Maska treningowa – hit czy kit?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2178

Na rynku co krok pojawiają się nowe rozwiązanie, które mają ułatwić wiele rzeczy. Jednym z całkiem świeżych „wynalazków” jest maska treningowa. Ma ona na celu kontrolować poziom dostarczania tlenu podczas wytężonej aktywności fizycznej. Jest szczególnie modna wśród zawodników MMA. Jednakże zdania na temat jej skuteczności są mocno podzielone. Czy maska treningowa naprawdę może wpływać na wydolność? A może to tylko chwyt marketingowy?

Głównym zadaniem maski treningowej jest stworzenie organizmowi warunków, które panują na dużych wysokościach – w skrócie – zabiera ona tlen. Przy zmniejszonej podaży O2, ciało człowieka musi wydobyć z siebie więcej energii. W dalszej perspektywie ma to dać lepszą szybkość, zwinność i wytrzymałość. Maska treningowa, według producenta "naśladuje efekty treningu na dużej wysokości". Dlatego też, wielu zawodników (bokserów i sportowców wytrzymałościowych), udaje się w góry, aby trenować na dużych wysokościach.

Maska treningowa, kontroluje dopływ tlenu. Wówczas w ciele człowieka zwiększa się objętość czerwonych krwinek, co potęguje poziom wytrzymałości. Erytropoetyna (EPO) to hormon, który stymuluje wytwarzanie krwinek czerwonych, a na dużych wysokościach zwiększa się właśnie liczba EPO. Jest to powód, dla którego duża liczba sportowców pobiera sobie krew i wstrzykuje EPO do organizmu. Z biegiem czasu trening na dużych wysokościach powoduje wzrost stężenia hemoglobiny w organizmie, tak więc po powrocie do poziomu morza te dodatkowe czerwone krwinki nadal przenoszą więcej tlenu do tkanek, a tym samym dają więcej energii. Jednak badania sugerują, że ten dodatkowy energetyczny impuls trwa tylko około 15 dni, zanim jego dobroczynne działanie zniknie i organizm ustabilizuje się.

Według producenta maska treningowa może spowodować, że:

  • Mięśnie w ciele będą wykorzystywane bardziej efektywnie.
  • Zwiększy się siła, szybkość, wytrzymałość aerobowa i czas regeneracji.

Zmiany w powyższym zakresie mają być zwykle odczuwalne po powrocie do treningu bez maski.

Działanie maski

Specyfika budowy maski nie jest prosta. Istnieją 3 główne zawory zlokalizowane w obszarze ust - po jednym zaworze wlotowym z każdej strony i jednym zaworze wylotowym po środku. Zawory te są odpowiedzialne za kontrolowanie ilości powietrza, które wpływa i wychodzi z maski. Można dodatkowo dopasować poziom oporu maski przed wpływem tlenu, regulując optymalnie zawory. Większość modeli można dopasować do warunków tlenowych określonych wysokości nad poziomem morza.

Wpływ treningu z maską na oddech – FAKTY i MITY

W wyniku treningu z maską treningową, można zaobserwować pracę nad lepszą kondycją płuc. Wynika to z wymuszonego ćwiczenia oporu płucnego i wzmacnianiu przepony. Wiele osób, twierdzi, że to nauka oddychania jest właśnie bardziej skuteczna od maski treningowej. Jej działanie wymusza właśnie na sportowcy pracę nad oddechem i być może właśnie to jest kluczem do sukcesu i poprawieniu wydajności.

Samo wykonywanie ćwiczeń podczas noszenia maski  przez godzinę lub dwie, według opinii niektórych osób, nie daje  takich samych rezultatów jak regularne treningi na wysokościach połączone z zamieszkaniem w górach (rodzaj turnusu sportowego). Dlatego też, bokserzy i   inny sportowcy, aby czerpać z treningu wysokościowego jak najwięcej – zmieniają na okres ćwiczeń swoje miejsce zamieszkania. Przez to, nawet po treningu, nadal przebywają w wysokościowych warunkach. Dodatkowo, noszący maskę podczas normalnego treningu oddycha nadal ty samym powietrzem – nie jest ono mniej gęste tak jak na dużych wysokościach.

Nie tylko gadżet  - realne zalety maski treningowej

Na szczęście, mimo tego maska treningowa nie jest wyłącznie zbędnym gadżetem. W rzeczywistości jest to bardzo dobre rozwiązanie dla trenowania prawidłowego oddychania, które jest kluczem do sukcesu wielu ćwiczeń. Maska treningowa ma wpływ na zwiększenie siły mięśni wdechowych i wytrzymałości - może wzmocnić system oddechowy. Posiada również pewne zalety psychologiczne. Maska treningowa często wpływa na walkę z granicami własnego ciała.

Podsumowując, maska treningowa imitująca aktywność fizyczną na wysokościach,  może być przydatna dla osób zmotywowanych przezwyciężaniem swoich granic, a także tych, którzy chcą poprawić swój system oddechowy. Prawdopodobnie nie jest ona tak skuteczna jak to zakładają obietnice producenta, ale również nie szkodzi. Przy regularnym użyciu pomaga ćwiczyć rytm oddechu, co ma bardzo znaczny wpływ na realizację i efektywność większości  treningów - od biegania po martwy ciąg. Niestety z uwagi na gęstość powietrza, której dobre dla wydajności właściwości są dostępne tylko w warunkach wysokogórskich, maska treningowa na tym końcu listę swoich zalet. Jest jednak gadżetem, który wykorzystuje wielu zawodowych sportowców. Od biegaczy po mistrzów sztuki walki. Maska nie tylko daje im "demoniczny wygląd" , ale poprawia także kontrolę nad oddechem i funkcjonowania w warunkach mniejszej podaży tlenu. W przypadku sztuk walki, w których duszenie jest jednym z elementów chwytów - taka umiejętność jest bardzo przydatna.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu