Kwas liponowy – Niesamowity suplement

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 928

Kwas liponowy jest silnym antyoksydantem, który wykazuje znaczące działanie neuroprotekcyjne. Kwas liponowy działa nie tylko jako potężny przeciwutleniacz, ale dzięki reakcji redoks regeneruje również inne antyoksydanty, takie jak witamina C i witamina E. Dodatkowo, zwiększa też wewnątrzkomórkowy poziom glutationu.

Właściwości kwasu liponowego i „poziom glutationu”

Tiole są kluczowe dla obrony antyoksydacyjnej we wszystkich tkankach organizmu. Niestety, bez odpowiedniego przygotowania, najważniejszy tiol antyoksydantów – glutation nie może być podawany bezpośrednio, w przeciwieństwie do kwasu alfa-liponowego (inny tiol).

Badanie przedstawione na posiedzeniu FASEB (Federacja Amerykańskich Stowarzyszeń Biologii Doświadczalnej) wykazało, że kwas liponowy zwiększył rezerwy glutationu i wzmocnił endogenny system antyoksydacyjny u szczurów. I tym samym pomógł zmniejszyć stres oksydacyjny spowodowany treningiem. Każdy, kto poddaje się systematycznym treningom, powinien przyjmować antyoksydanty, aby skutecznie walczyć z treningowym stresem oksydacyjnym, zmniejszać ryzyko groźnych chorób i hamować procesy starzenia.

Poza tym, oprócz działania przeciwutleniającego, kwas liponowy wykazuje wiele właściwości, które czynią z niego użyteczny suplement dla wszystkich osób ćwiczących. Po pierwsze, wydaje się mieć pewne właściwości insulogenne. Jest stosowany w celu zmniejszenia objawów neuropatii cukrzycowej i lepszego zarządzania glukozą u pacjentów z cukrzycą niezależną od insuliny. Kwas liponowy zwiększa absorpcję glukozy i aminokwasów w komórkach mięśniowych, jednocześnie zmniejszając wytwarzanie glukozy w wątrobie. Przy okazji może też zmniejszyć absorpcję glukozy przez komórki tłuszczowe.

Efektem końcowym może być zwiększona synteza białek i zmniejszenie magazynowania tłuszczu. Kwas liponowy jest kofaktorem w reakcji transacylacji katalizowanej różnymi kompleksami dehydrogenazy keto kwasów. Te wieloenzymatyczne kompleksy odgrywają kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów i w cyklu Krebsa. Więc, nie jest też żadnym zaskoczeniem, że kwas liponowy zwiększa poziom fosfokreatyny w surowicy u pacjentów z cytopatią mitochondrialną.

Korzyści kwasu liponowego

W badaniu przeprowadzonym kilka lat temu, stosowanie kwasu liponowego spowodowało po leczeniu subiektywną poprawę ogólnych warunków i wydajności mięśni. W tym badaniu, dzienne przyjmowanie 600 mg kwasu liponowego przez 1 miesiąc, spowodowało wzrost poziomu fosfokreatyny w mózgu o 55% i wzrost potencjału fosforylacji o 72%.

Wyniki tego badania wskazują, że terapia kwasem liponowym spowodowała istotne zwiększenie poziomu energii dostępnej w mózgu i mięśniach szkieletowych podczas ćwiczeń. Wpływ na metabolizm energetyczny, w połączeniu z silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi kwasu liponowego (i potencjalną neuroprotekcyjnością) i jego korzystnym wpływem na insulinooporność, sprawia, że ​​kwas liponowy stanowi świetny suplement dla sportowców. A przede wszystkim dla osób pragnących zwiększyć siłę i masę mięśniową, spalić tkankę tłuszczową, lub uniknąć niebezpiecznego przetrenowania. Faktem jest to, że każdy, kto trenuje systematycznie, powinien przyjmować antyoksydanty. Jest to najlepszy sposób na zwalczenie oksydacyjnego stresu wywołanego ćwiczeniami, a także na zmniejszenie efektów starzenia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu