L-metylo-metionino-sulfonian – jak działa witamina U?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 9465

Doskonale znamy nazwy i właściwości większości witamin, jednak często nie mamy pojęcia o istnieniu jednej, jaką jest witamina U, która występuje jedynie w soku z białej kapusty oraz jęczmieniu.

Czym jest witamina U?

Witamina U (sulfonian metioniny) to związek odkryty w latach 50-tych ubiegłego wieku przez Jaya Kordicha, a historia jej odkrycia jest ścisłe związana z chorobą samego odkrywcy.

Kordich cierpiał z powodu guza pęcherza, a dolegliwości leczył m.in. sokiem z białej kapusty, który od wielu wieków znajdował szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Sok z białej kapusty stosował także podczas leczenia u swoich pacjentów wrzodów żołądka i dwunastnicy, a efekty kuracji były wręcz zaskakujące – w niektórych przypadkach wrzody znikały już po tygodniu leczenia.

To właśnie Kordich po raz pierwszy opisał związek, który nazwał witaminą U (ulcer – wrzód). W latach 70-tych zaczęto produkować witaminę U pod postacią tabletek, jednak z czasem zainteresowanie tym związkiem zaczęło nieco słabnąć. Dziś witaminę U znajdziemy głównie w kosmetykach, co ma swoje uzasadnienie w jej wyjątkowo korzystnym wpływie na stan skóry.

Jak działa witamina U?

Ze względu na fakt, iż witamina U jest pochodną metioniny, czyli ważnego dla naszego zdrowia aminokwasu warto poznać jej najważniejsze właściwości, które możemy wykorzystać m.in. w procesie leczenia stanów zapalnych i urazów.

Już nasze babcie stosowały terapie z wykorzystaniem liści kapusty do leczenia bólu mięśni i stawów, obrzęków lub zapalenia zatok. Na podstawie badań naukowych dowiedziono, że:

 • Witamina U działa przeciwzapalnie oraz wspomaga procesy gojenia uszkodzeń skóry.
 • Pomaga leczyć chorobę wrzodową i reguluje wydzielanie soku żołądkowego.
 • Oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega powstawaniu przerzutów w przypadku chorób nowotworowych.
 • Spowalnia procesy starzenia się skóry.

Powyższe działanie, obecnej w soku z białej kapusty witaminy U potwierdziły nie tylko badania naukowe. Wiele właściwości soku z kapusty wykorzystywanych jest z doskonałym skutkiem w medycynie naturalnej.

Kiedy stosować witaminę U?

Prozdrowotne działanie witaminy U możemy wykorzystać w leczeniu wielu dolegliwości. Tradycyjnie, sok z kapusty znajduje zastosowanie w:

 • Leczeniu przesuszonej i zniszczonej skóry.
 • Zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry.
 • Leczeniu stanów zapalnych związanych z urazami i uszkodzeniami skóry.
 • Leczeniu zapalenia żył.
 • Leczeniu owrzodzeń układu pokarmowego i skóry.
 • Leczeniu zapalenia piersi u kobiet karmiących.
 • Łagodzenia bólu związanego z zapaleniem zatok i stawów.

Sok z kapusty możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Najprostszym sposobem na leczenie np. bólu stawów i mięśni, urazów (skręcenia, zwichnięcia), zapalenia zatok, żył czy piersi są okłady z delikatnie gniecionych np. „potraktowanych” tłuczkiem do mięsa liści kapusty, które należy przyłożyć na bolące miejsce, owinąć folią spożywczą i okryć np. kocem, aby utrzymać ciepło.

Sok z kapusty możemy także włączyć do codziennej diety (nowoczesne wyciskarki i sokowirówki znacznie ułatwiają jego przygotowanie), dzięki czemu skorzystamy nie tylko z leczniczego, ale także profilaktycznego działania witaminy U, która jest polecana m.in. podczas stosowania leków zwiększających ryzyko rozwoju choroby wrzodowej.

Witamina U może okazać się także skutecznym lekiem na raka – trwają wnikliwe badania nad jej zastosowaniem w zapobieganiu i leczeniu różnych nowotworów. Niektóre z nich już dowiodły, że jej działanie detoksykacyjne, które przebiega na poziomie komórkowym pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia przerzutów oraz wspomaga proces leczenia nowotworów.

Podsumowując witamina U zasługuje na bliższe poznanie. Co ważne jest związkiem całkowicie naturalnym, dlatego terapie z jej wykorzystaniem są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla zdrowia.

Stosując sok z kapusty możemy znacznie przyśpieszyć gojenie ran, widocznie poprawić stan skóry i odwrócić procesy jej starzenia, jak również leczyć stany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych, mięśni i stawów. Przeciwbólowe działanie witaminy U to także szansa na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków np. w procesie leczenia urazów u sportowców, czy dolegliwości bólowych stawów u osób starszych. Ponadto zawarta w soku z kapusty witamina U hamuje wydzielanie sou żołądkowego, więc przynosi ulgę w nadkwasocie, co również pozwala ograniczyć stosowanie farmaceutyków, które często jedynie maskują objawy pieczenia w przełyku i działają przez bardzo krótki czas.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu