Większość osób nigdy nie spotkało się z nazwą lepiężnik. Tylko nieliczne osoby z pewnością zwróciły swoją uwagę na roślinę, która lubuję się w wilgotnych terenach i porasta brzegi rzek, strumieni lub rowów. Lepiężnik może także występować na podmokłych terenach oraz lasach wilgotnych. Jej popularność zaczęła obecnie wzrastać z uwagi na zaskakujące właściwości lecznicze. Ogromne liście skrywają w sobie rozwiązanie dla wielu codziennych, uprzykrzających życie schorzeń. Prawidłowe jej zastosowanie pozwoli na uniknięcie szkodliwych dla organizmu leków przeciwbólowych. Cechuje się bardzo podobnym do nich sposobem łagodzenia bólu. Właściwościami leczniczymi charakteryzuje się każda część rośliny: korzeń, liście oraz kwiaty. Warunkiem koniecznym, który pozwoli utrzymać działanie liści oraz korzeni, które wspomaga organizm, jest ich zebranie jeszcze przed okresem kwitnienia rośliny.
W liściach lepiężnikach zawarte są flawonoidy. Charakteryzują się wsparciem dla organizmu, które pomaga utrzymać go w dobrej kondycji. Oddziałuje zarówno na wygląd jak i na funkcjonowanie najważniejszych układów. Jednocześnie przyczyniają się do poprawy samopoczucia. Wykazują właściwości świadczące o wspomaganiu usuwania wolnych rodników z organizmu, czyli substancji odpowiedzialnych za szybsze procesy starzenia komórek. Udowodnione jest ich działanie rozkurczowe, przeciwzapalne oraz moczopędne.
Ziele lepiężnika można z powodzeniem stosować w ramach prowadzonej profilaktyki prozdrowotnej. Z pewnością nie wywoła negatywnych dla organizmu zmian, wręcz przeciwnie może znacząco usprawnić jego codzienne funkcjonowanie a życie stanie się przyjemniejsze. Doskonale sprawdzi się u osób, które zmagają się już z chorobą lub utrudniającymi codzienność objawami. Pomoże w problemach z oddychaniem oraz towarzyszącymi napadami kaszlu. Skutecznie złagodzi popularne objawy alergii, tj.: katar sienny oraz podrażnione spojówki. Przyśpieszy pracę układu trawiennego, dzięki czemu organizm będzie oczyszczony a sylwetka uzyska nowy wygląd. Zmniejszy objętość dróg żółciowych. Działa kojąco na bolesne skurcze(jelit, macicy, dróg moczowych). Łagodzi skołatane nerwy a także pomoże uzyskać optymalny czas przeznaczony na regenerację organizmu. Od pierwszego spożycia zauważalne jest ułatwienie w zasypianiu. Regularne spożywanie pozwoli na utrzymanie jego oddziaływania na organizm.
Zioło nie może być stosowane przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Zakazane jest także podawanie go dzieciom. Stosowanie lepiężnika powinno być okresowe. Czas ten należy ograniczyć do 2-3 tygodni a następnie wykonać przerwę. Jednocześnie należy wybierać produkty najwyższej jakości, które nie są spożywane po okresie ważności z uwagi na ryzyko rozwinięcia szkodliwej pleśni. Osoby z chorobami wątroby powinny niezwłocznie przerwać stosowanie lepiężnika z uwagi na alkaloidy, które przyczyniają się do podrażnienia wątroby.
Lista chorób, w których lepiężnik okazuje się świetnym medykamentem, jest niezwykle długa. Lepiężnik charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku przewlekłych stanów zapalnych, tj.: reumatyzm, dna moczanowa, zapalenie jelit oraz choroba wrzodowa. Stosowana jest także przy występujących infekcjach dróg oddechowych. Wspomaga usuwanie z organizmu śluzu oraz flegmy. Badania naukowe udowodniły, że jest skuteczny jako środek leczący lub łagodzący przebieg alergii. Łagodzi objawy występującego kataru siennego. Jego działanie jest porównywalne do aptecznych środków przeciwhistaminowych, jego przewaga nad nimi spowodowana jest niewywoływaniem uciążliwych skutków ubocznych. Wykazano także, że działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co może być bardzo korzystne dla osób, które posiadają przesłanki do zachorowania na miażdżycę. Wspomaga także leczenie astmy. Może być także stosowany podczas leczenia podstawowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego: ospa, różyczka, odra a przede wszystkim grypa.
Lepiężnik doskonale sprawdza się w przypadku nawracających infekcji intymnych u kobiet. Pozwala uporać się z upławami, zapaleniem jajników oraz jajowodów, uczuciem świądu, wydłużającymi się krwawieniami miesiączkowymi.Dopuszczalne jest jego stosowanie także w przypadku opryszczki płciowej. Dodatkowo przypisuje się mu działanie, które poprawia nastrój w trakcie miesiączkowania oraz równolegle łagodzi występujący ból.
Przyjmowanie lepiężnika w celach leczniczych może odbywać się na kilka sposobów:
- Okłady - liście lepiężnika doskonale sprawdzają się przyłożone do trudno gojących się ran. Przygotowane powinny być w odpowiedni sposób, który zapewni osiągnięcie zamierzonego celu. Liście powinny być dokładnie umyte oraz zgniecione, dzięki czemu w wielu miejscach puszczą leczniczy sok;
- Sproszkowane ziele - wykazuje właściwości wspomagające walkę z pasożytami wewnętrznymi;
- Napary - herbata z lepiężnika wspomaga funkcjonowanie organizmu w okresie obniżonej odporności oraz przy nasilonych infekcjach. Należy spożywać ją maksymalnie 2 razy w ciągu dnia, unikając wypicia w krótkim czasie;
- Nalewka - lepiężnik sprawdzi się jako główny składnik nalewki, wykorzystywanej wyłącznie w celach leczniczych;
- Aromat - wykonany z lepiężnika powoduje złagodzenie bólu głowy oraz poprawia samopoczucie.
Niezbyt urodziwa wizualnie roślina posiada rozwiązanie na wiele dolegliwości. Jej niepozorny wygląd sprawił, że wielokrotnie traktowana jest jako chwast, któremu bliżej do uznania za trujący. Korzystanie z darów natury to doskonały sposób na utrzymanie zdrowia. W związku z nasilonym występowaniem chorób cywilizacyjnych, szczególnie warto przykładać uwagę do prowadzenia profilaktyki. Zapobieganie chorobom to najlepsza recepta na zdrowie. Lepiężnik warto włączyć do swojej domowej, naturalnej apteczki. Może okazać się pomocny w wielu sytuacjach i ochronić przed przyjmowaniem medykamentów. Posiadanie go w swoich zbiorach z pewnością zmotywuje do wykorzystywania go przy zapotrzebowaniu na naturalne lekarstwo. Rozsądne stosowanie z pewnością bardzo szybko zaowocuje.
Komentarze
Napisz komentarz