich w konkretnych produktach nie jest trudne, gdyż jest ich wiele. W takim wypadku jedyne co musimy zrobić to przeanalizować ich spożywanie i ułożyć w taki sposób, aby dostarczyć je do organizmu w odpowiednich ilościach. Dzienna dawka zapotrzebowania na kwas ALA przeciętnego człowieka do od 1 g do 2 g. Osoby, które nie spożywają z jakichś powodów tłustych ryb morskich — mogą spożywać nawet 4 g. kwasu dziennie, rekompensując tym samym brak kwasu w takiej postaci.
Pierwszą grupą, w jakiej występuje Kwas alfa linolenowy (ALA) to nasiona oleiste. Zaliczają się do nich siemię lniane, olej rzepakowy, orzechy włoskie, pestki dyni, olej z pestek z dyni czy olej z pachnotki. Nieco popularniejszymi produktami, które stosujemy na, co dzień jest forum i szpinak. Dzięki nim w bardzo prosty sposób możemy urozmaicić nasz jadłospis i podawać małe porcje regularnie do kolacji czy obiadu. Kwas ALA jest również zawarty w nasionach kukurydzy, soi, pestkach winogron, orzechach brazylijskich. Bardzo duży poziom kwasu znajdziemy w rybach morskich, brokułach czy orzechach laskowych. Dobrym źródłem jest też tran, który obecnie możemy kupić w formie kapsułek, co zwiększy komfort przyjmowania.
Bardzo ważne jest dostarczanie kwasu ALA w ilościach zalecanych. Jeśli przedawkujemy go i będziemy używać, znacznie więcej narazimy się na negatywne skutki takiego zachowania. W najlepszym razie nadmiar nie przyniesie żadnych dodatkowych korzyści i prawdopodobnie zakłóci działanie obecnego już w organizmie poziomu. Jeśli chorujemy na choroby związane z układem krążenia lub cukrzycę powinniśmy skonsultować się z lekarzem na temat odpowiedniego poziomu, lub suplementacji kwasem ALA. Pozytywne rozrzedzenie krwi i obniżenie ciśnienia tętniczego dla cukrzyków lub osób po operacjach może być niewskazane.
Suplementacja ALA w sporcie
Kwas alfa linolenowy jest bardzo przydatnym suplementem, który sprawdzi się przy wielu rodzajach sportu. Wyczynowe treningi czy intensywne sesje wymagają odpowiedniego poziomu ALA, a jego dostarczenie do organizmu pozwoli na dłuższe oraz bardziej wydajne ćwiczenie. Dzięki właściwościom kwasu organizm mniej męczy się, szybciej regeneruje i umożliwia wydajniejsze wykonywanie ćwiczeń.
Właściwości antyzapalne przyspieszą regenerację i w bardzo dobry sposób będą wspierać naszą odporność. Jest to szczególnie ważne, jeśli profesjonalnie trenujemy i nie chcemy przerywać procesu z powodu przeziębienia. Istotną kwestią dla sportowców jest również spalanie tkanki tłuszczowej. Prawidłowy poziom kwasu ALA w organizmie zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, a co za tym idzie — tłuszcz spala się szybciej. Do kolejnych korzyści można zaliczyć szybszą reakcję na bodźce dzięki wspieraniu wzroku oraz pracy mózgu.
Sportowcy powinni dbać o prawidłowy poziom tej substancji w organizmie z jeszcze jednego powodu. Pomaga ona utrzymać stawy w dobrym stanie. Jest to szczególnie istotne, gdy trenujemy rodzaje sportu obciążające nasze kolana, nadgarstki lub łokcie. Przy długotrwałym wysiłku musimy zapewnić także odpowiednie warunki do regeneracji stawów.
Jakie konkretnie suplementy wybierać ? Na rynku istnieje wiele preparatów w różnej formie i o różnych właściwościach. Część z nich oferuje kwas ALA jako jedyny składnik, a inne umieszczają oprócz niego jeszcze inne substancje. Wybór powinien być zatem dostosowaniem preparatu do własnego trybu życia. Jedne z najlepszych marek, jakie na rynku oferują tego typu suplementy to REAL PHARM czy MUSCLE CARE.
Kwas alfa linolenowy (ALA) to jeden z najważniejszych związków w naszym organizmie. Wpływa ona na funkcjonowanie wielu procesów, zapewnia dobrą kondycję fizyczną oraz zapobiega wielu negatywnym procesom, oraz chorobom. Związek ten nie występuje ani nie jest wytwarzany w organizmie naturalnie. Odpowiedni poziom powinniśmy utrzymywać poprzez dobrze dobraną i zbilansowaną dietę. Suplementacja będzie również dobrym pomysłem, jeśli jesteśmy aktywni fizycznie lub nie jemy niektórych potraw. Kwas ALA jako przeciwutleniacz sprawi także że będziemy czuli się dobrze i unikniemy wielu dolegliwości.
Komentarze
Napisz komentarz