Słodkie, chrupiące, idealne na przekąskę oraz jako dodatek do wielu potraw. Jest dla nas niemal oczywiste, iż marchewki są super zdrowe, ale co tak naprawdę mają w sobie, iż warto je regularnie zajadać? Jakie bogactwo składników kryją, czym są marchewki baby albo skąd niektóre ich rodzaje mają fioletowy, niemal niebieski kolor?
Marchewka dostępna jest bez większego problemu przez cały rok, a sezon zbioru upraw przypada na wczesną wiosnę do późnego lata w zależności od tego kiedy ją sadzono. Ponieważ marchewka jest warzywem korzeniowym i to tę jej część spożywamy, łatwo ją przechowywać, a co ciekawe może pozostawać w ziemi, pod ściółką przez długi czas, stąd nawet zimą można dostać świeże marchewki „prosto z grządki”.
Bogactwo składników w marchewce to głównie spore ilości beta-karotenu oraz błonnika. Regularne spożywanie marchewki zapewnia ochronę przed chorobami serca, nowotworami, wspomaga zdrowie naszych oczu i skóry, a dzięki zawartości błonnika pokarmowego jest doskonałym sposobem na problemy z zaparciami czy z podwyższonym cholesterolem.
Beta-karoten, który jest prekursorem witaminy A zwalcza skutecznie wolne rodniki, co czyni tę cudowną chrupiąca słodycz skutecznym przeciwnikiem nowotworów. Im bardziej intensywny kolor marchwi, tym większą ilość dobroczynnych substancji, a porcja ugotowanej marchewki wielkości szklanki, pozwala zaspokoić aż 300% dziennego zapotrzebowania na ten karotenoid! Witamina A jest dodatkowo niezastąpionym sposobem na piękną skórę, paznokcie i włosy oraz chroni nasz wzrok.
Zawarty w marchwi błonnik rozpuszczalny zwiększa masę trawionego jedzenia,co ułatwia walkę z zaparciami, zaspokaja apetyt i wspomaga odchudzanie. Poza błonnikiem i beta-karotenem marchewki zawierają również pektynian wapnia, który skutecznie obniża poziom złego cholesterolu.
Pomarańczowy odcień marchewek, tak charakterystyczny i obecnie najbardziej popularny nie jest jedynym! Marchew, którą znamy jeszcze zanim spopularyzowana została w kolorze, który najczęściej można znaleźć na straganach warzywnych występowała w odmianach w odcieniach fioletu, głębokiej czerwieni czy nawet jasnej żółci oraz białej. Powoli wracamy jednak do upraw tych mniej popularnych odmian, gdyż posiadają one różnorodne walory smakowe i wartości odżywcze. Kolor poszczególnych odmian zależy od zawartości barwników roślinnych – przeciwutleniaczy – które w zależności od rodzaju wspomagają nasz organizm w nieco inny sposób, szczególnie w walce z wolnymi rodnikami. Każda odmiana ma swoje zastosowania, i tak np. odmiana fioletowa jest w smaku nieco bardziej ziemista i doskonale nadaje się do zup.
Marchewki baby to kolejna ciekawa odsłona marchewek. Są niezwykle popularne, w łatwej formie i słodkim kształcie, zachęcają szczególnie dzieciaki do spożywania tych zdrowych warzyw. Prawdą jest jednak, iż nie jest to żaden nowy rodzaj marchewek, a zwykłe zebrane zanim urosły do pełnych rozmiarów lub duże okazy podzielone na mniejsze, które zaokrąglone i poręcznie zapakowane są doskonałym sposobem na szybką przekąskę czy ciekawy dodatek do obiadu.
Marchewki dostępne wiosną i latem są znacznie delikatniejsze od tych zimowych, które zdążyły nabrać grubszej skórki i odporności. Ważne jest aby przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu, wówczas na długo zachowają świeżość, chrupkość i smak. Jeżeli zastanawiasz się jak można zajadać marchewki oto kilka pomysłów:
- jeżeli lubisz ziemniaki puree, dodawaj do nich również marchewkę – zyska ciekawy smak, kolor i wiele dodatkowych składników odżywczych;
- wypieki nie muszą być tylko z mąki, jaj i masła! Kolejnym razem wypróbuj ciasto marchewkowe, które robi furorę wśród wszystkich łasuchów;
- jeżeli chcesz nadać pieczonemu kurczakowi wyrazu – przygotuj sos – startą marchewkę podsmaż z czosnkiem na oliwie z oliwek, dodaj odrobinę soku z marchwi i z cytryny, dopraw do smaku;
- zupy, sosy, dania duszone będą smakować rewelacyjnie na bazie soku z marchwi, a jej dobroczynne składniki dodatkowo wzmocnią ich wartość odżywczą.
Komentarze
Napisz komentarz