Glukozamina to aminocukier występujący w sposób fizjologiczny w naszym organizmie. Jako naturalny składnik chrząstek stawowych składa się z cukrów i białek. Jego zadaniem jest absorbowanie wstrząsów oraz "smarowanie" stawów umożliwiając nam sprawne poruszanie się bez odczuwania przy każdym ruchu tarcia wewnątrz stawowego. Glukozamina bierze też udział w procesach produkcji wielu innych substancji organicznych biorących udział w tworzeniu ścięgien, wiązadeł, tkanki chrzęstnej i płynów otaczających stawy.
Glukozamina występuje też poza ludzkim organizmem, np.: jako siarczyn glukozaminy, składnik skorupy skorupiaków. Stosuje się go, pozyskany naturalnie bądź jako produkt syntetyczny, do produkcji suplementów diety.
Glukozamina może różnić się składem, wyróżniamy np.:
- siarczan glukozaminy
- chlorowodorek glukozaminy
- n-acetyloglukozamina
- jodowodorek glukozaminy
Największą ilość badań medycznych przeprowadzono na przykładzie siarczanu glukozaminy, stąd to ten związek chemiczny najczęściej stosowany jest w suplementach diety.
Jak działa glukozamina?
Glukozamina to najważniejszy składnik tkanki chrzęstnej. Występuje w różnych częściach naszego ciała i działa jak wyściółka łącząca kości w torebkach stawowych, w których znajduje płyn i tkanka chrzęstna. Gdy tkanka chrzęstna pęka następuje wzajemne tarcie o siebie kości powodując ból i sztywnienie stawów. Wraz z wiekiem tkanka chrzęstna traci na elastyczności i może podlegać powolnemu procesowi rozkładu czy zaniku. Zjawisko to jest częstym powodem bólów stawowych u starszych osób. To dlatego jednym z ważniejszych suplementów diety są substancje zawierające w swoim składzie właśnie glukozaminę spowalniającą proces zaniku tej substancji.
Glukozamina w naszym organizmie:
- zwalcza ból oraz sztywność stawów
- zapobiega odwapnianiu się tkanki kostnej
- stymuluje prace komórek uczestniczących w budowaniu tkanki łącznej
- chroni i wzmacnia stawy oraz wiązadła
- poprawia elastyczność stawów oraz wspomaga leczenie kontuzji stawów
Zalety suplementacji glukozaminą
Suplementacja glukozaminą jest najczęściej dobrze tolerowana przez ludzki organizm. Biorąc udział w procesie budowania chrząstki stawowej wzmacnia i regeneruje stawy nawet na etapie zmian chorobowych. Może być stosowana razem z lekami przeciwbólowymi oraz steroidami. Największe znaczenie przypisuje się siarczanowi glukozaminy ponieważ związek ten doskonale jest absorbowany przez nasz organizm, nawet 89% siarczanu glukozaminy wnika do krwiobiegu. Oznacza to, że prawie cała substancja czynna zawarta w jednej tabletce suplementu zostaje wykorzystana przez organizm. Zwykle producenci glukozaminy dodatkowo wzbogacają lecznicze działanie glukozaminy poprzez dodanie do niej substancji oddziałujących wzmacniająco na pracę stawów, np.: chondroitynę, kwas hialuronowy, kolagen czy metylsulfonylmetan. Zaletą glukozaminy jest to, że nie wchodzi ona w reakcje z innymi lekami, stąd można ją bezpiecznie stosować nawet wtedy, gdy jest się zmuszonym do przewlekłego spożywania różnych leków.
Dla kogo glukozamina?
Glukozamina występuje na rynku farmakologicznym jako suplement diety. Stosuje się ją m.in. do leczenia chorób reumatycznych oraz zwyrodnieniowych stawów i kości a także profilaktycznie w celu wzmocnienia pracy stawów. Glukozaminę stosuje się nie tylko u osób starszych, u których substancja ta zanika w sposób naturalny. Zalecana jest również osobom uprawiającym sport, szczególnie dyscypliny które nadmiernie obciążają stawy. Glukozamina wpływając na poprawę jakości tkanki łącznej jednocześnie poprawia ogólne samopoczucie i kondycję fizyczną.
Glukozamina bierze udział w procesie syntezy substancji wytwarzających chrząstkę szklistą powierzchni stawowych wpływających na prawidłowe i komfortowe funkcjonowanie stawów. To ona też wpływa na utrzymanie sprężystości oraz wytrzymałości stawu. Glukoza nie spowoduje odrostu chrząstki w stawach natomiast zalecana jest jako substancja profilaktyczna do regeneracji stawów przy niewielkich jeszcze defektach.
Skutki uboczne stosowania glukozaminy
Glukozamina stosowana jako lek wywołuje również skutki uboczne. Ostrożni w jej zażywaniu powinni być diabetycy, wpływa ona bowiem na zmiany poziomu insuliny we krwi, dlatego wywiera niekorzystny wpływ u pacjentów chorych na cukrzycę. Mimo, że glukozamina jest substancją wytwarzaną organicznie przez ludzki organizm, pozyskiwana z zewnątrz nie jest obojętna na funkcjonowanie układu pokarmowego. Podczas dłuższego stosowania, u pacjenta mogą pojawić się wzdęcia, biegunki, zaparcia czy bóle brzucha. Jeżeli takie objawy mają miejsce podczas zażywania glukozaminy warto skonsultować się z lekarzem, choćby po to by zmienić rytm jej zażywania.
Czasami u osób stosujących suplementację glukozaminą mogą wystąpić duszności, świąd lub zaczerwienienie skóry. Takie objawy są charakterystyczne dla pacjentów uczulonych również na skorupiaki. Stosowania glukozaminy nie zaleca się standardowo kobietom w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Każdą suplementację w tym okresie należy skonsultować z lekarzem.
Komentarze
Napisz komentarz