Często zażywając leki – nawet te na zwykłe przeziębienie – nie powinniśmy ich łączyć z niektórymi produktami, i bynajmniej nie chodzi tutaj o alkohol, którego połączanie ze specyfikami leczniczymi rzadko jest dla nas dobre.
Istnieje bowiem wiele związków zawartych w pożywieniu, które mogą niekorzystnie dla naszego zdrowia reagować z medykamentami. Ich szkodliwe połączenie objawia się bowiem w postaci osłabienia działania jakie mają dać nam leki, zwiększenia ich stężenia we krwi lub odniesienia odwrotnego skutku niż planowany. Warto zatem skonsultować z lekarzem wpływ ulubionych smakołyków na zażywanie określonych leków, aby kuracja była dla nas bezpieczna i skuteczna.
Wśród bardziej znanych niezalecanych połączeń leków z pożywieniem są grejpfruty i statyny – składniki wielu leków na obniżanie cholesterolu i nie tylko. Sok z grejpfrutów reaguje na enzymy, które mają rozkładać statyny w naszym organizmie. Często w tym zestawieniu, leki nie działają należycie, zwiększa się ich poziom we krwi, co skutkować może pojawieniem się objawów ubocznych w postaci bólów mięśniowych czy osłabienia. Zaleca się zatem unikanie tego połączenia całkowicie, dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów.
Cytrusy za sprawą swoich właściwości wpływają również na ograniczenie wchłaniania się lekarstw do krwiobiegu. Sok pomarańczowy czy grejpfrutowy reaguje również z lekami przeciwhistaminowymi. Furanokumaryny – naturalne związki zawarte w licznych rodzajach pomarańczy, pomelo czy grejpfrutów mogą blokować pracę białek odpowiedzialnych za transport leków antyalergicznych w naszym ciele, blokując ich wchłanianie i zmniejszając ich skuteczność. Konieczne jest zatem ograniczenie spożycia soków czy owoców przynajmniej w czasie spożywania leków, dlatego nie będzie kolidowało np. wypicie soku z rana i zażycie leków na wieczór.
Jarmuż i inne kapustowate mogą reagować z lekami na rozrzedzenie krwi. Zielone warzywa liściaste są bogate w witaminę K, która skutecznie poprawia krzepnięcie krwi, dlatego jeżeli naszym problemem jest zakrzepica, przyjmowane na rozrzedzenie krwi leki, mogą być blokowane przez spożycie nadmiernej ilości tej witaminy w postaci jarmużu, szpinaku czy innego warzywa. Jeżeli zatem kochamy te warzywa, na czas przyjmowania leków warto z nich zrezygnować, gdyż mogą skutecznie osłabić wyniki leczenia i paradoksalnie zagrozić naszemu zdrowiu. Podobnie jak jarmuż i inne warzywa liściaste działać może lukrecja, dlatego warto unikać tego zioła podczas leczenia nadmiernej gęstości krwi, gdyż zawarte w niej gliceryny mogą powodować wówczas zakrzepy krwi. Jeżeli zatem zażywasz leki na zakrzepice itp. warto sprawdzać skład ulubionych słodyczy pod kątem ekstraktów z lukrecji lub wyciągu z jej korzenia.
Cierpiący na nadciśnienie wymagające zażywania leków obniżających ciśnienie krwi, powinni unikać słonych przekąsek. Dodatek sodu w chipsach, solonych orzeszkach itp. może bardzo niekorzystnie wpływać na działanie leków, skutecznie osłabiając ich moc. Lecząc nadciśnienie warto wybierać produkty bez soli, jak również ograniczyć jej dodatek w codziennych samodzielnie przygotowywanych posiłkach.
Komentarze
Napisz komentarz